2.4.2023

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

184962

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 10.8.2009 Rubrika: Historie kraje

Dvůr Zájezd
Někdy začátkem 20. století mizí dvůr Zájezd z map a paměti lidí. Dnes je místo, kde kdysi stával, zarostlé lesem. Dvůr zmizel téměř beze stopy. Jediným dochovaným pozůstatkem zdiva jsou pilíře na skalách nad Černým rybníkem.

Zájezd býval nejmenším z kosteckých panských dvorů. Většinou byl počítán za součást Jeden z krajních pilířůvelkého panského dvora v nedalekých Semtinách. Připomínal spíše selský statek (měl výměru asi 83 korců, to je přibližně 23,6 ha.) a podle historika J. Pekaře býval příslušenstvím fary při kapli sv. Anny na Kosti. Podle archeologa J. Waldhausera byl pozůstatkem zaniklé vsi. Ať tak či onak, dvůr díky své poloze sloužil jako hospodářské zázemí hradu Kosti.

Jeho podobu asi nejlépe zachycuje katastrální mapa Podkosti z r.1843. Tehdy zde stály volně kolem nádvoří dvě zděné a jedna dřevěná budova. Jediným viditelným nadzemním zbytkem dvora jsou pilíře stojící na okrajových skalách nad Zdivo štukyČerným rybníkem, pod někdejším dvorem. Mezi dvěma z nich se nachází polozasypaná, nebo možná nedokončená studna.

Při pohledu zdola, od rybníka, se pilíře zdají být vysoké a vypadá to, jako by dosahovaly až na úroveň dvora. Je to jen klam, ve skutečnosti stojí ve stráni pode dvorem. Pilíře jsou postaveny převážně z neopracovaného lomového kamene, jen ve spodní části jsou vidět obvyklé štuky. Zřejmě bylo použito levného odpadního kamene nebo materiálu z hloubení studny. Vrcholy pilířů jsou už značně rozrušené a není daleko doba, kdy se zřítí do údolí. K čemu pilíře sloužily se přesně neví. Snad nesly lávku, ze které se vytahovala voda pro dvůr ze studny pod skalami.

Studna pod pilířiPři jejich prohlídce si můžete povšimnout, že proti prostřednímu pilíři stojí vzadu, za skalní kotlinou, na okraji srázu zbytek dalšího, čtvrtého pilíře. Ten možná nesl přístupovou lávku, která by pak začínala ve svahu pod Zájezdem a vedla přes skalní průrvu na příčnou čerpací lávku. Celek tak mohl vypadat jako velké písmeno T. (J.Waldhauser má ve své rekonstrukci v knize „Český ráj očima archeologie“ vstup řešen z boku.) Tak by se podařilo ušetřit těžkou cestu s vodou do prudkého svahu. Ke dvoru by pak zbývalo vystoupat už jen několik metrů. Vytažená voda byla do dvora nejspíše nošena. Po vozové cestě tu nejsou vidět žádné stopy. Celá lávka musela být patrně zastřešena, jinak by dřevěná konstrukce dlouho nevydržela a v zimě by byla neschůdná.

Pohled na pilíře od černého rybníkaNevyřešenou otázkou zůstává, jestli nad studnou byl rumpál a nebo bylo použito nějaké jiné řešení (kladka a použití zvířecí síly). Umístění rumpálu na poměrně úzké lávce mi přijde dost nešikovné řešení.

Kdoví, kdy bylo takto složité zařízení postaveno a zda se ho vůbec podařilo uvést do provozu. Možná k tomu nikdy nedošlo. Škoda že neznáme jméno a osudy autora bezesporu technicky zajímavého, ale poněkud nepraktického řešení (i mnohem menší selské statky si dokázaly v obdobných podmínkách vybudovat studnu, nebo alespoň pořádnou cestu k vodě). Vodu potřeboval především (nejvíce v zimě) dobytek, spotřeba lidí je nepatrná. Šířka skalní rozsedliny za pilíři a okolní terén vylučují, že by zde snad mohla stávat kolna na vrtání dřevěných rour, o které píše v „ Knize o Kosti“ historik Josef Pekař. Ta musela stát někde jinde.

Zajímavé by bylo znát důvod, který vedl neznámého stavitele ke stavbě tří pilířů na okrajových skalách. Pro lávku musely přece stačit pilíře dva. Obávali se stavitelé Zdivo lomový kámenstability prostředního pilíře založeného na skalním sloupu? Nebo tu měl být vedle studny ještě výtah na nějaký materiál? Kdo ví…

Pokud si budete chtít zbytky Zájezdu prohlédnout, vydejte se pěšinou kolem skalního obydlí roklí vzhůru. V místě, kde stará cesta zatáčí vlevo odbočte vpravo nahoru pěšinou. Když vystoupíte po pár metrech nahoru, jste u cíle. První, čeho si můžete všimnout, je jasný obrys někdejší obdělávané plochy. Zájezd ležel ještě o pár metrů dál, tam co je dnes lovecký posed (stojí přímo ve zbytcích jedné z budov) a stará lípa. Nešplhejte prosím nahoru po stráni mezi skalním bytem a pilíři, poškozujete přírodu a dáváte prostor erozi.

Stará lípaVšimněte si nerovností, které zřejmě skrývají pozůstatky obou zděných budov dvora. Snad jen stará lípa pamatuje doby, kdy pod ní po celodenní práci odpočívali lidé, okolo běhala drůbež, ze stodol vonělo obilí a z chlévů se ozýval dobytek. Jinak je místo, kde po staletí kypěl život opuštěné a zarostlé lesem. Z katastrální mapy se zdá, že směrem k Dobšínu byl Zájezd obklopen ovocným sadem, teprve za ním začínala pole. Muselo to být hezké místo. Nepodařilo se mi zjistit, kdy přesně dvůr zanikl. Domnívám se, že tomu bylo někdy počátkem 20. století, snad ještě před 1. světovou válkou. Dvůr se zřejmě přestal vyplácet a pozemky bylo s modernějším nářadím a postupy možné obdělávat z nedalekých Semtin. Při stezce od Černého rybníka, kolem tzv.Barušek je vpravo na skalní stěně výklenek (asi původně se svatým obrázkem) s letopočtem 1902. Měl by smysl na cestě, která po zániku dvora v podstatě nikam nevedla?

S. Svoboda
svost@post.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -