24.6.2024

RajNet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

7104

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama

 
domény - webhosting - serverhosting
 
Výlety na kole

27.6.2013 - * moh - Rubrika: Odjinud
Zdeněk Troška znovu navštíví skanzen v Přerově
Přerov na Labem – Přestože – co nevidět - vládu nad školou převezmou letní prázdniny, ve staré školičce v Polabském skanzenu zavládne nezvyklý ruch. Ve dnech 27. a 28. července 2013 tam bude mít hlavní slovo prázdninový pedagog a režisér Zdeněk Troška. Po loňském úspěchu si připravuje další diktát z češtiny. Účastníci vědí, že si vloni museli oživit své znalosti při skloňování osobního zájmena , tedy používání slovíček a větných spojení - mě i mně.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
8.4.2013 - * moh - Rubrika: Odjinud
Nový tvůrčí nástroj pro neprofesionální filmaře má české prostředí
PRAHA – Jedna z největších firem v oblasti úpravy a zpracování domácího videa tchaj-wanská společnost CyberLink právě uvedla na český trh nejnovější programové řešení pro střih videa. Neprofesionálním tvůrcům se tak dostává vyspělý program, který posune jejich další možnosti seberealizace. Program označovaný jako PowerDirektor 11 má řadu novinek umožňující v mnoha směrech dosáhnout zcela profesionální výsledky.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
12.9.2012 - * moh - Rubrika: Odjinud
Bývalý výpravčí si plní své sny
Kutná Hora - Někdejší výpravčí Jiří Capoušek(*1949) z Kutné Hory patří k těm železničářům, kteří ani na penzi nedají svému bývalému zaměstnání pokoj. Pěstují svérázné koníčky, zajímají se o historii nebo sbírají různé drážní předměty. Pan Jiří si postavil poblíž hlavního nádraží zahradní železnici, večer pátrá po obloze hvězdářským přístrojem, ale plánů aktivit má mnohem víc. V minulosti dokonce dělal i zvoníka a houpal vzácné gotické zvony ve věži jezuitské koleje.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
21.6.2011 - * moh - Rubrika: Odjinud
Biskup Jan Baxant přijal starší duchovní
LITOMĚŘICE – Dnes – 21. června krátce před polednem - přijal světící biskup litoměřický Jan Baxant šestici duchovních, kteří si připomněli 50 let od svého kněžského vysvěcení. Přátelského rozhovoru byl přítomen i páter František Kocman, duchovní správce katolické farnosti v Rovensku pod Troskami.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
13.8.2010 - L. Sluka - Rubrika: Odjinud
SDH SEMILY I. NA POVODNÍCH
Obec Višňová – Víska, tam směřovala pomoc semilských hasičů z SDH Semily I. V neděli se sbor rozhodl pomoci těm, kteří pomoc v současné době nejvíce potřebují. Lidem, které postihla srpnová povodeň.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
7.10.2009 - * moh - Rubrika: Odjinud
Železnobrodský truhlář obohatil výstavu středověkého nábytku v Brně
Železný Brod - Replika rozměrné gotické postele se zlatě zdobenými nebesy a vyřezávanými policemi, patří k největším exponátům nevšední výstavy středověkého nábytku, skla, keramiky a kožených doplňků, která byla počátkem týdne (5.10.) otevřena v Dělnickém domě - známém Dělňáku v Brně - Líšni. Gotické lůžko do moravské metropole dopravil mladý umělecký truhlář Ladislav Sluka ze Železného Brodu.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
30.8.2009 - L. Sluka - Rubrika: Odjinud
SDH SEMILY I. SE SVOJÍ STAŘIČKOU HASIČSKOU PARNÍ STŘÍKAČKOU NA 7.MEZINÁRODNÍ VÝSTAVĚ „NÁBŘEŽÍ PAROMILŮ“
V sobotu 29.srpna 2009 se od časných ranních hodin do Hradce Králové sjížděli davy milovníků, návštěvníků i vystavovatelů další netradičný, v pořadí již sedmé, mezinárodní výstavy parních strojů „Nábřeží paromilů 2009“.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
23.8.2008 - * moh - Rubrika: Odjinud
Dvořák sledoval umění folklorních souborů
Skoti - Část krojovaných bubeníků z dudáckého souboru Wick RBLS Pipe Band ze SkotskaČeský ráj – Domažlice: V centru chodských Domažlic, kde nedávno probíhal známý folklorní festival Chodské slavnosti 2008, se pohybovali také návštěvníci z Českého ráje. Mezi jinými tam zavítali představitelé turnovského Pěveckého sboru Dvořák Libuše Marhanová a Zdeněk Mrkáček.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
7.2.2008 - * moh - Rubrika: Odjinud
Na Valdštejna se stály v Praze fronty
PRAHA - TATOBITY – Plný autobus zvědavců vypravilo na Hromnice (2.2.08) do Prahy Občanské sdružení Dědina. Cílem jejich zájezdu byl areál Valdštejnského paláce Senátu Parlamentu ČR na Malé Straně. Nejdříve zamířili do jízdárny na výstavu Albrecht z Valdštejna a jeho doba a potom ještě stihli krátkou prohlídku některých historických prostor samotného Senátu.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
4.10.2006 - * Talli - Rubrika: Odjinud
Perníčky z pouti a jiné radosti
Perníky tvarované před vlastním pečením v dřevěných formách patřily ještě v polovině 19. století k žádanému zboží na poutích a jarmarcích, kam je perníkáři dodávali ve značném množství a v různorodé námětové skladbě. Koncem 19. století sice výroba tohoto náročně tvarovaného pečiva zanikla, neboť byla nahrazena masovou výrobou perníků vykrajovaných v obrysové linii a zdobených barvotiskovými obrázky nebo polevami, avšak v muzejních sbírkách zůstaly zachovány zejména formy jako doklad tohoto dnes již zapomenutého sladkého řemesla.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
16.3.2006 - * Talli - Rubrika: Odjinud
Požár bytu panelového domu
V úterý 14.3.2006 okolo 5 hodiny ranní, došlo v Jablonci n.N. k požáru bytu panelového domu v ulici Jeronýmova 13. Z dosud neznámých příčin se vznítil a následně vyhořel byt v sedmém nadzemním podlaží.Na místě okamžitě zasahoval HZS a ostatní složky IZS. -oficiální tisková zpráva-
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář

 

 

editoriál

Na hrad jdeme,ale průvodce nepotřeb ujeme
Vážení čtenáři a milé čtenářky, také vám ta věta v titulku připadá nesmyslná? No mě příliš smyslu nedává. Bohužel je to věta,kterou stále častěji slýcháme ,my lidé od památek , a teď se podržte ... od učitelů a učitelek,kteří jezdí se školními výlety. A ještě má věta obměnu : ,,Na hrad nepůjdeme, protože tam nic k vidění není a jenom chtějí drahé vstupné,které dávají kdo ví kam." K čemu nám tito ,,vzdělanci" vychovávají dětičky,když s nimi vlezou na nádvoří památky, nechají to tam okouknout, vyfotí se s nimi u tabule a pak zavelí odchod? No ke kulturnosti, péči o kulturní dědictví, k úctě k naší zemi a její bohaté historii určitě ne. Vždycky mám chuť těmto ,,pedagogům" doporučit návrat do školy a nebo jim navrhnout týden dobrovolnické služby na památce, aby viděli,kam jdou peníze ze vstupného a co práce dá jen uklidit po neukázněném školním výletu. Začíná červen, měsíc výletů, co už tak trochu voní prázdninami. Tak Vám všem přeji krásné léto, pěkné počasí a nám lidem z hradů, zámků, mlýnů, statků, skanzenů ,galerií ... co nejméně ,,přechytralých vzdělanců". Talli

31.5.2013

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

>>KONFERENCE<<


Program Konference OS Trosky 2014

Přihláška na XI.konferenci Pam. péče v občanské společnosti Trosky 2014

*

Soutěž Vezmi žlutou barvičku...

>>ZA POVĚSTMI<<


Za pověstmi Českého ráje

Kam pro bonusy

Od Ještěda k Troskám


Seznam komisních prodejců
Ceník inzerce
Obsah sborníku č.4/2009 prosinec

Rozhledna Dubecko


Rozhledna Dubecko 2008.

kultura Rovensko


Kultura a sport.

kultura Semily


Kultura a sport.
Prázdniny.

kultura Žel. Brod


Kultura a sport.

kultura Jilemnice


Kultura a sport.

kultura Lomnice n.P.


Kultura a sport.

kultura Vysoké n.J.


Muzeum Vysoké n. J.

kultura Turnov


Kultura a sport
Hlasy a ohlasy
Knihovna

dále z kultury

Poutní koncert v kostele sv. Václava Na Týně v Rovensku pod Troskami - v sobotu 27.9.2014 od 17.00 hod. více na www.rovensko.cz
Turnov - Město Turnov si dovoluje pozvat na tradiční rozsvícení vánočního stromu, které se letos uskuteční v sobotu 30. listopadu od 16:00 hodin na náměstí Českého ráje.
---
Tradiční Svatováclavská pouť v Rovensku pod Troskami: 27.9. - 29.9.2013. POuťové atrakce na náměstí, komorní koncert v kostele sv. Václava, výstava vláčků k výročí 110 let místní dráhy Jičín Turnov, burza a výstava filatelistů, občerstvení zajištěno. Těšíme se na vaši návštěvu.
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29.9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod. Více na: www.rovensko.cz
Vlastivědné museum pro Vysoké nad Jizerou a okolí Vás srdečně zve na výstavu „Jaroslav Skrbek“.Výstava přináší ze sbírky musea v roce 125. výročí jeho narození výběr z díla vysockého akademického malíře a grafika Jaroslava Skrbka (* 7. 1. 1888 v Poniklé, + 28. 12. 1954 v Praze) od soboty 1. 6. 2013 do neděle 29. 9. 2013. Otevřeno denně mimo pondělí od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin.
Mnichovo Hradiště - Výstava Putování za předky je otevřena až do 30. června -V městském muzeu je od soboty 6. dubna 2013 otevřena výstava s názvem Putování za předky. Pracovníci muzea ji připravili ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností (ČHGS) v Praze. Členové ČHGS vytvořili úvodní panely, na nichž se návštěvníci seznamují s možnostmi, jak pátrat po svých předcích, získají informace o matrikách, jejich rozdělení, uložení i o různých druzích matričních zápisů. Vystaveny jsou zajímavě výtvarně zpracované rodokmeny i rodokmeny známých osobností, např. Bedřicha Smetany či Karla Jaromíra Erbena.
Mnichovo Hradiště - Muzeum bude otevřeno večer 31. 5. od 18 do 23 hodin. Vy, kdož nás navštívíte, se přenesete do doby 1. republiky a stanete se turisty přijíždějícími do Mnichova Hradiště. Poznáte zajímavosti města a vydáte se na fiktivní výlet k Drábským světničkám – obřímu modelu v prostorách muzea. Zde se dozvíte spoustu informací o tomto skalním útvaru, jeho okolí a čekají na vás i další překvapení!
ZÁVĚREČNÝ KONCERT ZUŠ SEMILY - Koncert žáků Základní umělecké školy Semily pro širokou veřejnost. Účinkují mladí zpěváci, hudebníci, tanečníci, recitátoři a herci. V sále KC Golf Semily od 18.00 hod.
KUMBURSKÉ VÍTÁNÍ LÉTA
Pozvánka na výstavu do muzea v Jilemnici KDO SI HRAJE NEZLOBÍ
Semily -Vážení přátelé výtvarného umění, je mi potěšením, že Vás dnes mohu pozvat na výstavu významného sklářského výtvarníka - Pavel Hlava - Sklo. Slavnostní zahájení proběhne tentokrát ve čtvrtek 9. května 2013 v 17 hodinv Muzeu a Pojizerské galerii. Jste všichni srdečně zváni!

poslední komentáře

 - Re: Re: Re: Re:... 12.6.2007 23:16:36, (Osmý div světa - Hrad Trosky)
 - Re: Re: Re: Re: Těžb... 15.5.2007 7:53:13, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Re: Re: Těžba v ... 8.5.2007 13:37:50, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Plakánek a jeho ... 25.4.2007 8:29:10, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Plakánek a jeho deva... 24.4.2007 20:27:33, (Údolí Plakánek zdevastované)


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -