13.7.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

13632

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 30.10.2006 Rubrika: Region

Vzdělání v Českém ráji - moc, či nemoc?
„Můžeme jen tolik, kolik víme“ (Francis Bacon; *1561 - †1626)

Přiznám se, že jsem s velkým zájmem znovu a znovu pročítal jeden z prázdninových sloupků www.rajnet.cz. Paní redaktorka zde z mého pohledu stručně, leč velmi jasně komentovala další z pravdivých obrazů skutečnosti našich dnů. Mj. v mé hlavě utkvělo i spojení (parafrázováno): „ … zájemce lze odmítnout z důvodu nízké, či vysoké kvalifikace.“

Chápu, proč lze odmítnout člověka z důvodu nízké kvalifikace, i když také tato fráze mému vnímání přijde v našem aktuálním prostředí jako jistý výsměch. Mnohdy přece stačí vhodná „výjimka“ … a vše je pak již v pořádku.

Odmítnout člověka z důvodu tzv. vysoké kvalifikace považuji minimálně za zajímavé. Metaforicky - jak by byl asi vnímán pracovník, který odmítne pracovní pozici s platem 15.000 Kč se slovy, že stejně potřebuje k životu jen svých dosavadních 10.000 Kč a nadbytek by neutratil – a tak radši zůstane kde je? Směšné? Absurdní? Či realistické? Zaměstnavatelé se ale v drtivé většině případů podobným způsobem chovají.

Leč děje se – a v našich „rozvojových“ příhraničních poměrech, kde vládne nelítostný boj o téměř každou volnou pracovní pozici, poměrně často. Ale nepředbíhejme.

V  médiích dneška se jako zklínadlo skloňují vznešené termíny vzdělávání, vzdělání, celoživotní učení, znalostní ekonomika, zvyšování kvalifikace aj. aj. Některým lidem jsou známy i rozličné programy se vzděláváním a vzděláním těsně související – např. Lisabonský program, či Memorandum o celoživotním učení.

Rozhlasovými vlnami se v těchto dnech mj. prohání i „údernická reklama“ o uvědomělé prodavačce, která si i ve vyšším věku věří a po zaměstnání statečně studuje managerský kurz. Vzdělání chtivou paní prodavačku následně střídá ještě uvědomělejší podnikatel (kde ho najdu?) myslící v dlouhodobějším kontextu, který plně chápe nutnost celoživotního učení – zvláště v případě zaměstnanců vyššího věku (tzv. strategie celoživotního učení v organizaci)

. Nevím, z jakého propagandistického pramene čerpají autoři výše uvedeného svůj pedagogicko-sociální optimismus. Troufám si ale tvrdit, že dokáži přesně říci, jak by se s velkou pravděpodobností mohly ubírat skutečné navazující příběhy výše uvedených aktérů v naší oblasti. Pramenem poznání je mi osobní několikaletá zkušenost a souběžné zkušenosti mých přátel, nejen ze studií.

Paní prodavačka by poměrně brzo zacvičovala, ač by si to možná ani zprvu neuvědomovala, svoji nástupkyni. Pokud by ve studiu – i přes házení pomyslných klacků pod nohy (tzv. bariéry prostředí a kultury) – vytrvala, byla by stejně časem označena jako nežádoucí, zvláště pokud by bylo reálné, že po úspěšném absolutoriu bude “chytřejší než šéf“. Je dále velmi pravděpodobné, že by vydržela ve své stávající pozici maximálně do ukončení studia, poté by „dobrovolně“ ukončila stávající pracovní poměr.

S vírou v lepší zítřky a čerstvým certifikátem v kapse by se bývalá paní prodavačka vydala na pouť za svým novým zaměstnavatelem. Selský rozum říká, že by její šance měly být samozřejmě vyšší. Dle zaměření studia přece získala vyšší kvalifikaci ve svém oboru, či nově stejnou nebo vyšší kvalifikaci v jiném oboru. Neberme ještě paní prodavačce iluze. Sama časem přijde na to, že vše je jinak, zvláště, pokud se rozhodne pokračovat v dalším navazujícím studiu. Nakonec pochopí, že vynaložila často nemalé osobní finanční prostředky a cenný čas vlastně k ničemu – v Českém ráji určitě.

Pravda bude ale ještě děsivější. Někteří oslovení potencionální zaměstnavatelé ji budou ve svých odpovědích na její CV označovat i přívlastky – neperspektivní, líná studentka, studující flákačka, nafoukaná aj. aj. Paní nakonec prokleje jakoukoli myšlenku o vzdělávání, následně svůj nový certifikát zapře – aby vůbec přežila - a pokorně se vrátí zpět za pult, sežene-li ještě nějaký.

Utopie, či bláznivá fantazie? Ne, dlouhodobější reálná skutečnost z naší doby a z naší oblasti - a z ní vyplývající navazující důrazné varování. Čerpáno mj. z vlastní zkušenosti a ze zkušeností přátel a spolužáků žijících v oblasti Českého ráje.

Sám jsem se rozhodl v roce 2002 pro tzv. náhradní školní vzdělávání, které umožňujec dospělému účastníku získat takový druh a stupeň vzdělání, které se běžně nabývá v mládí v průběhu počátečního cyklu vzdělávání.

Vzhledem k citelné absenci nabídky VŠ v naší oblasti nezbývalo, než se vydat za svou školou až do hlavního města. Po náročné přípravě na přijímací zkoušky a přijetí ke studiu následovaly tři roky náročného kombinovaného studia. Tato léta byla pro mou osobu jistou alfou a omegou, na oltář vzdělávání byly položeny značné oběti – finanční, časové, psychické, sociální, tisíce km za volantem... Docela mě pobavila poznámka jedné z kolegyň, která kdys mj. prohlásila, že: „nejen já, ale celá rodina má zkouškové období“.

Souhlasně přitakávám. Vše však bylo činěno s vírou ve zdravý rozum této společnosti. Zcela jistě jsme v té době byli uneseni vírou v proklamovanou sílu vzdělání - podobně jako např. zmiňovaná paní prodavačka z rozhlasové upoutávky. Naše vystřízlivění už ale přišlo. Po dokončení studií bakalářského programu měl člověk nakonec velké problémy získat případné uplatnění i v oboru, ve kterém předtím téměř 20 let velmi úspěšně působil.

Uskutečnil jsem i následující pokus. Ve třech případech jsem do životopisu uvedl JEN údaje o SŠ vzdělání a následné dlouholeté praxi. Personální útvar obou firem reagoval téměř okamžitě. Nástup je žádoucí ihned. Při vyplňování dotazníků přímo v závodě jsem následně vědomě dolnil TÉŽ info o absolvování bakalářského stupně. A bylo náhle po předchozím zájmu a další možné spolupráci. Zájem vystřídaly výmluvy, atd, atd… Titul (ač teprve ten nejnižší) se proměnil v těžký kámen. Důvod – prý vysoká kvalifikace. „ … a Vy ještě pokračujete v magisterském studijním programu?“ Problém – zjednodušeně - opět prý zvyšování kvalifikace/vzdělání.

Opakuji své místní varování – zvláště pro vysokoškolské studenty studující při zaměstnání. Pracovní trh v Českém ráji a Vaše vysokoškolské vzdělání budou následně jen těžce slučitelné. Se změnou dosaženého stupně vzdělání bude třeba velmi vážně počítat i se změnou bydliště a odchodem do „civilizovanějších“ oblastí ČR. Jinak se vystavujete velmi reálné nedobrovolné možnosti na dočasný pravidelný měsíční příjem z ÚP.

Copak si nikdo neuvědomuje navazující skutečnosti? Např. kolik kvalitních lidí nám i z těchto důvodů následně přechází na rozvinutý pracovní trh jiných zemí? Není to škoda? Já osobně to vnímám jako maxi plýtvání národním bohatstvím.

Náš šedý průměr zkrátka nemá rád vybočení a tvrdě je potírá. Bohužel si neuvědomuje, že hlavním hybatelem společnosti byla vždy hlavně tzv. elita – tedy individualisté, kteří dokázali vystoupit z davu.

„Problém s nedostatkem vysokoškolsky vzdělaných lidí, hlavně v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji, pociťuje i ministerstvo školství“.(MF.Dnes ze 21.1.2006)

Náš kraj sice svými oficiálními ústy volá po vysokoškolsky vzdělaných obyvatelích, ale skutečná praxe je značně odlišná (podíl vysokoškolsky vzdělaných obyvatel v populaci – Liberecký kraj 7,8%; Praha 26,7%; ČR 12,3%; země EU kolem 30% a více). Pro tyto kvalitní lidi v našem regionu prostě není kvalitní práce.

Jistou nevelkou šanci na uplatnění zde mají absolventi technických oborů, ostatním nezbývá, než hledat později uplatnění v „kvalitnějších krajích“. Vzdělaní lidé tak následně odchází - hlavně do Prahy a Brna. „Brno – Jihomoravský kraj se může chlubit nadměrným počtem vysokoškoláků. Lidé mají možnost studovat v moravské metropoli na pěti státních univerzitách. A po studiu ve městě zůstávají i ti, kteří přišli z jiných částí země a bydleli na kolejích a privátech – zpátky domů se již nevracejí. Najdou zde totiž bez problémů práci. Vzdělané město je následně dobrým signálem pro investory, vědí, že tam najdou kvalifikované pracovní síly“.

Náš kraj takovéto signály k mému údivu ale nedává, spíše naopak. Dospěl jsem dokonce k závěru, že pro uplatnitelnost a výši výdělku v tomto regionu má svářečský průkaz a řidičské oprávnění skupiny C a na VZV mnohem větší cenu než jakýkoliv akademický titul. Několik let studia dostává hořkou příchuť… bere tolik potřebnou motivaci a vyvolává otázku o hlubší smysluplnosti navazujícího nelehkého mgr. studia vůbec. Proč???

Jen pro jisté zamyšlení mohu uvést příklad jedné dlouholeté kamarádky – učitelky (Mgr.), která se před nedávnou dobou přestěhovala za manželem z Prahy do naší oblasti. Po několika měsících hledání rezignovala a absolvovala kurz - pár měsíců pak statečně využívala (než se znechuceně vrátila zpět do Prahy) v nejmenovaném podniku již zmiňovaných nových dokladů na VZV. I přes výše uvedené je však třeba ještě chvíli zůstat optimistou. Víra utrpěla šrámy, motivace ochabla… přesto je nutno jít tak nějak dále. I nad Libereckým krajem musí časem vyjít akademické sluníčko. V době vzdělané globalizované informační společnosti přece nelze být stále podprůměrný. Nestane-li se tak, bude zdejší lid jen námezdní silou čekající ve „vysychajícím rybníku“ marně na vzývaný rozvoj a bohaté investory.

A viník?

Pro www.rajnet.cz napsal Bc.Martin Vaistauer

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -