17.10.2021

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

25810

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 12.1.2004 Rubrika: Turistický servis

Riegrova chata výrazně omládla
Riegrova chata výrazně omládla Patrně příjemně by mohl být překvapen semilský rodák František Ladislav Riegr, když by v těchto dnech zavítal na nejvyšší bod Českého ráje na strážní horu Kozákov. Zdejší útulná turistická chata nesoucí už 75 let jeho jméno výrazně omládla.

Postarala o to nedávno skončená rekonstrukce, kterou umožnila jednak čtyřmilionová státní dotaze, ale i iniciativa mnoha ochotných a obětavých Riegrova turistická chata na Kozákově se v posledních letech mění k nepoznání. Má na tom zásluhu nemálo obětavých lidí.lidí. Na malé slavnosti to ocenila vedoucí semilského odboru Klubu českých turistů (dále KČT) Zdeňka Marková. Někteří z jejích rukou převzali na památku malou plaketu. Mezi oceněnými byla i někdejší přednostka okresního úřadu Václava Kodejšová, současný nájemce objektu Čestmír Vrabec nebo místostarosta Semil Stanislav Pěnička a další. Přítomni byli starostové okolních Hostitelkou při znovuotevření Riegrovy chaty byla  sama vedoucí odboru KČT v Semilech Zdeňka Marková. Za výrazný podíl na obnově turistické chaty ocenila plaketou několik lidí.měst a obcí a hlavně představitelé ústředí Klubu českých turistů.

Kozákov halila mlha

Protože ve slavnostní den halila Kozákov hustá mlha, nemohli si přítomní hosté dost dobře prohlédnout nový vzhled budovy. Jak je známo, Riegrova turistická chata patří od roku 1994 znovu do vlastnictví semilských turistů. Po nutném vykoupení zašlého objektu se majitelé pustili do náročných oprav. Nejdřívě prošlo proměnou celé přízemí, včetně zanedbané restaurace a sociálního zařízení. Nyní došlo na 1. nadzemní patro, které v Vedení našeho města považuje Riegrovu chatu a vůbec celý Kozákov za takové rodinné stříbro. Chceme proto pomoci i s další dostavbou a rozšířením,minulosti obývala armáda. Jak se nám svěřil Čestmír Vrabec, na rekonstrukci se intenzivně pracovalo i o volných dnech. Celý obvodový plášť budovy se postupně vyboural a znovu důkladně vyzdil. Nezapomnělo se ani dobré zateplení, které si poloha objektu ve více jak sedmisetmetrové nadmořské výšce samozřejmě vyžaduje. Současně se odbouralo i nevzhledné zádveří a vystavělo nové, které nyní dává lépe vyniknout původnímu vzhledu chaty, přispívá k tomu i dřevěné obložení celého objektu.

Chata nabízí ubytování

Co je opravdu nejdůležitější, turistická chata může dnes nabídnout ubytování. V prvním nadzemní patře vzniklo sedm velmi dobře vybavených hotelových pokojů. Kdo znal dřívější vojenské ubikace spojařů, tak při exkurzi nevěřil vlastním očím.

Dá to práci, jde to pomalu, ale jsme rádi, že na těch historických kopcích, kde byli Češi zvyklí najít pohostinství v turistických chatách, začínají objekty lidem opět sloužit,“ uvedl ve svém vystoupení předseda ústředí KČT Ing. Jan Havelka. Nad poslední rekonstrukcí bděl právě Čestmír Vrabec, rodák z nedaleké Chuchelny. Vůbec už jeho příchod na Kozákov byl šťastnou rukou. Však si také Zdeňka Marková nemůže jeho práci vynachválit. „Deset roků jsme hledali takového podnikatele, kterému jde spokojenost turistů a výletníků, a ne jen o pověstný zlatý důl.“

Dobré jméno stojí úsilí

Riegrova turistická chata si v poslední době skutečně vytváří velmi dobré jméno. Kozákov objevuje čím dál více turistů. Chata slouží různým společenským a firemním akcím, Ing. architekt  Milan Jirouš se už zajímá o možnosti přístavby Riegrovy turistické chaty. Měla by tak být zachována symetrie celého horského objektu.například obec Chuchelna zde střídavě připravuje jednání zastupitelstva. Významné oživení turistického ruchu na slavnosti proto ocenil i předseda ústředí KČT Ing. Václav Havelka. Mimo jiné uvedl, že je to už 50. objekt, který turisté opět postupně spravují. Dodal, že před válkou jich bylo v majetku KČT dokonce 117.

Vedení města Semily považuje Riegrovu chatu dokonce za cosi, jako „rodinné stříbro,“ které bude třeba stále kultivovat. Proto Ing. arch. Milan Jirouš již prochází plány další etapy rekonstrukce a dokonce přístavby levé části budovy. Na prosincovém zasedání zastupitelé města například odsouhlasili semilskému KČT půjčku. Hlavně poslouží na nákup nového čerpadla na pitnou vodu, která se na vrchol Kozákova čerpá ze studánky Radostná.

Foto autor

* moh
jirimohaupt@volny.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentáře

TALLI - Díky - 12.1.2004 20:01:16
Karel - Nadpis - 13.8.2004 22:58:00

 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -