15.7.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

15357

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 24.8.2006 Rubrika: Region

Ochránci Klokočských skal slaví Bohoslužbou a divadlem
O následujícím víkendu tedy 26.-27.srpna si členové občanského sdružení ochrana Klokočských skal připomínají 18!!!výročí založení. Oslavy nepojali burarou pijatikou ani narozeninovým dortem. Namísto toho zvou širokou veřejnost na výlet proti proudu času.

Občanské sdružení Ochrana Klokočských skal zve tímto ctěné panstvo na již tradiční Šermířské loučení s létem,které konati se bude v obci Klokočí a na hradě Rotštejn:

Program:Sobota 26.8.2006 v Klokočí na návsi:
10.00. Bohoslužba u kaple svatého Václava v Klokočí ,kterou uvedou a zakončí Trubači Českého ráje pod vedením Josefa Viduny. V průběhu Bohoslužby zazní také chorál Svatý Václave vévode země České
10.45 – řazení průvodu pod korouhví paní z Rotštejna
11.00 Historický průvod ze vsi ku hradu za doprovodu flétny, bubnů….. 14.00- Posezení při dechovce 20.00 Pouťová zábava pro všechny generace Hrad Rotštejn - Sobota 26.8.2006 12.00 Profesor Šimák by se divil, aneb historie po našem :(kratochvilná taškařice se zpěvy a ukázkami šermířských soubojů, ohněplivač,tanečnice) Další představení : 14.00 . 16.00 Neděle 27.8. 11.00- Profesor Šimák by se divil, aneb historie po našem… Další představení pouze ve 13.00!!

Několik slov o hradu Rotštejn a lidech kolem něho -tak, jak to vidím já:
Proud řeky času již rozmělnil přepevné zdi dávných pyšných panských sídel. Lidská lhostejnost, zloba nebo i nenávist častokráte napomáhaly zubu času v jeho nikdy nekončící destruktivní činnosti. Ale i tok řeky času může přinést několik pomyslných kapek živé vody. Omlazujícím elixírem života bývá hlavně čistý a nezištný zájem nemnohých dobrovolníků, kteří se v rámci svých sil a možností snaží obětavě a nezištně pomoci tam, kde je právě nejvíce třeba.

K místům, která měla tu sílu oslovit – i po staletích spánku – skupinku zanícených nadšenců, náleží i zříceniny starobylého skalního hrádku Rotštejn u Turnova. Vzpomínám si na první návštěvu této lokality – před více než 25 lety. Vzdáleně jsem si tehdy připadal jako v pohádce o Šípkové Růžence. Ale opravdu jen vzdáleně, zdejší hrad žel bohu nesnil svůj sen ve voňavé náruči růžových květů.

Pozdější pomyslní princové/zachránci Rotštejna museli bojovat zcela jinými zbraněmi se zcela jiným nepřítelem. Jejich hlavní zbraní bylo nadšení a pracovní rukavice, jejich nepřítelem tuny a tuny rozličného novodobého harampádí. Léta zdánlivě nekonečného boje – s vandalismem, hloupostí a souběžně silně řehtajícím úředním šimlem. Proti zákeřné zbrani zvané razítka by byl často i bájný Excalibur zcela bezmocný. A výsledek? Dnes přímo učebnicový příklad péče o zříceniny středověkého hrádku a jeho vzácného rekultivovaného okolí.

Činnost zdejší novodobé hradní posádky stala se následně příkladným vzorem a inspirací pro jiná podobně laděná sdružení i jednotlivce – nejen z regionu. To všechno by ovšem nedokázali, kdyby starostové obcí Mírová pod Kozákovem a Klokočí jejich činnost nepodpořili.

A tak mi dovolte - jménem nás, poutníků časem - poděkovat panu Hudskému, panu Mrázkovi i panu Havlíčkovi za podporu a desítkám “bezejmenných” trampů za tisíce hodin těžké, dobrovolné práce.

A jak to vše kdys začalo? O tom nám poví člověk nejpovolanější – paní Hana Talli Hlubučková : „Občanské sdružení Ochrana Klokočských skal (OKS) bylo založeno z mé iniciativy v květnu roku 1988. Původně jako volné trampské sdružení – parta kamarádů, kterým není lhostejný stav skalního města Klokočské skály a vandalské zacházení se zříceninou středověkého hradu.
Od počátku byla činnost zaměřená prakticky na ochranu Klokočských skal, likvidaci divokých skládek a ochranu drobných vodotečí v Zeleném dole. Rovněž jsme se snažili získat kontakty na odborníky přes památkou péči.
S postupem času a narůstajícími aktivitami se stala nutností registrace u Ministerstva vnitra. Právní subjektivitu získala OKS 27. 5. 1994. Od té doby pracuje jako občanské sdružení
Celá řada členů během let odešla z nejrůznějších  důvodů: nástupu do základní vojenské služby, svatby, narození dětí, stěhování jinam, v neposlední řadě také tlak ze strany novodobých zaměstnavatelů, nepřetržité provozy, pracovní víkendy atd. Bohužel jsme také několika kamarádům byli říci poslední sbohem. Řada lidí se s nadšením vrhla do práce kolem hradu, jen došlo na skládky či máchání se v bahně Zeleného dolu, byli pryč.
Dalším faktem je to, že zejména kluci v určitém věku nedokázali snést, že hradu a všemu okolo velí ženská. Nebo ti lidé uvěřili pomluvám a klepům a prostě odešli.
V současné době má o. s. OKS 19 řádných členů a činnost sdružení je řízena tříčlenným výkonným výborem. Já jsem nyní četným členem sdružení. Vládu nad hradem i rezervací převzala mladší generace. A hradu a okolí opět velí ženská - Martina Máta Damašková - Nosková za podpory svého báječného manžela. Mimo jiné – jejich svatba proběhla 16. 4. 2006 o Neděli Velikonoční … a kde jinde než na hradě Rotštejně“.


Díky úsilí a vytrvalosti paní Talli a jejího sdružení mohou současní návštěvníci odnést ve svých vzpomínkách zcela jiné obrazy. Příkladně udržovaný hrad, s  fungující kultivovanou průvodcovskou službou a velmi příjemným okolím. Návštěvníky láká pak hlavně téměř neomezený nezapomenutelný kruhový výhled z plato nově zpřístupněného horního skaliska (zde mj. také stopy po původních hradních budovách). Dětští návštěvníci odnáší si následně i vzpomínku na jedno z míst, které také posloužilo jako kulisa při natáčení známé pohádky S čerty nejsou žerty.Nechybí ani pohádky o dakovi, či o loupeživém rytíři,které v době své přítomnosti obětavě vypráví osobně hradní paní.

Každá mince má však svůj rub i líc. Citelnou bolístkou je poměrně značná odlehlost hradu Rotštejna. Jeho dosažení prostředky současné regionální hromadné dopravy je pro běžné turisty celkem obtížné (mj. lze pocítit i letošní absenci oblíbeného turistického „vláčku“ jezdícího původně až z  Malé Skály). Což se samozřejmě projevuje na klesající návštěvnosti (oproti stejné etapě loňského roku navštívilo hrad již o 4500 návštěvníků méně) a následně tak i na snižujících se finančních prostředcích potřebných pro nezbytné zajištění a údržbu objektu. Opět poměrně známý bludný kruh, jehož nepříjemné následky hradní posádka částečně obětavě kompenzuje i vynaložením privátních prostředků.

Jedno dávné úsloví říká, že „nic není obětavějšího než srdce dobrovolníka“. Vřelý dík členům OKS za jejich nikdy nekončící práci, nezměrnou lidskou odvahu a včasné přičinění při zachování jednoho z důležitých pomyslných střípků z dávné mozaiky naší slavné historie..

      Bc. MARTIN VAISTAUER

úterý, 22. srpna 2006 Poděkování paní Haně Hlubučkové – Talli a její obětavé posádce za cenné informace a připomínky.

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -