24.6.2024

RajNet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

7134

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama

 
domény - webhosting - serverhosting
 
Výlety na kole

19.7.2012 - * moh - Rubrika: Tipy na výlet
Režisér Zdeněk Troška bude vyučovat
Přerov nad Labem – Známý pohádkově plodný filmař Zdeněk Troška ovládne v sobotu 11. srpna skanzen v Přerově nad Labem. Polabské národopisné muzeum se už mnohokrát stalo kulisami pro Troškovy filmy. Tentokrát nechá ve skanzenu zvědavcům nahlédnout do své tvůrčí kuchyně.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
7.4.2011 - * Talli - Rubrika: Tipy na výlet
Rozhledna na Dubecku láká
Dubecko - vysílač s rozhlednou. Mírová pod Kozákovem – Jarní obleva uplynulých týdnů vylákala k procházkám mnohé z nás. Novým cílem rodinných výletů se stala rozhledna na telekomunikační věži v lokalitě Dubecko. Aktualizováno 2011.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
26.3.2009 - * Talli - Rubrika: Tipy na výlet
Veselé hradní Velikonoce
Občanské sdružení ochrana Klokočských skal zve srdečně na Hrad Rotštejn v Klokočských skalách, kde jsou pro vaše pobavení a maličko i k poučení připravenyVeselé hradní Velikonoce
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
11.8.2008 - * Talli - Rubrika: Tipy na výlet
Historická technika v muzeu.
Lomnice nad Popelkou - Městské muzeum a galerie připravilo pro návštěvníky další tematickou výstavu – tentokrát k osmdesátému pátému výročí českého rozhlasu. Podobně jako před pěti lety půjde i v tomto případě o prezentaci dlouhodobé činnosti lomnického sběratele Jana Drahoňovského st., který na výstavě představí řadu unikátních technických zajímavostí z počátku rozhlasového vysílání u nás.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
10.4.2008 - S. Svoboda - Rubrika: Tipy na výlet
Kaple sv. Stapina na Klokočce
Jen několik kilometrů jihozápadně od Mnichova Hradiště je v lesích na pravém břehu Jizery ukryta málo navštěvovaná barokní památka. Klokočkou je nazývána kaple a samota v úzkém a vlhkém údolí potoka Rokytky, obklopená lesy.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
1.5.2006 - * Talli - Rubrika: Tipy na výlet
Drahou po Českém ráji- do zapomenutých koutů
Nikde jinde v České republice není nahromaděno na tak poměrně malém území tolik přírodních krás a starobylých památek, jako právě zde. Romantika rozervaných pískovcových skal, malebnost tichých údolí, lidové stavby, starobylé hrady, kouzelné zámky, vznosné kostely, vzácné nerosty, botanické zajímavosti, průzračná voda řek a potoků, koupaliště, křišťálové studánky, vesničky, vklíněné v područí rozervaných skal i položené v širokých údolích, dopravní síť, hostince, hotely, pensiony…čili všechny podmínky pro rozvoj turistiky a turistického ruchu. Dobře značené cesty a turistická orientace jsou bezpečnými vůdci. Výškové rozdíly nejsou příliš značné, rozhledů je rozseto mnoho na všech stranách, většinou jsou velmi rozsáhlé a překrásné.
Tímto čarokrásným krajem prochází několik železných drah - mj. i trať Skalsko – Stará Paka, jež jako celek byla uvedena do provozu v roce 1906.
Přijměte pozvání k putování po tomto zemském ráji. Naší cestou nechť jsou její koleje. Tuto drobnou publikaci vemte, prosím, za svého tichého, stručného a věrného průvodce.
Počet komentářů : 2 I Přidej komentář
21.3.2005 - * Talli - Rubrika: Tipy na výlet
Nostalgické jízdy na zubačce a v okolí v roce 2005
     V roce 2005 jsme pro Vás připravili nostalgické jízdy na ozubnicové trati Tanvald – Kořenov – Harrachov a v okolí. Vlaky povezou parní, unikátní motorové ozubnicové lokomotivy či historické motorové vozy. Řazen v nich bude bufetový vůz, kde si budete moci dopřát drobné občerstvení, koupit upomínkové předměty, pohlednice apod. Doprovod vlaku budou zajišťovat průvodčí v dobových uniformách. (Aktualizováno 30.3.2005)
Počet komentářů : 2 I Přidej komentář
14.11.2004 - * Talli - Rubrika: Tipy na výlet
Národní muzeum otevírá unikátní výstavu Fotbal! 1934 - 2004.
Stojíte na škvárovém hřišti, voní dřevo a kolem Vás jdou dějiny jednoho století. František Plánička se vrhá k tyči a za branou stadionu se chystá k docela jinému skoku fašismus. Zacloníte si oči a jste s Duklou mezi mrakodrapy. Kulatý nesmysl sviští dvacátým stoletím a falšovaně uhýbá před úskoky dějin. Sahají po něm politici, obchodníci i zločinci. Prohánějí ho kluci, holky i staří páni. Jedině v Národním muzeu můžete být znovu u toho. Dotkněte se slávy!
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
31.7.2003 - * Talli - Rubrika: Tipy na výlet
Riegrova stezka
Riegrova stezka „Nad míru příjemnou jest procházka touto stezkou, která rovněž Riegrovo jméno nese. Kráčíte tudy jako v parku a přece jste v lůně čisté přírody, jejíž vzhled změnila ruka lidská jenom zřízením železniční trati na druhé straně údolí. Ta však celkovému dojmu krásna ni v nejmenším nezdá se vaditi...
Počet komentářů : 4 I Přidej komentář
26.5.2003 - S. Svoboda - Rubrika: Tipy na výlet
Skalní brána u Drahoňovic
Skalní brána Český ráj skrývá ve svém nitru mnoho krásných zákoutí. Mnoho z nich se nachází v lesních samotách, mimo turistické stezky. V dnešním, typu na výlet nakoukneme do lesa mezi Vyskří a Hrubou Skálou.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
2.5.2003 - L. Sluka - Rubrika: Tipy na výlet
U „třívrché borovice“
Třívrchá borovice Je mnoho míst v Českém ráji, která pomalu upadají v zapomnění. Jednak proto, že turistické stezky dnes vedou jinudy než před lety a jak se říká, sejde z očí, sejde z mysli, ale také proto, že krajina se pomalu mění (bohužel většinou k horšímu). To je i případ třívrché borovice u Mladějova, ke které se nyní vypravíme.
Počet komentářů : 2 I Přidej komentář
16.4.2003 - S. Svoboda - Rubrika: Tipy na výlet
Kozákov
Chata na Kozákově Kozákov (744m) je nejvyšší horou Českého ráje. Melafyrový vrch s mladšími výlevy čediče leží na tektonické poruše, tzv.lužickém zlomu. V melafyru se vyskytují polodrahokamy, acháty, jaspisy, fialové ametysty, křišťály, záhnědy a chalcedony, v čediči olivíny, které daly základ šperkařskému umění v Turnově.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
1.4.2003 - L. Sluka - Rubrika: Tipy na výlet
Mlýn ve Střehomi
Mlýnské kolo V dnešním tipu na výlet vás zavedeme na sobotecko, na okraj malebného údolí Plakánek, k roubenému stavení mlýna.


Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
25.9.2002 - * Talli - Rubrika: Tipy na výlet
Oblíbená železniční trať
Ilustrační obrázek „Zas žloutne zem s stromy svlíkaj listí, rána jsou chladný a slunce nezná stín… blíží se den, kdy nejsme si moc jistý, až vlak zahouká, že neodjedeme s ním …“ Tento úryvek známé písně mne napadá každý podzim, kdy se barví listí stromů a v časným podzimních mlhách se nese do dálky houkání vlaků. Ono cestování po železnici má své kouzlo. Právem jsou vlaky spojovány s vůní dálek a cestováním. Když se řekne vlak, zvedne se kdesi hluboko v nás touha po cestách.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář

 

 

editoriál

Na hrad jdeme,ale průvodce nepotřeb ujeme
Vážení čtenáři a milé čtenářky, také vám ta věta v titulku připadá nesmyslná? No mě příliš smyslu nedává. Bohužel je to věta,kterou stále častěji slýcháme ,my lidé od památek , a teď se podržte ... od učitelů a učitelek,kteří jezdí se školními výlety. A ještě má věta obměnu : ,,Na hrad nepůjdeme, protože tam nic k vidění není a jenom chtějí drahé vstupné,které dávají kdo ví kam." K čemu nám tito ,,vzdělanci" vychovávají dětičky,když s nimi vlezou na nádvoří památky, nechají to tam okouknout, vyfotí se s nimi u tabule a pak zavelí odchod? No ke kulturnosti, péči o kulturní dědictví, k úctě k naší zemi a její bohaté historii určitě ne. Vždycky mám chuť těmto ,,pedagogům" doporučit návrat do školy a nebo jim navrhnout týden dobrovolnické služby na památce, aby viděli,kam jdou peníze ze vstupného a co práce dá jen uklidit po neukázněném školním výletu. Začíná červen, měsíc výletů, co už tak trochu voní prázdninami. Tak Vám všem přeji krásné léto, pěkné počasí a nám lidem z hradů, zámků, mlýnů, statků, skanzenů ,galerií ... co nejméně ,,přechytralých vzdělanců". Talli

31.5.2013

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

>>KONFERENCE<<


Program Konference OS Trosky 2014

Přihláška na XI.konferenci Pam. péče v občanské společnosti Trosky 2014

*

Soutěž Vezmi žlutou barvičku...

>>ZA POVĚSTMI<<


Za pověstmi Českého ráje

Kam pro bonusy

Od Ještěda k Troskám


Seznam komisních prodejců
Ceník inzerce
Obsah sborníku č.4/2009 prosinec

Rozhledna Dubecko


Rozhledna Dubecko 2008.

kultura Rovensko


Kultura a sport.

kultura Semily


Kultura a sport.
Prázdniny.

kultura Žel. Brod


Kultura a sport.

kultura Jilemnice


Kultura a sport.

kultura Lomnice n.P.


Kultura a sport.

kultura Vysoké n.J.


Muzeum Vysoké n. J.

kultura Turnov


Kultura a sport
Hlasy a ohlasy
Knihovna

dále z kultury

Poutní koncert v kostele sv. Václava Na Týně v Rovensku pod Troskami - v sobotu 27.9.2014 od 17.00 hod. více na www.rovensko.cz
Turnov - Město Turnov si dovoluje pozvat na tradiční rozsvícení vánočního stromu, které se letos uskuteční v sobotu 30. listopadu od 16:00 hodin na náměstí Českého ráje.
---
Tradiční Svatováclavská pouť v Rovensku pod Troskami: 27.9. - 29.9.2013. POuťové atrakce na náměstí, komorní koncert v kostele sv. Václava, výstava vláčků k výročí 110 let místní dráhy Jičín Turnov, burza a výstava filatelistů, občerstvení zajištěno. Těšíme se na vaši návštěvu.
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29.9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod. Více na: www.rovensko.cz
Vlastivědné museum pro Vysoké nad Jizerou a okolí Vás srdečně zve na výstavu „Jaroslav Skrbek“.Výstava přináší ze sbírky musea v roce 125. výročí jeho narození výběr z díla vysockého akademického malíře a grafika Jaroslava Skrbka (* 7. 1. 1888 v Poniklé, + 28. 12. 1954 v Praze) od soboty 1. 6. 2013 do neděle 29. 9. 2013. Otevřeno denně mimo pondělí od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin.
Mnichovo Hradiště - Výstava Putování za předky je otevřena až do 30. června -V městském muzeu je od soboty 6. dubna 2013 otevřena výstava s názvem Putování za předky. Pracovníci muzea ji připravili ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností (ČHGS) v Praze. Členové ČHGS vytvořili úvodní panely, na nichž se návštěvníci seznamují s možnostmi, jak pátrat po svých předcích, získají informace o matrikách, jejich rozdělení, uložení i o různých druzích matričních zápisů. Vystaveny jsou zajímavě výtvarně zpracované rodokmeny i rodokmeny známých osobností, např. Bedřicha Smetany či Karla Jaromíra Erbena.
Mnichovo Hradiště - Muzeum bude otevřeno večer 31. 5. od 18 do 23 hodin. Vy, kdož nás navštívíte, se přenesete do doby 1. republiky a stanete se turisty přijíždějícími do Mnichova Hradiště. Poznáte zajímavosti města a vydáte se na fiktivní výlet k Drábským světničkám – obřímu modelu v prostorách muzea. Zde se dozvíte spoustu informací o tomto skalním útvaru, jeho okolí a čekají na vás i další překvapení!
ZÁVĚREČNÝ KONCERT ZUŠ SEMILY - Koncert žáků Základní umělecké školy Semily pro širokou veřejnost. Účinkují mladí zpěváci, hudebníci, tanečníci, recitátoři a herci. V sále KC Golf Semily od 18.00 hod.
KUMBURSKÉ VÍTÁNÍ LÉTA
Pozvánka na výstavu do muzea v Jilemnici KDO SI HRAJE NEZLOBÍ
Semily -Vážení přátelé výtvarného umění, je mi potěšením, že Vás dnes mohu pozvat na výstavu významného sklářského výtvarníka - Pavel Hlava - Sklo. Slavnostní zahájení proběhne tentokrát ve čtvrtek 9. května 2013 v 17 hodinv Muzeu a Pojizerské galerii. Jste všichni srdečně zváni!

poslední komentáře

 - Re: Re: Re: Re:... 12.6.2007 23:16:36, (Osmý div světa - Hrad Trosky)
 - Re: Re: Re: Re: Těžb... 15.5.2007 7:53:13, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Re: Re: Těžba v ... 8.5.2007 13:37:50, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Plakánek a jeho ... 25.4.2007 8:29:10, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Plakánek a jeho deva... 24.4.2007 20:27:33, (Údolí Plakánek zdevastované)


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -