22.4.2021

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

10037

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 8.7.2008 Rubrika: Různé

Oslavy Jana Husa vyvrcholily žehnáním zvoničky
Osobnost Jana Husa přibližuje farářka Lada
Kocourková ze SemilTatobity – V příjemném prostředí Malířovy zahrady se v sobotním podvečeru 5. července uskutečnil vzpomínkový pořad na mistra Jana Husa i malířského odkazu Jana Dědiny. V závěru neformálního pořadu pak farářka Lada Kocourková požehnala novou zvoničku.

Občanské sdružení Dědina z Tatobit chtělo svým pořadem navázat na dávnou tradici, která Vzpomínkový pořad  byl v Malířově zahraděse v obci dlouho udržovala. V předvečer dne, kdy byl v Kostnici mistr Jan Hus upálen, procházel obcí lampionový průvod a za každým oknem - skryta červeným celofánem - hořela svíčka. Průvodce pořadem Petr Pešek ještě připomněl tehdejší prvorepublikový zápas evangelíků o získání místního katolického kostela sv. Vavřince.

V komorním pořadu nejdříve na duchovní strunu naladila písničkářka Kateřina Matysová a potom se nad etickým odkazem středověkého myslitele zamýšlela farářka Církve československé husitské v Semilech Lada Koucourková.

Hrají Jaroslava Petrásková a Jaroslav Hůže„Slovo kazatele Jana Husa je stále živé a promlouvá k nám i po mnoha stoletích,“ uvedla farářka a postupně přednesla některé z Husových citátů a myšlenek:
„Duši nezahubí smrt, nýbrž špatný život - Nesnesitelnou se stává zlovůle, je-li chválena – Jsi-li postaven nad lidi pamatuj, že nad tebou je Bůh - Soudíšli-li pomni, že i ty budeš souzen od Boha - Ve větším nebezpečí je ten, kdo soudí, než ten, který je souzen - Největší vládou, je vláda sobě – Nádhera a peníze tě nepřibliží k Bohu, ale co tě činí Bohu rovným, je vědění, kterým Boha vyznáváš.“

V další části svého vystoupení se farářka pokusila představit situaci, kdy v létě roku 1415 odjíždějí z Kostnice domů - po upálení Husa na hranici - církevní hodnostáři. Jak se asi cítili po vykonaném rozsudku nad kacířem. „Proč Hus nakonec neodvolal svá tvrzení Hrají Jaroslava Petrásková a Jaroslav Hůžea nauky a nepřijal těsně před upálením ani nabízené Zikmundovo odvolání, vždyť mohl žít jako oni a těšit se života, a také teplého léta,“ ptá se Lada Kocourková a pokračuje.

„Podobně jistě uvažuje mnoho lidí i v dnešní době, nebudou rozumět Husovi a jeho oběti. Smrt, kterou dobrovolně podstoupil jim bude připadat zbytečná. To si snad Hus nevážil života? On si svého života velmi vážil. Jeho smrt se ale stala svědectvím o poznané pravdě. Hus poznal, že je Boha třeba poslouchat více než lidi, byť by se jednalo i o nejvyšší církevní hodnostáře a světské vládce. Poznal, že ve všem a vždy je třeba věrně následovat božího syna Ježíše Krista, jednat podle jeho slova, které nás volá k lásce k bližnímu, k milosrdenství, k poctivosti a pokoře. K tomu abychom se zbavili egoismu, závisti a zlé vůle.“

Písničkářka Kateřina MatysováJan Hus ve svých kázáních odsuzoval mravní úpadek řady hodnostářů, byl zastáncem reforem, ale jen uvnitř církve. Nesnažil se o kritiku sociální nerovnosti, či o jiné změny středověkého státu. Byl hlavně náboženským myslitelem, kazatelem. Katolická církev projevila lítost nad jeho krutou smrtí teprve až koncem minulého tisíciletí.

Další část večera uvedly housle a viola. Hudební ukázka patřila Jaroslavě Petráskové a Jaroslavu Hůže. Potom se Petr Pešek s Evou Kordovou snažili přiblížit osobnost malíře Jana Dědiny a jeho tvorbu právě zaměřenou na Jana Husa. Dědina byl tvůrcem řady oceňovaných studií a kreseb ze života Jana Husa. Staly se také součástí dvou knih, Nová sloupová zvonička a zvonek dostaly požehnáníkteré vyšly v Praze a v Londýně. V té době (až do roku 1908)žil v exilu v Paříži i díky svým Husovým studiím dostal trvalé pozvání do výstavního prestižního Salonu. Kordová a Pešek přitom citovali dobové vzpomínky věhlasných francouzských umělců té doby, jinak osobních přátel Jan Dědiny. Když je na vrcholu tvůrčích sil tak se v roce 1908 rozhoduje k návratu do Čech. Císař nakonec desertérovi svolil…

Na závěr večera si Petr Pešek nechal překvapení a pozval přítomné opodál do parku k malé sloupové zvonicče, která byla usazena jen pár hodin před vzpomínkovým pořadem. Farářka Lada Kocourková novotou zářící zvoničku a její malý zvoneček po krátkém vystoupení požehnala. Zahrada Jana Dědiny na okraji Tatobit tak dostala další lidský rozměr.

* moh
jirimohaupt@volny.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -