26.2.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

8411

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 12.9.2006 Rubrika: Zajímavosti

Sušení švestek v Českém ráji
Skalní sušárna u Konice     Možná při svých podzimních cestách Českým rájem narazíte tu a tam na starou švestkovou alej, kterou nikdo nesklízí. Se švestkami spojujeme dnes spíše Valašsko a slivovici. V minulosti se švestky hojně pěstovaly i na Turnovsku a Jičínsku. Tenkrát se z nich ještě nepálila slivovice a neprodávaly se tekuté, ale sušené.

     Konec léta a začátek podzimu býval v 19.století na Turnovsku a Jičínsku ve znamení sklizně a sušení švestek. Část plodů se zpracovala na povidla, ale většina úrody se Skalní sušárna u Koniceusušila a výhodně prodala. Švesky se sklízely setřásaním přezrálých plodů do plachet a skladovaly se na hromadách podložených slámou, odkud se postupně odebíraly k usušení. Plody se sušily, na rozdíl od dneška, i s peckou. Švestky se musely sušit pomalu a opatrně, aby se nenafoukly a nepopraskaly. Kromě švestek se sušily také hrušky a jablečné křížaly. Byl to odedávna oblíbený způsob uchování ovoce na zimu. Za starých časů se ovoce sušilo přímo v dymné jizbě, později si stoupající množství sušeného ovoce a ústup dymné jizby vynutil stavbu zvláštních sušáren. Ze sušených švestek se připravovala slívová omáčka, kterou se polévalo uzené maso s bramborovým knedlíkem, dal se z nich po spaření horkou vodou připravit kompot a neupravené posloužily jako sladká pochoutka.

     Sušárny byly malé, většinou roubené obdélné stavby s jednoduchou střechou, pro nebezpečí požáru postavené daleko od stavení, někde vzadu na zahradě. Na jednom konci bylo topeniště a po delších stranách proutěné nebo dřevěné lísky na sušené ovoce. Proti Švestky podél cesttopeništi byl vchod, kudy se ovoce nosilo dovnitř a vynášelo ven - proto se jim říkalo také "vynášečky". V nejstarších dobách, v18.století,.se topilo na otevřeném ohništi přímo na zemi (byla to obdoba už mizející dymné jizby). Později se používala kamna, ze kterých se dým vypouštěl do sušárny. Na konec se v sušárnách objevila plechová kamna a sušilo se bez dýmu. Podle použitého topeniště byly švestky nejen sušené, ale také více či méně uzené. Na konci 19. století přestávalo být v dýmu sušené ovoce prodejné (ačkoliv bylo prý trvanlivější a chutnější) a většina sušáren byla upravena na sušení teplým vzduchem.

     Sušené švestky se v 19.století vyvážely z Čech zejména do Německých zemí, kde šly dobře na odbyt. Počet stromů se zvyšoval, švestky byly vysazovány podél cest a na kdejakou mez v polích. Každá oblast měla svoje místní osvědčené odrůdy, některé druhy se lépe hodily na povidla, jiné na sušení. Vývozu se dařilo až do konce 19. století, kdy se po obsazení Bosny a Hercegoviny Rakouskem-Uherskem (r. 1878) začaly dovážet sušené švestky z Balkánu. Balkánské švestky byly větší, levnější a sušené bez dýmu na slunci. Domácí výrobky z Čech, malé a často páchnoucí kouřem ze zastaralých sušáren, nemohly v soutěži se švestkami z jihu obstát. České švestky postupně mizely z trhu a obchod se sušeným ovocem upadal.
Přes určité zlepšení v následujících letech se sláva českých sušených švestek už nikdy nevrátila. Ke konkurenci z Balkánu se přidala také konkurence ze zámoří a nové moderní způsoby konzervace. Švestky pak už rolníci nesušili na prodej, ale jen v malém množství, pro domácí spotřebu. Po 2.sv.válce i domácí sušení švestek v sušárnách skončilo.

Švestky k sušení se setřásaly     Na počátku 20.století byla švestka v českých zemích nejrozšířenějším ovocným stromem. V počtu švestkových stromů bylo tehdy Jičínsko na druhém místě v Čechách, hned za Mělnickem. Tehdejší Jičínský okres měl přes 350 tisíc ovocných stromů, z toho bylo 298 tisíc peckovin.

     To však již byly české sušené švestky téměř neprodejné a pro úrodu nebyl odbyt. Tehdejší hospodářští odborníci doporučovali nahradit přebytečné švestkové stromy jabloněmi a hrušněmi. Zdůvodňovali to mimo jiné tím, že jedna hrušeň je asi 20x úrodnější nežli švestka. Dále doporučovali přebytečné ovoce, zejména švestky, zpracovat na líh. Výroba slivovice se v Českém ráji, na rozdíl od Moravy, nikdy příliš nerozšířila. Rolníci pak postupně od pěstování švestek upustili. Část stromů byla pokácena, další část zničila tuhá zima r.1929.
Zbylé stromy pak byly ponechány svému osudu. Na neudržovaných mezích vytvářejí výmladky neproniknutelné houští, v jehož středu mnohdy ještě dožívá kdysi pečlivě ošetřovaný strom. Stejný osud potkal nepotřebné sušárny, byly používány k nejrůznějším účelům a postupně zanikaly. Funkční sušárna je dnes velkou vzácností.

Když si v obchodě koupíte sušené švestky, bude to pravděpodobně vypeckovaný a chemicky vylepšený "produkt" z daleké Kalifornie...

Foto: S. Svoboda

S. Svoboda
svost@post.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -