16.6.2019

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

4062

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 7.5.2007 Rubrika: Region

DULCE ET DECORUM EST PATRIA MORI
Tatobity - DULCE ET DECORUM EST PATRIA MORI -Tak takhle vznešeně začali psát svoji kroniku v roce 1867 divadelní ochotníci v podkozákovské obci Volně můžeme latinský text číst:Jak sladko a ozdobno jest za vlast zemříti.Od tohoto zápisu uplyne letos již stočtyřicet let.

Jakoby symbolicky se z archivů vynořil další důkaz o zaujetí tatobitských občanů divadlem.Tehdejšímu družstvu Národního divadla v Praze odeslali v roce 1897 žádost o pomoc při vybavení „fundusu“místního divadla.Nám tak jejich žádost poskytla obraz o složení obyvatel a možnostech obživy :“Veškeré občanstvo sestává tedy skoro ze samých domkářů,z lidu pracovního,jenž většinou v továrnách pracuje nebo doma málo již výnosným průmyslem sklářským se zabývá“.

Od poloviny osmdesátých let devatenáctého století se zde brousily české granáty a o něco později se tu navlékaly korále.Na místní faře se krátce zastavil novopečený kaplan Antonín Marek ,kameník Josef Zeman tu tvořil svoje plastiky a na okraji obce se narodil 8.března 1898 František Xaver Drozen ,který po svých rodičích zdědil hudební talent a sudičky mu vložily ještě nadání pro stavbu houslí.F.X.Drozen je vyrobil později pro Jana Kubelíka,Otakara Ševčíka,Davida Oistracha.Také vybavil nástroji kvartet Národního divadla.Rodná obec jej jmenovala čestným občanem Tatobit. Maminku Mistra Drozena ,Filoménu -violencelistku a učitelku hudby ,vyznamenal na zámku Sychrov Antonín Dvořák zlatou mincí za velice zdařilé hudební vystoupení.F.X.Drozen se později přátelil i muzicíroval s malířem a filozofem Janem Dědinou,který si tu v třicátých letech minulého století postavil vilku s ateliérem.Tu zde již nenajdete ,ale můžete si odpočinout v jeho bývalé zahradě.Tady se také krátce seznámíte s jeho dílem. Životopisnými údaji vybavili informační tabule členové místního občanského sdružení „Dědina“,které vládne již devadesáti členy.Ze zahrady podnikal Mistr Dědina velmi časté vycházky do okolí.

Občanské sdružení chce ve stopách jeho procházek postavit naučnou stezku,která by nesla malířovo jméno.Nebylo to poprvé co nádhera zdejší krajiny přilákala význačného malíře či básníka.Svoji procházku z Rovenska pod Troskami, přes Tatobity na Kozákov ,popisuje i básník Svatopluk Čech.Když vyrazíte postupným stoupáním k lesu Slavka otevře se vám nádherný pohled k Troskám.Neodolal mu v sedmdesátých letech ani známý fotograf Zdenko Fejfar.Na jeho snímku ,který vám prozradí citlivý vztah ke krajině a přírodě,znovu objevíte ostrůvky lesu Kobyla ,podlouhlý hřbet Krtin s matným stínem někdejší kozákovské šachty kde rolník Václav Janus z Tatobit prodělal celé jmění s nadějí  objevit uhlí.

Vzdálený křížek u obce Žernov vám označí tragédii sedmi horníků,kteří zde zahynuli při dobývání vápna.Opuštěný a zarostlý lom nad Tatobitami nechá lehce odhalit tušené geologického tajemství Kozákova.Dole na konci vsi se v zeleni skrývá koruna památného stromu zdejší lípy nazývané Tisicileté.

Loni tady měla premiéru začínající tradice –Slavnost lípy.V jejím stínu zazpíval dětský pěvecký sbor Jizerka ze Semil a pak poblíž kostela Junáci a děti zasadily nové odnože tatobitské lípy a nazvaly je Kilián a Hedvika dle pověsti .

Letošní Slavnost lípy se koná v sobotu 23.června odpoledne ve 14 hodin.Do obce vedou nejrůznější cesty .I cyklistické .Nad vsí láká vzdálené návštěvníky maják kostela svatého Vavřince a majetnicky (i opatrovnicky) shlíží na domy úhledné obce.Možná s podobným zaujetím jako kdysi podučitel Věnceslav Metelka z Pasek nadJizerou ,když uprostřed noci poklekl na Kozákově a s pohledem upřeným na své hory se v duchu loučil.Cestoval totiž dostavníkem do Prahy,aby jako správný vlastenec popatřil za život město, jehož sláva hvězd se dotýká.Umřel v roce kdy v Tatobitech založili ochotnický divadelní spolek –1867.

Petr Pešek 17.3.2007 (OS Dědina)

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Radeč
Jeskyně pod Troskami znepřístupněna

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -