22.4.2021

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

9761

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 30.7.2006 Rubrika: Různé

Dromader pomáhal hasit lesní požár
     HOŠKOVICE/BYNOVEC – Celý týden urputně zápasily jednotky hasičů v Národním parku Českosaské Švýcarsko s velkým požárem. Hořelo asi 25 hektarů smíšeného lesa. Vedle dvou policejních vrtulníků pomáhal hasit také letoun M18 A Dromader, který patří firmě BETA AIR Vladimíra Pavlaty z Turnova. Domovské letiště má právě v Hoškovicích u Mnichova Hradiště.

     „Hasiči nás zavolali v neděli po ránu, když bylo vidět, že oheň v nepřístupném prostoru nezvládají. Les tam hořel kolem pískovcových skal, které navíc oheň podporovaly komínovým efektem. Odletující oharky se potom vzduchem dostávaly do dalších částí lesa,“ přiblížil nebezpečný živel Vladimír Pavlata.

Mechanik Milan Umlauf po skončení letu Andulu obléká do ochranných vaků     Je třeba vysvětlit, že v České republice funguje několik roků letecká hasičská služba s označením Florián. Hasicí letadla pomahají pozemním jednotkám právě při zvládání velkých lesních požárů a ohňů v nedostupných místech. Je to státní zakázka, o kterou usiluje vždy několik leteckých firem. Území republiky je tak rozděleno na šest velkých sektorů. Z mezinárodního veřejného letiště Hoškovice se hlásí základna Florián 3, která má na starost území čtyř krajů – Libereckého - Ústeckého - Kralovéhradeckého a Středočeského.

     Z Hoškovic k požáru nejdříve startoval Dromader, který pilotoval zkušený Tomáš Louda. Cílem bylo polní letiště v Bynovci u Děčína. Odtud to bylo nad ohnisko požáru jen pár minut. Potom se vydal k požáru z letiště v Mladé Boleslavi i dvouplošník AN-2 (Andula) s Vladimírem Pavlatou. Druhého pilota zastal Jiří Just a mechanika Milan Umlauf. Pavlata s „Andulou“ přivezl pro Dromader zásobu motorového oleje, a také skládací větrný pytel pro lepší orientaci posádky na polním letišti. Provedl i kontrolní let nad požárem.

     Polní letiště v Bynovci připomínalo depo nějakého motoristického podniku. I zvědavců bylo nespočet. K nedaleké vodní nádrži neustále pendlovaly dvě požární Vladimír Pavlata se radí s kameramanem libereckého štábu TV NOVA.cisterny, ze kterých se potom plnilo hasicí letadlo. Z počátku bral Dromader asi 1500, později si naložil „na hrb“ až 1700 litrů vody, do které hasiči přidávali ještě změkčovadlo.

      „To je proto, aby voda po hořícím a mastném jehličí stromů jen nesklouzávala, ale pořádně je smáčela a oheň tlumila,“ dodal na vysvětlenou major Miroslav Kohout ze Státního požárního dozoru. Hasičům na zemi se podařilo dostat čas plnění nádrže letadla i na dvě minuty.
     Tomáš Louda je zkušený pilot. Na polní letiště nedaleko Děčína se tak znovu vrátil po několika letech. „Odtud jsme už létali při hašení velkých požárů na Děčínském Sněžníku a u Maxiček,“ stačil jen krátce zavzpomínat Louda. Vyslechl pár informací od Letadlo M18 Dromader roluje na letišti v Hoškovicích na startVladimíra Pavlaty, a protože nádrž Dromaderu byla opět plná, zavřel pilotní kabinu a začal najíždět ke startu. Nad požár se dostával každých sedm minut, kde během tří vteřin vypustil mokrý náklad.

     Na zemi se zatím dál radil Vladimír Pavlata se zpravodajským štábem televize NOVA, jak natočit ze vzduchu, co nejlepší obrázky ze zásahu hasičů, policejních vrtulníků i samotného letadla Dromader. Původně měl být kameraman připoután v otevřených dveří letadla, později přišel Pavlata s lepším řešením. Kameramana posadil na místo druhého pilota, a tak mohl vidět, kam pilotovat stroj, aby měl kameraman z otevřeného okna nejlepší záběry. Do dvouplošníku ještě naložil inspektora Miroslava Kohouta a už se letělo.

     V Andule nejsou žádná sedadla jen madla na držení a velká laminátová nádrž na vodu. Kdyby bylo zapotřebí, mohla by se také Andula zapojit do hašení požárů. Je to vlastně záložní stroj. Ruský letoun vyniká spolehlivým motorem a malým požadavkem na délku a Major Miroslav Kohout ze Státního požárního dozoru si během kontrolního letu dělal fotografickou dokumentacikvalitu startovací plochy. Dveře se zavírají a pilot přidává plyn. Andula krátce poskakuje po travnaté ploše bynoveckého letiště a za chvíli se už odlepujeme od země. Postupně stoupáme do vyšší letové hladiny, po chvíli se dostáváme nad ohnisko požáru na okraji národního parku. Letíme v kouři, je vidět jak z lesa stále stoupají oblaka dýmu. Oheň ani hasiče však nevidíme. Jsou tam hlukoké rokle, do kterých nedohlédnem. Za chvíli se objevuje první vrtulník, který startuje z jiného polního letiště. Je to policejní vrtulník americké výroby Bell 412, který nese v podvěsu velký vak s vodou. Za chvíli z něj náklad vody padá na začouzené stráně. Vrtulník odlétá a z druhé strany se blíží druhá helikoptéra. Kameraman točí jejich zásah. Také požární inspektor Kohout si fotí z okna letadla rozsah požáru. To už se do naší blízkosti dostává i Dromader a vypouští závoj hasící směsi… Po chvíli se i náš stroj pomalu vrací na základnu v Bynovci.

Z oken letadla je vidět a cítit kouř lesního požáru     Využivám chvilky a vyptávám se Vladimír Pavlaty na hodnocení leteckého zásahu. „Požár lesa tvoří hlavně velké ohnisko kolem několika skal, takže tady se spíše osvědčují vrtulníky, které vodu shazují na menší prostor. Když jsou požáry rozsáhlejší, tak tam má větší slovo klasické hasicí letadlo,“říká zkušený aviatik. Jen krátce, Vladimír Pavlata(62 let) létá už od šestnácti let. Poznal nejrůznější létací stroje. Větroně, práškovací čmeláky, vrtulníky a hlavně spolehlivý dvoumotorový letoun čs. výroby Morava L-200. Na jeho palubě vozil zákazníky aerotaxislužy po celé Evropě. Létal za každého počasí. Má na svém kontě uctyhodných 64 580 startů. Za život měl jedinou nehodu, a to ještě způsobenou technickou závadou na tlumiči podvozku…
Jeho rodina žije v Turnově a syn Tomáš už obléká uniformu pilota ČSA. Létá jako druhý pilot na letadlech typu Boeing.

* moh
jirimohaupt@volny.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -