6.6.2020

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

1063

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 27.4.2009 Rubrika: Region

Když se řekne jednadvacet
Klokočské skály/Rotštejn - Ač se to zdá neuvěřitelné, občanské sdružení Ochrana Klokočských skal si dne 5.května připomíná 21.výročí svého založení. Nejstarší nezisková orgaanizace v Libereckém kraji byla založena původně jako volné trampské sdružení. Postupem času a vzhledem k vývoji situace se stalo sdružení později právnickou osobou.

Sdružení se zapsalo do povědomé široké veřejnosti především likvidací mnoha desítek Instalace výstavydivokých skládek v přírodní rezervaci Klokočské skály a jejím okolí. Neúnavná a obdovuhodná je také péče dobrovolníků o jimi navrženou ,a z prostředku kraje realizovanou, naučnou stezku s pěti zastaveními,která návštěvníky provází labyrinetem Klokočských a Betlémských skal.
Ve spolupráci s obcí Mírová pod Kozákovem opravilo sdružení také vyhlídku Zdenčina skála a z vlastních prostředků až na hranici technických možností udržuje schůdné také turistické stezky v rezervaci.
Velkým dílem téhle party trampů je konzervace a znovuzpřístupnění ranně gotického hradu Rotštejn na jižním okraji Klokočských skal. Stovky pytlů odpadků vynesených z nádvoří, likvidace náletových dřevin, dokumentace, spolupráce s odborníky z oblasti archeologie i památkové péče... Tisíce hodin dobrovolnické práce na záchraně památky, ale také boj s lidskou hloupostí, závistí a neustálým vandalismem, provázejí činnost sdružení po celá léta.

"Já opravdu nevím co nám závidí, asi metráky stavebního písku, vápna a ostaního materiálu,které jsme při statice zdiva museli vynostit na vlastních zádech na nádvoří, nevbo stovky trámů a fošen doprovované na hrad stejným způsobem. Možná také ty mozoly či ruce pořezané při sbírání střepů,kterými nám někteří ,,pozorní" jedinci vylepšují hradní areál , a celou rezervaci," posteskl si člen sdružení Lubor Hromádko.Jedním dechem dodal, že záškodiká činnost na Rotštejně je opravdu dovedá k dokonalosti.
Sdružení odmítá teorie o náhodných vandalech.Proč? Inu během těch 21 let se opravdu na hradě přihodilo ledacos. Co dobrovolníky naštvalo nejvíce? Třeba před dvěma lety hradní kadibudka ponesená o tři metry dále,otočená o 180stupňů a hozená ze stráně a zároveň pilou odřezané petlice na skladu a v jímce kadibudky utopené suvenýry za více jak 7000Kč, nebo před pěti lety na Štědrý den motorovou pilou vyřezané kusy podlah, které mají za úkol chránit dochované středověké komunikace vytesané do pískovců. ,,Hmotně největší dopad mnělo před 11 lety vypáčení vrat u skladu, rozkradení nového nářadí a hlavně 150 litrů náťěrových hmot vylitých do pískovcových bloků kolem hradu. Nejvíc je ale ,,dostalo" lakonické konstatování, že nezletilým pachatelům se dá dokázat vypáčení okovaných vrat, ale nikoliv ukradení nářadí, rozbití nádobí či právě rozlití nátěrů do okolí.... noviny tenkrát ze škody za více jak 40 tisíc korun,která sdružení vznikla, ,,vytahly" jen to, že ti náctiletí kluci nám vypili láhev rumu. Snad dostali nějaký trest, ale vzniklé škody jsme si museli nahradit ze svého," vzpomíná Hromádko.

Místním folklórem je podle člennů sdružení také třeba vysýpání záchytných pytlů na odpadky,kterých je v rezervaci umístěných celkem pět a jsou každáý týden vynášeny. ,,Často se stává, že pytel je rozsypaný a leží úhledně složený do čverečku vedle té hromady. Podivnou místní tradicí je také vykrádání hradní bylinkové zahrádky na Rotštejně neb její ničení.Posledním kouskem vandalů jsou pak dva 200litrové sudy na vodu, které zmizely z hradního nádvoří minulý týden mezi čvrtečním večerem a sobotním ránem."
Přes to všechno se dobrovolnící nedají zlomit a otrávit. Hrad Rotštejn je vyhledávaným cílem mnoha výletů. K tomu přispívají také četné progranmy ekologické výchovy,které jsou zde pořádány:,, K našemu 21. výročí jsme připravili pro naše návštěníky výstavu s názvem Když se řekně jednadvacet.... Na 11 panelech koncipovaných jako listy z naší kroniky si mohou návštěníci prohlédnout jak vypadá praktická ochrana přírody , od mapování skládek, přes jejich těžení až po rekultivaci. Jeden panel je věnován botanickým i živočišným klenotůn okolní rezervace,které jsou mnohdy opomíjeny bez povšimnutí. Nehybí ani panely zeměřené na péči o přírodní rezervaci či opravám hradu Rotštej a badatelské činnosti, fotografie ze dnů svaté Markéty, velikonočních výtvarných dílen atd..."shrnul obsah výstavy Lubor Hromádko.

Výstava byla zahájena v neděli 26.dubna a i přez silný vítr si ji prohlédlo prvních 55 návštěvníků. Dále si ji budou moci zájemci prohlédnout v přízemí hradu Rotštejn ve dnech 1.-3.května, dále 8.-10.května a bude ukončena o víkendu 16.-17.května. Výstavu doprovází také kratičké přednášky o Klokočských sklách, praktické ochraně přírody či ,,jen " vzpomínky členů sdružení na jednotlivé těžby skládek. Jistě není bez zajímavosti, že obdobně koncipovanou výstavou si své dvacáté výročí připomnělo sdružení výstavou ve Valdštejsnkém paláci v Prazi v srpnu minulého roku. .Talli

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -