13.7.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

13709

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 14.12.2003 Rubrika: Různé

Není na světě bylina, aby na něco nebyla
Paní spisovatelka Marie Kubátová je laskavou kmotřičkou turnovské knihovny. V každém jejím vyprávění je schováno obrovské životní moudro. V čase, kdy se na nás valí chřipková epidemie, vybrala jsem pro Vás část poutavého vyprávění o bylinkách a bylinkářích. Tak jak jsem jej zachytila během dlouhého povídání na téma lékárna a lékárníci v jilemnickém muzeu.

„Byla jsem moc ráda, když se můj muž, jako rodilý horák chtěl po válce a všech těch peripetiích vrátit domů. Do kerkonošského podhůří. Tam voní bylinky při procházkách, když sedíte za okem a koukáte se ven. I v tom zákulisí vrchlabské lekárny bylo kouzlo. Můj manžel tam zůstal správcovat třicet let. A mě byla a je ta lekárna nesmírně blízká. To proto, že měla takové ozvláštnění svými patrony. Takové, trošku pohádkové, trošku tajemné.

Víte, to bývala kdysi, ještě za časů císaře pána, vyhlášená lekárna. Pan lékárník Kablík byl synek od Poděbrad, Čech, paní Kablíková byla dcerou německého fabrikanta. Oni dva spolu udělali lekárnu, kdy pan Kablík se věnoval chemii a paní byla zamilovaná do botaniky. Byla to nesmírně statečná žena. Vždyť ona v době krajkových čepců a nadýchaných sukní dokázala ve formanských botách vyrazit po krkonošský stráních a hledat tam botanické zvláštnosti. A musím říct, že paní Kablíková vlastně otevřela botanickou pokladnici krkonošských hor botanikům střední Evropy. Navíc paní Kablíková měla tu obrovskou kuráž, že svůj salon proměnila vlastně v zájezdní hostinec botaniků střední Evropy. A tak místo kávových dýchánků městské nobility, slýchaly předměty v salonku vášnivé debaty tehdy předních botaniků o síle a moci léčivých bylin či látek, které se z nich získávají. A to nejen nad pečlivě vedenými herbáři paní Kablíkové, ale možná také nad recepisy a herbáři moudrých kerkonošských čarodějníků a moudrých bab.

Musela to být zvlášť statečná ženská. A tak já, když je mi ouzko a smutno, tak si říkám: Vždyť jsem s paní Kablíkovou známá. Víte,já jí neříkám bílá paní, já jí říkám zelená paní. A jsem ráda, že vrchlabská lékárna dnes nese jméno Devětsil. To po bylince, kterou zdejší dobrá víla nebo zelená paní, nechci říct objevila, ale přiblížila nám, lékárníkům. Byla to velká duše, která se otvírala velkým jménům českého národního obrození. A také to byla, dá se říci, bohatá tetička, dnešním jazykem řečeno, sponzor, rodiny Mánesových. A když, dnes slavní malíři Mánesové, chodili k paní Kablíkové jako k bohaté tetičce, vymudrovala jsem si, že právě její zásluhou maloval později Josef Mánes tak pěkně a botanicky věrně své květiny.

Vážení přátelé, já bych chtěla těm 25 letům, stráveným za lékárnickou károu, poděkovat. Byla to cesta i pro spisovatelskou práci. Protože jen po téhle úzké lávečce, mezi bytím a nebytím, mezi nadějí a beznadějí, lékem a bolestí… Jenom tam nabyde člověk trochu víc člověčiny, než by se to dokázalo od psacího stolu. A snad se mi podařilo, o trošku té člověčiny se podělit i s Vámi - čtenáři mých knížek.

Dovolte mi, abych to své rozjímání o lékárenské a krkonošské minulosti zakončila citátem jedné moudré báby. To byl kdysi čarodějnický proces v Pasekách. Tam byla známá pasecká moudrá bába. Místní pan Pater přišel jaksi prověřovat,čím ona to čaruje. Nad jejími herbáři se dlouho obíral a pak chtěl slyšet nějaké to čarodějnické zaklínadlo.Čím, že ona to čaruje. A ta pasecká moudrá bába mu povídala. „Od moru, hladu , války a lidský hlouposti vysvoboď nás Pane. Peníze jsou čertův chrůst. Ale hloupost je zmejlená Boží.A kde se nedostávalo Stvořiteli vtipnýho semínka, tam dosypal Čermarcht hněvivym kořenim a závistivim kváskem. A vono to kyne posavad světem jako těsto.“ Možná, že se tohleto zaklínadlo hodí nadčasově do každé doby. A snad i trochu do času advetního a vánočního.“

Celé povídání s Marií Kubátovou o životě nejen v lékárnách a pohádkách přinese prosincové vydání exkluzivního čtvrtletníku „V“ Libereckém kraji pro všechny, kdo chtějí být v obraze.

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -