22.4.2021

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

9969

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 3.3.2007 Rubrika: Lidé

Malíř Jan Dědina má pamětní desku v Turnově
Starostka Tatobit Lenka MaláTURNOV-TATOBITY – Bývalý vynikající český malíř a ilustrátor Jan Dědina má od 15. února 2007 v Turnově pamětní desku. Zásluhu na tom má Občanské sdružení Dědina z Tatobit, které se odkazu malíře Jana Dědiny už roky aktivně věnuje. Deska je umístěna na chodbě Základní umělecké školy a připomíná, že tady před sto lety mistr Dědina ve velkém duchu předvedl turnovské veřejnosti svoji dosavadní uměleckou tvorbu.

     Vzpomínaná výstava se tehdy uskutečnila v srpnu 1909 kreslírně reálného gymnázia Hlavní uvítací projev měla starostka Tatobit Lenka Malá. Rada obce převzala na akcí záštitu.na popud Sdružení přátel umění v Turnově. Mistr Dědina se rok před tím vrátil domů po patnáctiletém exilu v Paříži. Z Francie si přivezl nejen pohlednou ženu a modelku Jeanne Anceauxovou, ale i mnoho výtvarných děl. Umělec byl v té obě v plné tvůrčí síle – bylo mu 39 roků - a na výstavě předvedl na 150 obrazů, akvarelů, kreseb a dalších výtvarných děl. Tehdejší Listy i Hlasy pojizerské přinesly o výstavě pochvalné zprávy. Také předseda Sdružení přátel umění malíř a vlastenec Jan Prousek byl spokojený. Tuto skoro sto let starou událost nyní připomíná práce turnovského sochaře Jaroslava Marka. Pamětní deska je z litého hliníku a mimo základních životopisných dat se z ní mimo jiné dovíme, že Jan Dědina byl přítelem M. Alše, A. Muchy, L. Marolda, a mnoha Desku společně odhalily vnučky malíře Dědiny Jana Čáblíková a Alena Strasmajerovávýznamných francouzských umělců - Rodina, Bourdella i H.T. Lautreca.

     “On v té době měl už za sebou velké tvůrčí období ve Francii,“ vysvětluje k nápisu Petr Pešek, předseda občanského sdružení. Dědina do Francie dezertoval z rakousko-uherské armády. Když skončil výtvarná studia čekala ho vojenská služba. Jeho pluk se dostal do italského Tridentu. Půl roku tam portrétoval důstojnické paničky a potom dezertoval. V Paříži už nějaký čas žil bratr Václav. Jeho počátky jako každého exulanta nebyly jednoduché. Živil se navrhováním reklamních plakátů, pracoval jako Emotivní vyznámí malíři Janu Dědinovi přednesl předseda občanského sdružení Petr Pešek z Tatobitilustrátor. Později se ale v Paříži umělecky prosadil jako tvůrce pařížské secese. Získal mnoho přátel mezi francouzskými umělci i českými emigranty. Jeho díla se dostala do prestižního Louvru, do Národní galerie v Bruselu, vyzdobil i dvě velká divadla. Domů si skutečně přivezl krasavici Jeanne, která mu často stála modelem. Měl s ní sedm dětí. Nyní ještě žijí dvě vnučky - Jana Čáblíková a Alena Strasmajerová,” dodává Petr Pešek.

     A právě obě dámy v dobré náladě a rukou společnou odhalily desku sochaře Jana Marka. Vedoucí odboru školství a kultury Městského úřadu v Nymburku Jiří Černý připojil věneček se stuhami z rodné obce a gratulace. “Nymburk byl prvním místem, Tvůrcem pamětní desky  je sochař Jaroslav Marek kam se Dědina po návratu z emigrace k rodičům uchýlil,” připomněl mimo jiné Jiří Černý.

     Jan Dědina se narodil ve Strakách u Nymburka roku 1870. Své umělecké sklony hlavně výstižnou kresbu a realistickou malbu rozvíjel na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u malíře Františka Ženíška a sochaře Josefa Myslbeka. Odtud přešel do ateliéru Maxmiliána Pirnera na Akademii výtvarných umění. Po návratu s nuceného exilu se usadil zpočátku v Nymburce, potom v Praze a nakonec na radu přátel zakotvil v Tatobitech. Z počátku tady měl letní ateliér, později se tady s rodinou usadil.

Zdravici z Nymburka přivezl vedoucí oboru kultury a školství městského úřadu Ing. Jiří Černý. Pod desku umístil i věneček se stuhami     V hlavním projevu o tom hovořila Lenka Malá, starostka obce Tatobity, která převzala nad akcí záštiu. “Chceme důstojně připomenout premiérové vystoupení malíře Jana Dědiny v Českém ráji. Po boku umělce Jana Dědiny dnes vystupuje i starobylá obec Tatobity, která se stala pevným útočištěm jemu i jeho velké rodině. Neokázalý dům skrývající malířův ateliér, se nadlouho stal útulkem nejen v časech pro rodinu složitých, ale poskytl šťastné okamžiky malíři a jeho přátelům. Malířova zahrada, jak mnozí nyní místo umělcova pobytu nazývají, je díky Občanskému sdružení Dědina spravována, dále upravována a věřím, že se toto místo stane naučnou a přírodní oázou pro zájemce i zpestřením pobytu pro Pamětní deska zdobí chodbu Základní umělecké školy v Turnověnávštěvníky Českého ráje.”

     Nakonec pár emotivních slov uvedl Petr Pešek: “S tímto umělcem, který natrvalo zakotvil v blízkých Tatobitech, jsem se velmi často jako chlapec setkával. Mám do dneška uchovanou vzpomínku na jeho velmi krásný vztah k dětem. Jméno jeho tedy bude na velmi správném místě. Myslím, že tato pamětní deska, vytvořená akademickým sochařem Jaroslavem Markem, bude také posílením genia loci, který se v těchto zdech nikdy nepřestal, navzdory protivenstvím, lehce vznášet. Jan Prousek pronesl kdysi tuto památnou větu: “Každý národ jeví se umělecky potud svým, pokud zná a dbá svého, byť i sebe jednoduššího přirozeného vkusu a slohu. Děkuji vám přátelé.”

     Slavnostní události v Turnově bylo svědky mnoho přátel umění. Přišel se podívat bývalý senátor MUDr. Jaroslav Mitlener i současný PhDr. Jaromír Jermář. Jen za turnovskou radnici se nikdo neukázal.

Jiří Mohaupt

* moh
jirimohaupt@volny.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -