27.6.2019

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

4749

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 17.1.2004 Rubrika: Region

Boj o vyjmutí z CHKO nevzdávají
     Smrčí/Vesec pod Kozákovem- Již druhým rokem bojuje 35 občanů z osady Smrčí a z Vesce pod Kozákovem o vyjmutí svých pozemků z rozšířené CHKO Český ráj. Vlastníkům pozemků vadí různá, podle nich nesmyslná omezení, která z života v CHKO vyplývají.

ÚVODEM…Rozšíření CHKO Český ráj bylo vyhlášeno zákonem v říjnu 2002 a začalo platit po dlouhých jednáních k 1.1.2003. Odborníci na ochranu přírody, ochranáři, odborná i část laické veřejnosti tuto skutečnost vítá. Rozšíření CHKO je jedním z důležitých ukazatelů pro zápis skalních měst Českého ráje do seznamu přírodního dědictví UNESCO. Zvýšená ochrana přírody má prospět unikátním skalním útvarům i krajině mezi nimi.

     Než došlo k vyhlášení CHKO byly vzaty v úvahu četné připomínky občanů z dotčených obcí.

     I po více jak jednom roce jsou však někteří občané dotčených obcí přesvědčeni, že pávě jejich osada by měla být z CHKO vyjmuta. Úspěšně si vyjmutí obce či její části z rozšířené CHKO již po vzájemné dohodě se Správou chráněné oblasti prosadili občané a vlastníci dotčených pozemků na Malé skále, Frýdštejně a dále vyjmutí dosáhli osady Samšina, Mladějov a Ohařice.

     O plánovaném rozšíření CHKO se hovořilo již dlouho. Intenzivněji se o něm začalo mluvit po roce 1991. Problematika nabyla na důležitosti v roce 2001. To obyvatelé obcí navržených v plánu rozšíření začali mít obavy z možných omezení a začali studovat příslušné zákony.

      „Ale pořád jsme měli pocit, že se nás to netýká. Nakonec jsme se na obci mohli seznámit s návrhem rozšíření i omezeními, která z něho vyplývají. Tento návrh vyvolal řadu velmi ostrých protestů. Snad pro to, že Mírová pod Kozákovem je spojená ze čtyř vesnic a jedenácti osad a zahrnuje velmi rozsáhlé území.Sešli jsme se k jednání,které vedl Dr. Františk Pelc a další lidé z ochrany přírody. Na tomto jednání nám vysvětlili nutnost ochrany sklaních měst, tedy Klokočských a Betlémských skal a Proskálí, oni říkají Měsíčního údolí.Hovořili o zápisu skalních měst do UNESCA . Proti rozšíření chráněné oblasti na tato území jsme samozřejmě nic nenamítali a z jednání jsme odcházeli z dojmem, že jde o rozumnou věc, která pomůže naší krásné přírodě a my budeme moci nadále žít tak, jako doposud,“ vzpomíná zástupkyně majitelů části pozemků zahrnutých do CHKO paní Jana Salabová.

     Další jednání již tak přátelská nebyla. Občané nesouhlasili s j s navrhovanou zónací, připadalo jim, že CHKO zabírá mnohem větší část území obce, než o jaké jsme hovořili s Dr. Pelcem. Obraceli se žádostmi o vyjmutí svých domovů z CHKO na různé instituce. Na Kancelář ombucmana,Prezidentskou kancelář, úřad vlády i na tehdejšího předsedu poslanecké sněmovny Václav Klause a na různá ministerstva . To bylo na jaře roku 2002. 25.dubny 2002 přišla jediná odpověď.právě od pana Klause. „ …Souhlasím s Vámi,že občané nejsou indiáni v rezervaci, nýbrž autonomní bytosti, které dokáží posoudit co je pro ně i život kolem nich prospěšné a co nikoliv….“ Píše ze mimo jiné v odpovědi.

      „Následovalo několik další setkání občanů s vedením Správy CHKO. Tam již nebyl DR. Pelc, ale toto jednání vedla Dr.Šoltysová. Ošklivě jsme se hádali.Bylo to velmi emocionální. Ochranáři nám vysvětlovali zónaci CHKO, že pro každou zónu platí trochu jiné podmínky a podobně. Přesto jsme nepochopili, proč má být část našich obcí v CHKO i když ve třetí a čtvrté zóně , a část nemá patřit nikam. Nakonec alespoň někteří naši spoluobčané dosáhli úspěchu. Část spojené obce Mírová byla z CHKO vyjmuta. Dotklo se to poloviny naší osady Smrčí. Ale pozemky 35 občanů byly do zón CHKO zahrnuty, a to bez našeho souhlasu. O jejich začlenění do CHKO jsme se dozvěděli až z doporučených dopisů Okamžitě jsme se proti tomuto rozhodnutí odvolali. Napsali jsme na Správu CHKO i na Ministerstvo životního prostředí, že s rozšířením CHKO na naše pozemky nesouhlasíme. Zdůraznili jsme i to, že podle zákona č 114/1992Sb o ochraně přírody nelze toto provést bez souhlasu majitelů pozemků.V jednom z dopisů jsme zdůraznili i skutečnost,že cituji :

     „V demokratickém státě ,kterým bezesporu Česká republika je, je nedotknutelnost soukromého majetku zajištěna ústavou podle hlavy II.článek 1.“ stručně shrnula následné události Jana Salabová

     Posledním protestem vlastníků pozemků proti zahrnutí části osady Smrčí a obce Vesec pod Kozákovem do CHKO je jejich nesouhlas s plánem návrhu hospodaření v CHKO, který podle příslušných přepisů podali k 31.prosinci roku 2003. Zároveň se odvolávají proti zahrnutí těchto pozemků do CHKO i ke Krajskému úřadu Libereckého kraje, opakovaně na Ministerstvo životního prostředí . věří, že budou úspěšní.

     „Víte, my tady na vesnici žijeme po celé generace. Po celé generace tady hospodaříme. A najednou přijde komunistická diktatura, která disponuje s vašimi pozemky a na nic se Vás neptá. Pak, po roce 1989 dostanete zdevastované pozemky zpět. Dáte je do pořádku a přijde někdo od zeleného stolu a chce nám předepisovat kdy smíme pokosit vlastní louky, co smíme pěstovat, kolik koz můžeme mít na 1 hektar vlastní louky či kam musí mít naše domky otočená okna. To jsou naprosté nesmyly. My tady chceme žít, samozřejmě v souladu s přírodou, ale chceme žít. Město nám práci nedá. Musíme se starat sami. Krajinu přece nelze i s námi zavřít pod skleněný poklop a vytvořit nesmyslný skanzen. Společenský život, péčí o krajinu a přírodu mimo město od nepaměti tvoří vlastníma rukama a svojí činností starousedlíci. A to jsou sedláci i drobní zemědělci, v neposlední řadě různé dobrovolné spolky jako jsou myslivci, včelaři, rybáři, dobrovolní hasiči, turistické a sportovní spolky a sokolové. V současné době začíná nad všemi vládnout tvrdá úřednická byrokracie plná zákazů v podobě státních úředníků z řad CHKO Český ráj. Někteří to již pocítili na vlastní kůži a na další to jistě čeká. Od demokratických zákonů jsem čekala něco jiného. Čekala jsem spolupráci a ne další diktaturu.“ uzavírá nad mapami a horou protestních dopisů za všechny dotčené vlastníky paní Salabová.

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Radeč
Jeskyně pod Troskami znepřístupněna

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -