2.4.2023

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

184921

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 10.10.2008 Rubrika: Region

Přátelé přírody a památek se sešli na Troskách
Oficiální tisková zpráva z průběhu V.mezinárodní konference Památková péče v občanské společnosti TROSKY 2008
Troskovice- První říjnový víkend hostil Český ráj účastníky V.Mezinárodní konference Památková péče v občanské společnosti TROSKY 2008. Večer 3. října patřil vyhodnocení pilotního vzdělávacího celosemestrálního projektu Stavaři a archeologie, který vyešel y jedníní konference TROSKY 2007. Projekt probíha na Fsv ČVUT Praha a byl uskutečněn ve spolupráci se Severočeským muzeem v Liberci za podpory občanského sdružení Paměť Českého ráje a Podještědí a za aktivní spoluúčasti občanského sdružení Ochrana Klokočských skal.Projekt byl zaměřený na konkrétní problematiku ochrany archeologických nálezů, území s archeologickými nálezy a ochranu krajiny v souvislosti se stavební činností a územním plánováním. Výstupem z projektu je publikace Stavař a archeolog zaměřená na základní orientaci stavařů v oblasti archeologie. Na jejím vytvoření se podílela řada odborníků z různých oborů souvisejících s ochranou krajinných hodnot, územním plánováním, ochranou archeologických památek atd. Závěrečná diskuse patřila současnému vývoji kolem obou archeologických nalezišť v obci Příšovice.

Sobotní ranní blok byl věnován problematice vzkrádání archeologických lokalit v průběhu několika tisíciciletí a závěrečný příspěvem Mgr.Kuchaříka nazvaný „Už si nezaseju ani mrkev aneb archeologické mýty kmene Čechů“ byl shrnutím současných problémů mezi obcemi, stavaři, stavebníky , majiteli pozemků a archeology v kontextu platných zákonných norem..
.
Dopolední jednání věnovali účastníci problematice rychlostní komunikace R35 Českým rájem. O svém boji proti zničení unikátní krajiny Českého ráje fererovali Mgr. Aleš Hoření se Správy CHKO Český ráj a zástupci koalice S.O.S: Český ráj. Následovala návštěva hradu Trosky, a tak přímoz věží dominanty Českého ráje mohli účastníci přednášky shlédnout krajinu a na mapách a nákresech si prohlédnout zamýšlené tasováné R35..
.
V zahraničním okénku se nad úlohou jednotlivce při dokumentování památek se zamyslela Mária Loydlová ze sdružení Rondel.,Dále se zájemci dozvěděli Čo noého na Čabradi a Mgr.Martin Mińo z Krajského pamjatkového úradu v Banskej Bystrici shrnul téma Hradné ruiny v súčasnej spoločnosti. Nad úlohou historických opevnění a jejich využití v urbanismu současných měst se při prporovnání chorvatských a českých postupů věnoval Tomáš Šimůnek ze Sdružení pro záchranu hradu Kumburku.
.
Závěrečný blok jednání patřil využítí památek jako středisek enviromentální a ekologické výchovy, Nosným tématem příspěvků MvDr. Bohumila Kubáta a Jaroslavy Kubátové byla spolupráce orgánů ochrany přírody a památkářů s neziskovými organizacemi , místní správou a samosprávou , krajskými úřady a občanny při záchraně kulturní krajiny – tedy přírody i památek v ní . Bouřlivou diskusi vyvolal příspěvek Koloděje – místo a útočiště -příklady naší praxe,který názorně ulázal rekultivaci leité divoké skládky od povrchového sběru a třídění odpadu, přes sanace až po vytvoření parku se zázemím pro koncerty vydělávaní a další kulturní akce..
.
V rámci společenského večera uspořádala Asociace Stolního tance první oficiální mistrovství České republiky se zahraniční účastí v této dosud málo známé stolní hře . Historicky prvním mistrem republiky ve Stolním tanci se stal Per Chip Křičenský , titul vícemistra si odnesl Ondřej Rajcsányi. .
.
Třetí jednací den konference byl spojen s prohlídkou soukromého zámku ve Svijanech. Účastníci konference se mohli sezámit s každodenní realitou vlastnka kulturní pamáky.Velká pozornost byla věnována projektu revitalizace zámeckého parku, plánované mininaučné stezce o Vojtěchu Maškovi a přednášce o metodice ošetřování vzrostlých dřevin na pozemku kulturní památky..
.
V průběhu konference byli také vyhlášení vítězové III. Ročníku mezinárodní dětské výtvarné soutěže Vezmi žlutou barvičku , maluj třeba věžičku aneb památka v krajině a krajina v památce..
Absolutní vítězkou druhé kategorie se stala žákyně Základní školy ul. 28.října v Turnově, absolutní vítězkou kategorie minižáci pak žákyně ze Základní školy v Mírové pod Kozákovem.
Řada ocenění putuje na Slovensko..
Dětské práce jsou až do 10.prosince k vidění v galarii NACH ve třetím patře budovz A Stavební fakulty ČVUT Praha.
.
Všechny školy, které se soutěže zúčastnili čeká do 30.listopadu návštěva členů Občanského sdružení Ochrana Klokočských skal, kteří nejen přinesou ocenění, ale budou také dětem a jejich rodičům přednášet na téma ,,Naše krajina jako památka aneb smtelné hříchy člověka ,,rozumného?“.
.
Hana Talli Hlubučková hlavní koordinátor konference

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -