13.7.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

13612

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 4.10.2006 Rubrika: Odjinud

Perníčky z pouti a jiné radosti
Perníky tvarované před vlastním pečením v dřevěných formách patřily ještě v polovině 19. století k žádanému zboží na poutích a jarmarcích, kam je perníkáři dodávali ve značném množství a v různorodé námětové skladbě. Koncem 19. století sice výroba tohoto náročně tvarovaného pečiva zanikla, neboť byla nahrazena masovou výrobou perníků vykrajovaných v obrysové linii a zdobených barvotiskovými obrázky nebo polevami, avšak v muzejních sbírkách zůstaly zachovány zejména formy jako doklad tohoto dnes již zapomenutého sladkého řemesla.

Perníky tvarované před vlastním pečením v dřevěných formách patřily ještě v polovině 19. století k žádanému zboží na poutích a jarmarcích, kam je perníkáři dodávali ve značném množství a v různorodé námětové skladbě. Koncem 19. století sice výroba tohoto náročně tvarovaného pečiva zanikla, neboť byla nahrazena masovou výrobou perníků vykrajovaných v obrysové linii a zdobených barvotiskovými obrázky nebo polevami, avšak v muzejních sbírkách zůstaly zachovány zejména formy jako doklad tohoto dnes již zapomenutého sladkého řemesla.

Pečivo připravované z mouky a medu za použití různých přísad se zhotovovalo již od starověku. První zmínky o existenci perníkového zboží na našem území pocházejí ze 14. století, rozkvět perníkářství jako řemesla je pak spojován se 16. stoletím. Vděčným inspiračním zdrojem bylo umění německých perníkářů s proslulým centrem výroby v Norimberku. V 1. polovině 17. století došlo v souvislosti s vleklými válečnými událostmi k úpadku perníkářského řemesla, oživení nastalo až po odeznění následků třicetileté války. .

Perník byl původně luxusním zbožím, určeným pro vyšší kruhy. Použití drahých surovin – zejména dováženého koření – z něj činily pochoutku dostupnou pouze majetným vrstvám. Tomu také odpovídají motivy na nejstarších dochovaných formách u nás, které pocházejí ze 17. století. Nejčastěji se objevují motivy šlechticů na koni, kavalírů a dam v dobovém oblečení, lovecké a galantní výjevy. Perník byl pořizován zpravidla jako dárek nebo upomínka významné rodinné či společenské události a nepochybně plnil i roli reprezentativní..

Na sklonku 18. století se postupně perníkářské výrobky rozšířily i do lidového prostředí, staly se cenově dostupnějšími a námětová skladba se přizpůsobila lidovému vkusu. Formy pro perníkáře sice i nadále zhotovovali specializovaní řemeslníci – řezbáři, ale řezba se na rozdíl od předchozího období poněkud zjednodušila a stala se rustikálnější. Do perníkářské motiviky pronikaly v hojnější míře symboly prosperity, plodnosti, lásky, věrného milování a postavy v lidových krojích. Velmi oblíbeným námětem se stal husar na koni v nespočetných variantách, který byl jednak připomenutím obávaného odvedení na vojnu, jež ve své době znamenalo odloučení i na několik let, jednak sloužil spolu s figurkami koníků, psů, pistolí, šavlí a dalších ryze mužských atributů jako hračka pro chlapce. Pro děvčátka byly naopak určeny dámy, selky, kolébky, miminka a košíčky. Zvláštní skupinu perníkářských výrobků určených pro děti tvořily tzv. drůbeřky. Byly to menší hračky, které po slepení jednotlivých upečených částí získaly trojrozměrnou podobu. Nejčastěji se prodávaly plastické domečky, kolébky, vozíčky, pantoflíčky a košíčky zhotovené sice pečením, ale určené výhradně ke hraní, nikoliv ke konzumaci..

Ve výčtu námětů by neměly chybět také žertovné, škádlivé, zjevně erotické ba dokonce posměšné motivy. Tak šašek (tajtrlík) představoval nevázanost a nezdrženlivost, právě tak jako muž sedící na kozlu. Šašek ve věnečku, jinak symbolu čistoty a panenství, znamenal jeho porušení. Obdobný náboj měl motiv šaška s miminkem v náručí, který zřetelně naznačoval následky neposvěceného svazku. Vzhledem k relativně vysokému počtu dochovaných forem s těmito motivy je patrné, že naši předkové se pomocí perníku všelijak častovali nebo si předávali dosti zemitá sdělení..

Naopak u příležitosti církevních svátků či význačných poutí se na trzích objevovaly perníky s náboženskými náměty, jako vyobrazení milostných poutních soch a obrazů (např. Panna Marie Svatohorská, Staroboleslavská a další), Ukřižování, Beránek Boží, Betlém, sv. Mikuláš, sv. Jan Nepomucký apod..

V první polovině 19. století se do perníkářského tvarosloví dostávala i dobová témata šířená pouťovými a kramářskými tisky, různé žánrové motivy a senzační novinky (např. motiv vlaku při zavádění dráhy kolem poloviny 19. století).

Nechte se tedy pozvat na Výstavu perníkářských forem s dotykovou částí,která se koná ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy ve dnech 10. října 2006 – 28. ledna 2007

Část výstavy je uspořádána jako dotyková, ve které budou mít zrakově postižení návštěvníci možnost seznámit se s více než třiceti exponáty. Některé z nich představují autentické staré formy, většinu exponátů tvoří repliky původních forem, zhotovené řezbářem Jiřím Rückerem..

Jiří Rücker (1955) se vyučil uměleckým rytcem, problematiku mědirytu a ocelorytu konzultoval u proslulého rytce známek J. Herčíka, později vystudoval obor muzejní konzervátor. Kromě uměleckého rytectví a volné tvorby s využitím techniky mědirytu a dřevorytu se věnuje také rytí zbraní, intarzování, figurálnímu řezbářství (betlémy, perníkářské formy, marionety) a praktické pedagogické činnosti..

K výstavě je zajištěn o pěti podzimních a zimních sobotách doprovodný komentovaný program, při kterém se bude předvádět postup vyřezávání perníkářské formy a každý návštěvník si bude moci sám vytvarovat z formy perník a na místě jej za asistence pracovníků muzea upéct.

PhDr. Ivana Kubečková, autorka výstavy
kontakt: tel. 233 029 025, e-mail kubeckova@muzeum-roztoky.cz

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -