2.4.2023

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

184845

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 28.1.2005 Rubrika: Historie kraje

Splzov a jeho záhady.
Číslo popisné 1     Na křižovatce starých cest mezi Železným Brodem a Turnovem leží starodávná ves Splzov.(odk č.1) Býval tady mlýn, který zřejmě patřil ke Bzí a který existoval asi již ve 14. století. Přitom první písemná zpráva o Splzově je z roku 1543, kdy patřil k Skalskému panství. (odk.č.2) Budeme-li v historii této vsi pátrat dál, nalezneme zde ještě několik dalších rozporů. Prvním z nich je několik výkladů významu jejího jména: Místní lidé tvrdí, že zde v okolí byly “splže”, šachty na dolování železné rudy, kam se muselo sešplhat. Antonín Profous ve své knize “Místní jména v Čechách”, jméno Splzov vysvětluje jinak:

     “Nejstarší doklady mají tvar Splžov a Zplžov…. Ten vznikl z apelativa (podstatného jména) splž (viz Splž), anebo spíše z apelativa plž s přisunutým S nebo Z. Z podoby Splžov vznikl tvar Splzov nejspíše spodobou sykavek”. Ovšem již u dalšího hesla “Splž” A. Profous uvádí, že : “…splž - podzemní chodba , sklep ve vinohradech , plž – podzemní chodba…”. Toto vysvětlení se nápadně podobá místnímu splzovskému lidovému výkladu. Poslední vysvětlení významu slova Splzov říká, že “splže” byly dřevěné kozy, zábrany postavené v řece proti vniknutí ledu do mlýnského náhonu.. Protože ale mlýn č.1. jehož stavení zde dodnes stojí ( a o jiném jsem původně nevěděl ) byl napájen vodou ze Skuhrovského a Želeckého potoka a nad mlýnem byl ještě v prostoru dnešní křižovatky rybníček, nebylo mi jasné jako to mohlo být s tím ledem. Tuto záhadu mi částečně objasnil bývalý splzovský kronikář Oldřich Novák společně s Pavlem Bartošem potomkem starého mlynářského rodu, který žije v nedalekém domku č.p. 13. Objevily se ale další záhady.

     Podle zmíněných pánů jsou dnes přímo ve Splzově stavení dvou mlýnů. Mlýn č.p.14 - podle nich starší - byl na Jizeře a když jej kdysi pobourala velká voda nebyl již obnoven. Tento mlýn měl velké kolo na spodní vodu, jež dlouhým hřídelem pohánělo mlýnské zařízení a tam nebezpečí od ledu skutečně hrozilo a nějaké zábrany byly proto potřeba. Zda se jim říkalo “splže” a Splzov podle nich dostal svoje jméno, kdo ví? Podle pamětníků Pavla Bartoše a paní Hargašové (roz. Marxové) z Líšného byly ještě v polovině 20. století vidět v řece zbytky náhonu a šikmého jezu. Je otázkou zda části dřevěných konstrukcí , které pamětníci uvádějí, nejsou pozůstatky ze stavby současného Číslo popisné 1jezu firmou Fränkel kolem roku 1875. Tento jez byl původně z velké části dřevěný a i při pozdější přestavbě se používalo dosti dřeva na různé pomocné konstrukce v korytě řeky. Dnes již přestavěný jez dosud slouží k pohánění elektrárničky firmy Liglas v Líšném na druhém břehu Jizery.

     Další záhadou je popisné číslo 14 u stavení údajného mlýna. Podle Schallerovy topografie měl Splzov v roce 1790, tedy několik let poté co se provádělo první číslování domů, včetně mlýna pouze 12 čísel(odk.č.3). Stavení muselo tedy vzniknout o něco později.

     Předek mlynáře Bartoše přišel někdy kolem roku 1800 do Líšného do mlýna č.5 z Vrátu z č.p. 7, které patřilo Bartošům již před rokem 1680. V roce 1862 se dostali Bartošové do Splzova koupí mlýna č.p.1. V zápise do Vodní knihy provedeném dne 20. prosince 1873 je zmínka o “smlouvě trhové” sepsané v Železném Brodě dne 18.listopadu 1862, kde je podepsán jako majitel mlýna č. 1 Josef Bartoš(odk.č 4) V záznamech z jednání, která vedla firma Fränkel před stavbou náhonu k továrně s líšenskými majiteli pozemků, jsou ale Bartošové ještě uvedeni.

     Údajně po zániku mlýna č.p. 14 mlynář Bartš postavil mlýn č. p. 1. Vzhledem k tomu, že číslování domů bylo prováděno někdy v letech 1770-1780 a stavení má velice nízké číslo, je možné soudit, že Bartoš jen nějaké starší stavení přestavěl. Tuto doměnku potvrzuje i poznámka z roku 1873 ve Vodní knize semilského okresu: “Jak daleko knihy pozemné sahají, má tento mlýn první knihovní složku před sto lety zřízenou”.

      V první polovině devadesátých let 19. století v mlýně č.1 vznikla brusírna skla, která byla po několika letech přeměněna na tkalcovnu (odkč.5). Mlynář Bartoš, snad pravnuk toho prvního, zkusil štěstí na burze, kde něco vyhrál a potom na radu kamarádů koupil několik vagonů cibule z Egypta, na které vše prodělal. Přišel o mlýn a nedaleký dům zůstal rodině jen díky penězům jeho ženy. V době kdy byl ve mlýně nájemce Tobiška, stavení vyhořelo. Další majitel se jmenoval Hušek, ten jej koupil jako spáleniště asi v roce 1935 za 40 000 Kč. a přestavěl na dům. Od něho jej koupil továrník Šlechta z Lomnice nad Popelkou, který tam chtěl udělat barvírnu. Po roce 1948 byl bývalý mlýn znárodněn a nějaký čas v něm byl provoz n.p. Železnobrodské sklo.

     Další, tedy již třetí mlýn u Splzova stával asi půl kilometru nad vsí v údolí Skuhrovského potoka. Ve třicátých letech 20. století byl na jeho místě vidět ještě sklep – tzv. lednice, kde se točívalo vodní kolo. Mlýnu se prý říkávalo “Čertův mlýn” a pozemky s jeho mizejícími zbytky donedávna vlastnila rodina Daníčkova z Huntířova č.p. 27.

     Ze Splzova se do Bzí jezdívalo tzv. Lískem – přímou ale strmou cestou. Dnešní, oklikou vedoucí silnička do Bzí, byla vybudována až kolem roku 1890 po velké průtrži mračen (v roce 1888), která cestu Lískem silně poškodila Tato silnička odbočuje ze silnice vedoucí ze Splzova do Huntířova v místě kde Čertův mlýn stál. Je pravděpodobné, že tady již před tím k němu nějaká cesta ze Bzí byla. Otázkou je, který mlýn již ve 14. století patřil ke Bzí ? Farností bylo Bzí všem.

Ladislav Šourek

Odkazy a písemné prameny:

1) J.a J.V. Scheybalovi: Krajem skla a bižuterie, Nakl. Jakoubě 1988, str. 116,120 2) A. Profous: Místní jména v Čechách, NČAV Praha 1957, heslo Splzov
3) A. Profous: Místní jména v Čechách , NČAV Praha 1957 heslo Splzov
4) Okr. archiv Semily: Vodní kniha okresu semilského str. 132. (Vodní knihy byly zakládány na základě tzv Vodního zákona z 28.8. 1870. Obsahují základní data o vodních dílech dané oblasti.)
5) Scheybal, Štěpán Vařeka: Klíč od domova, nakl. KRUH 1991, str. 232,253

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -