20.4.2019

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

4411

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 22.3.2009 Rubrika: Region

„Krajina našeho života“
Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou si Vás dovoluje pozvat na zahájení výstavy
Franta Patočka
„Krajina našeho života“

Slavnostní vernisáž se koná v neděli 29. března v 10 hodin Úvodní slovo: Vladimír Mastník, starosta města
Kulturní část programu:
Vlasta Morávková – recitace
Radmila Makovcová a Libor Zikeš – zpěv
Roman Šolc – klavírní doprovod

Franta Patočka, akademický malíř, grafik, ilustrátor a pedagog, se narodil 10. března 1909 v Lomnici nad Popelkou, zemřel 30. června 1996 v Liberci. V roce 1992 byl jmenován čestným občanem města. Od jeho narození právě uplynulo 100 let.Franta Patočka, akademický malíř, grafik, ilustrátor a pedagog, se narodil 10. března 1909 v Lomnici nad Popelkou, zemřel 30. června 1996 v Liberci. V roce 1992 byl jmenován čestným občanem města. Od jeho narození právě uplynulo 100 let.
   Po studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesora F. Kysely v Praze (1926 - 1929) se Franta Patočka vrátil do rodné Lomnice n. Pop. a pracoval v propagačním oddělení firmy P. A. Šlechta a syn (později národní podnik Technolen). V roce 1945 se s rodinou odstěhoval do Liberce, kde byl až do odchodu do důchodu zaměstnán jako grafik-návrhář v Severočeských tiskárnách; byl činný i jako pedagog tehdejších lidových škol umění. V Liberci byl velmi oblíbený, našel zde svůj druhý domov a po smrti první ženy i svou druhou manželku Marii, která mu poskytovala jedinečné zázemí k výtvarné tvorbě. Ona sama byla loutkářkou a s brněnským loutkovým divadlem „Radost“ procestovala velkou část světa.    V Liberci byl Franta Patočka také dlouholetým spolupracovníkem krajanského spolku „Česká beseda“, ilustroval jeho časopis „Zprávy z besedy“ i četné tisky, které spolek vydával. K nim patří například vydařený soubor třiceti kreseb z roku 1972 (vyšel pod názvem „Liberec kdysi a dnes“) či soubor dvanácti kreseb vydaný jako „Současný Liberec“. Řadu tisků ilustroval Patočka také pro krajanský Spolek Karoliny Světlé v Českém Dubu (např. publikaci Josefa Lukeše „Vážný i veselý průvodce po kraji Karoliny Světlé“, ke které doslov napsal spisovatel F. Kožík).    V Liberci byl Franta Patočka stejně jako v Lomnici n. Pop. jmenován čestným občanem města.    Na Lomnici n. Pop. Franta Patočka nikdy nezanevřel, měl své rodné město rád a přijížděl nejen na dovolenou, ale i na soboty a neděle. Rodný kraj zůstal jeho trvalou láskou, maloval zde chaloupky, meze, kopce i louky.
   Bohatá a mnohostranná byla žeň jeho práce. Tvořil kresby, pastely, oleje a monotypy, zabýval se plastikou (pro lomnické muzeum zhotovil z moduritu Podkrkonošský betlém), věnoval se ale také grafice, navrhoval plakáty (z nichž některé poválečné získaly i ceny), ilustroval knihy (kniha R. Technika „Liberec minulosti i budoucnosti“ s jeho ilustracemi obdržela čestné uznání v celostátní soutěži k 15. výročí republiky), zpracovával návrhy loutek a medailí (např. pro města Liberec a Uničov). V neposlední řadě vytvořil i četná exlibris.
   Samostatnou kapitolou jeho tvorby jsou knihy propagující krásu roubených chalup našeho podhůří, které byly vydávány v Lomnici n. Pop. V roce 1969 k jeho 60. narozeninám vydal tehdejší Závodní klub Technolen knihu Patočkových kreseb „Mizející krása domova“ s předmluvou spisovatelky Jarmily Glazarové (rozšířené vydání vyšlo v roce 1985), v roce 1979 vyšla „Mizející krása domova II“ s předmluvou Patočkova přítele prof. Jaroslava Tomsy, v roce 1982 následovala „Mizející krása domova III“ s předmluvou spisovatelky Marie Kubátové. Po Patočkově smrti v roce 1997 vydalo lomnické muzeum publikaci „Mizející krása domova IV“ (předmluva Jaroslav Krček, doslov Vladimír Mikule), která obsahuje kresby z autorovy pozůstalosti.
   Vlastivědné muzeum ve Vysokém nad Jizerou vydalo v roce 1989 knihu Patočkových kreseb z Vysocka a Rokytnicka pod názvem „U nás na horách“ s předmluvou Marie Kubátové.
   Během života uspořádal Franta Patočka dlouhou řadu výstav, nejvíce v rodné Lomnici n. Pop., kde poprvé vystavoval již v roce 1942. V roce 1989 měl například na vernisáži jeho lomnické výstavy k 80. narozeninám úvodní slovo prof. Jaroslav Tomsa z Liberce, výstavy ke svým 85. narozeninám se 1. května 1994 Franta Patočka naposledy zúčastnil osobně a zahajovala ji spisovatelka Marie Kubátová, stejně jako o pět let později 1. 5. 1999, to už ovšem k nedožitým autorovým devadesátinám.  Patočkovy obrazy byly vystavovány i v Liberci, Praze, Hradci Králové, Starých Hradech, Vysokém n. Jiz., Vrchlabí, Sobotce a v dalších místech. Na sklonku života došla Patočkova tvorba uznání také v zahraničí, vystavoval v holandském Vordenu a několikrát v Rakousku. V rakouském Weistrachu vyšla též, nedlouho před Patočkovou smrtí v roce 1996, vydařená monografie, ke které text napsal Erich Inselsbacher. Obsahovala i řadu barevných reprodukcí.
   V lomnickém muzeu se nachází mnohé Patočkovy kresby i obrazy, které postupně věnoval jak on sám, tak po jeho smrti i manželka Marie. Z pozůstalosti jsou v muzeu uchovány četné Patočkovy skicáky; obzvláště cenné jsou ty s kresbami Lomnicka. V galerii muzea se nachází stálá Patočkova expozice. Mnoho jeho obrazů je rozptýleno též v lomnických domácnostech, najdeme je na mnoha místech České republiky i v zahraničí (Rakousko, Holandsko, Francie, Finsko, Itálie, USA).
.
   Otevřeno: út – pá 8 – 16 h, so 9 – 16 h, ne 9 – 12 h Výstava potrvá do 28. dubna 2009
VLADIMÍR MIKULE

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Radeč
Jeskyně pod Troskami znepřístupněna

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -