22.4.2021

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

10043

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 28.9.2006 Rubrika: Různé

Páter Gajdošík vysvětil křížek
Svěcení kapličky     Dlouhý/Záhoří – Malebná náves osady Dlouhý pod Kozákovem si prožila sváteční den. V neděli 24. září odpoledne se přibližně stovka lidí stala svědky slavnostního vysvěcení staronové památky. Kněz Jaroslav Gajdošík svěcenou vodou a voňavým kadidlem vypravil na cestu duchovního života další lidovou památku – křížek. Obřad doprovázel hlas zvonku, který v kapličce rozezněl malý zvoník Jan Vunderer.

     Torzo staré plastiky objevili nedávno napůl zahrabané za požární zbrojnicí. Z Páter Jaroslav Gajdošík ze Semil vítá účastníky slavnostního obřadu v osadě Dlouhý. Křížek stojí hned vedle kapličky sv. Václava.původní sochy sv. Jana Nepomuckého se dochovala jen střední část- kamenný podstavec - se třemi reliéfy svatých. To, že byla památka v hlíně ji zachránilo vlastně život.

     Obřad opodál sledoval i akademický sochař Jiří Novák. Právě v jeho huti pod Hrubou Skalou se restaurovala už druhá památka pro Záhoří. „Ošetřil jsem střední kamennou část, která byla velmi zachovalá,“ svěřuje se známý sochař a restaurátor. „Původně byly reliéfy Bolestné P. Marie, sv. Jakuba a sv. Víta polychromované a rámeček kolem nich zlacený,“ Obnovenou památku přivedl do nového duchovního života farář Gajdošík. Ke svěcení použil kropítko a svěcenou vodu a křížek také  řádně vykouřil voňavým kadidlem.upřesnil sochař. Památku dotvořil kamenným soklem a kovář Jaroslav Válek z Holenic pak na ní zhotovil železný kříž s Kristem a andílkem. Jako vzor posloužil kříž u vlakové zastávky Turnov město. Původní plastika českého světce tak dostala zcela jiný charakter, proto potřebovala nové vysvěcení. „Jsem moc rád, že se památka, která vznikla někdy po roce 1750 vrátila do života,“ dodal Jiří Novák.

     Páter Gajdošík ze Semil se dostává posledních letech do Záhoří dost často. Duchovnímu životu obce na severním úpatí Kozákova požehnal už nejednu památku, kapličku, zvoničku atp. Zásluhu na tom má mimo jiné žena, která stojí v čele obecního úřadu - Miloslava Koucká.

     Obecní úřad v Záhoří se právě v posledních třech letech pustil do citlivé obnovy místních historických památek.

     Přitom si starostka Koucká stýská, že se to některým lidem v obci nelíbí. Na časté Akademický sochař Jiří Novák z Hrubé skály vysvětluje jak při obnově křížku postupoval. V Záhoří to není jeho první práce.dotazy občanů, proč se opravují kaple a místní památky, odpovídá následující.

      „Drobné kulturní stavby jsou v majetku a správě naší obce, proto se o ně musíme starat. Většina z nich se nachází na turistické trase Mikroregionu Kozákov, jedná se o drobné památky místního významu. Tyto objekty jsou jediné stavby z hlediska místních zajímavostí v osadách, které může obec nabídnout turistickým návštěvníkům či k propagaci obce. Mnohé generace většinu z nich využívaly k bohoslužbám, zejména poutního charakteru. Předchozí vedení obce si nevážilo kulturních hodnot a ani odkazu našich předků a ani K nejstarším účastníkům slavnosti patřil František Tvrz. Už jeden z jeho předků se v osadě postaral o sbírku na stavbu kapličky se zvoničkou.neudržovalo žádný obecní majetek, spíše bylo mnohé devastováno a ničeno. Víme, že jsou i občané, kteří si neváží a řádně nespravují svůj majetek, natož aby si přáli, aby se spravoval majetek obecní. Jsou spokojení a šťastní, žijí-li v šedi a starobě prostředí, nemají vztah ke kulturním hodnotám. I tak lze žít, je to jejich volba. Naštěstí je většina těch, kteří jsou nadšeni opravami a vyjadřují nám plnou podporu při nápravě velmi špatného stavu uvedených nemovitostí. Vždyť jejich rehabilitace přispěje ke zvýšení prestiže jak obce, tak i širšího okolí a vyjádří úctu občanů a jejich díky k vytvořeným hodnotám za období života jejich předků,” zdůranila starostka Miloslava Koucká.

     Pomocnou ruku podávají někteří nadšenci a podnikatelé, dokonce i krajané ze zahraničí. Oporu má v zastupitelstvu, kde je poloviční zastoupení žen. Na restaurování plastiky se finančně podílela obec a Nadace VIA Praha, která poskytla většinu nadačního příspěvku z programu „Fond kulturního dědictví“ podpořeného z prostředků VIA FOUNDATION Na slavnost svěcení křížku přišlo mnoho lidí, obyvatel osady Dlouhý i četných chalupářů.CZECH HERITAGE SOCIETY.

     Svěcení křížku se zájmem přihlížel i jeden z nejstarších obyvatel František Tvrz(86 let). Přišel o holích a v doprovodu dcery. Připomněl, že už jeho předek v čele obce podpořil sbírku na stavbu (r. 1898) nedaleké kapličky sv. Václava se zvoničkou. Křížek stojí nyní v její těsné blízkosti.

     Vysvěcený křížek, opravená kaplička, a také nová hasičská zbrojnice dnes tvoří pohlednou část osady Dlouhý. Pro tak malou obec s pěti sty obyvateli je to příkladné. Proto mohl nakonec slavnosti zastupitel obce Mgr. Václav Pospíšil s nadsázkou vyslovit přání, že by se obec Záhoří mohla nyní ucházet o některý s titulů pro aktivní obec.

Jiří Mohaupt

* moh
jirimohaupt@volny.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -