16.6.2019

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

5587

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 18.7.2006 Rubrika: Ochrana přírody

Káně v nouzi aneb setkání se smrtí v žáru léta
Káně lesní     Úvodem: Často se dočteme o dravcích či jiných zvířatech,které poranil elektrický proud. Dokud se s s poraněným živočichem nesetkáte osobně, je to jen zvíře,které se zranilo. Ve chvíli , kdy se poraněnému hrdému králi vzduchu díváte do očí,kdy na vlastní oči vidíte co umí lidská nedůslednost, pohodlnost a lhostejnost k přírodě, kterou máme jen zapůjčenou od svých dětí…

     Jak jsem potkala Zuzanu :Třetí červnový týden se na mě obrátil MVDr. Zdeněk Cvrček s žádostí o fotodokumentaci svého pacienta. Tím pacientem bylo káně lesní- respektive kánice,která na svých cestách usedla na sloup elektrického vedení a dotkla se křídlem drátu. Na sloupu chyběl izolátor. A tak dravec skončil na zemi pod sloupem a to v místě, kterému se od nepaměti říká Jestřábí vrch.

     Na zemi ji našli lidé. Docela obyčejná rodinka, která si jistě v dobré víře odnesla dravce domů. Snažili se ji léčit i krmit. Že něco není v pořádku je napadlo až po deseti dnech. Dravec odmítal potravu a začal podivně páchnout, přesto že žil. Dotyční nálezci donesli poraněného ptáka do Ptačího domu s veterinární ordinaci V Dubé u České Lípy. Tady se káněti dostalo prvního opravdového ošetření, ale naděje na přežití byla pramalá.Bohužel to nebyl první dravce, který utrpěl zranění na této lokalitě. Následující den odvezl káně do své ordinace MVDr.Cvrček a téhož dne večer jsem jela fotografovat.

     S dravci mám jisté zkušenosti. Přesto mě pohled na neuvěřitelně hrdého ptáka, který se snažil přežít i s popálenými běháky a s velmi těžce popáleným křídlem dojal. Pro účely focení bylo třeba vzít dravce ven z klece. Jak byla lehounká . A ve chvíli, kdy se dotkla země se pokusila vrátit se do přírody i přes zjevné bolesti, které musela mít. Tolik vůle přežít jsem snad ještě neviděla. Tehdy jsem poraněné kánici začala říkat Zuzano.

     Čtrnáct dnů pro naději: Nastoupila veterinární medicína i léčitel. Všem nám bylo jasné, že Zuzana je na tom špatně, ale ona tolik chtěla žít, že jsme nelitovali sil ani finančních prostředků a snažili jsme se pomoci. Věděli jsme, že už nikdy nevzlétne. Měla však naději důstojně dožít a na svém příkladu ukázat,jak to dopadne, když lidé šetří,kde nemají.

     A stal se zázrak. Začala žrát, prala se o potravu. Deset dní od chvíle, kdy jsme se poprvé potkaly vypadala víc než dobře. Metody moderní medicíny a dávného umění léčitelů a vědem působily přímo zázračně. Třináctý den došlo ke komplikaci. Zuzaně začal odpadat poraněný běhák. Amputace byla nezbytná. Teprve po uspání se ukázal obrovský rozsah jejích zranění. Více veterinární lékař:

      „Došlo k popálení obou běháků a těžkému popálení křídla. S ohledem na stav, v jakém jsem ptáka začal ošetřovat nevylučuji ani menší vnitřní poranění,které bylo následkem zasažení proudem. Částečně ochrnutý měla i jazyk. Medicína umí hodně. Řadu poranění se podařilo minimalizovat, ale spálené kosti byly ve stavu,,kdy již nešlo příliš udělat. A tady vidím obrovském obrovské nebezpeční,kterému se vystavují Ti,kdož zraněné dravce berou domů. Zranění od elektrického proudu jsou nesmírně zákeřná. Proto bych velmi doporučoval při nálezu zraněných zvířat obecně, tedy nejen ptáků, kontaktovat nejbližšího veterinárního lékaře. Včasný zásah může, stejně jako u lidí. zachránit život."

     Závěrem. Kánice Zuzana nepřežila zranění od elektrického proudu. Příběh se smutným koncem nám tady zůstal jako memento. Kolik takových „Zuzanek“ ještě unavená křídla složí na sloupy vedoucí elektrický proud, na které člověk před tím nedal příslušné izolátory? Těžko říci.

     Ale my, obyčejní lidé můžeme udělat následující. Pokud najdeme poraněného dravce, velmi oparně jej dopravíme k nejbližšímu veterinárnímu lékaři nebo do Národní sítě Stanic pro hendikepované živočichy.( www.zvirevnouzi.cz ) Pokus uzdravit a odchovat takto zraněné zvíře doma má jen jeden konec- smrt toho, koho chcete zachránit.

     Na úplný konec slovo zákona: Paragraf 5a odst. 6 zákona 114/92 o ochraně přírody a krajiny v platném znění říká : "Každý, kdo buduje nebo rekonstruuje nadzemní vedení vysokého napětí, je povinen opatřit je ochrannými prostředky, které účinně zabrání usmrcování ptáků elektrickým proudem." Otázkou jak staré bylo elektrické vedení, o které se pták poranil a zda byl dodržen zákon řeší kompetentní činitelé.

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Radeč
Jeskyně pod Troskami znepřístupněna

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -