19.4.2021

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

2112

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 24.5.2006 Rubrika: Region

Přemysl Sobotka ocenil turnovské muzejníky
TURNOV - U příležitosti oslav 120. výročí Muzea Českého ráje v Turnově ocenil práci všech jeho pracovníků předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka. Pochvalně se o jejich práci vyjádřil také Jiří Žalman, vedoucí odboru muzeí a galerií Ministerstva kultury ČR. Turnovský stánek dnes patří do sítě asi 400 veřejných muzeí u nás a jeho zřizovatelem je Liberecký kraj.

     Slavnostní setkání se uskutečnilo v podvečer ve středu 17. května v muzejní Vedoucí muzeí a galerií na ministerstvu kultury Jiří Žalman hovoří o smyslu a významu sbírek.galerii. A místo před rozměrným plátnem Mikoláše Alše bylo více než symbolické. Za úřední datum založení muzea v Turnově se považuje 14. květen 1886. Tehdy městské zastupitelstvo jmenovalo muzejní výbor v čele s významnou osobností - malířem, sběratelem a vlastencem Janem Prouskem. A právě Mikoláš Aleš byl Prouskovým přítelem od dob studií výtvarných umění.

     Ustavený Muzejní výbor tehdy shromažďoval vše, co bylo důležité pro region. Základem se staly historické sbírky, cechovní a umělecké památky, archeologické nálezy a fondy městského archivu. Věžní místnost radnice brzo pro sbírky nestačila. Vědeckou úroveň práce pomohl prosadit až turnovský rodák dějepisec J.V. Šimák. Do současných prostor se sbírky přestěhovaly až v roce 1927.

     Vedoucí odboru Jiří Žalman ve vystoupení připomněl význam sběratelství a muzejní činnosti. "Lidé od nepaměti shromažďují přírodniny a různé lidské výtvory proto, že nemohou jinak. Vyplývá to z vnitřní podstaty - na vůli nezávisející potřeby, která je Předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka a starosta Turnova Milan Hejduk před rozměrným obrazem od Mikoláše Alše.stará jako lidstvo samo. Projevuje se individuálně, kde kdo něco sbírá, takřka každý si něco schovává, tedy muzealizuje, třeba po babičce na památku. Už tisíce let už existují nějaké formy institucionálního projevu projevy uspokojování této potřeby. Třeba antické chrámové klenotnice, pinakotéky, křesťanské chrámové klenotnice, kabinety divů a umění, šlechtické a měšťanské sbírky, univerzitní sbírky a konečně i veřejná muzea. Na světě je asi 40 tisíc veřejných muzeí, polovina v Evropě, čtvrtina v severní Americe, čtvrtina v ostatním světě. U nás je jich asi 400," vypočítával Jiří Žalman.

     Přestože statistické studie uvádějí, že muzea pravidelně navštěvuje jen asi 20 procent obyvatel, je potřebné sbírkotvornou, uchovávací, výchovnou a vědeckou funkci muzeí neustále z veřejných rozpočtů podporovat. Muzeum Českého ráje má nejen unikátní sbírky ale i kvalitní pracovní tým a patří mezi nejnavštěvovanější u nás. "Muzealizace věcí je jedním z nezbytných prostředků přispívající k zajištění prosperity společnosti a k zajištění její civilizační konkurenceschopnosti," uvedl Jiří Žalman a pokračoval. "To je jednoznačná odpověď na otázku v čem spočívá smysl a význam sbírek a tedy i smysl muzeí. V tom je také odpověď na otázku, proč je nutná podpora muzeí z Přemysl Sobotka poděkoval všem, kteří v Muzeu Českého ráje nehledí na svůj čas a na peníze a starají se o muzeum.veřejných rozpočtů." Právě pouze jejich prostřednictvím ze shromážděných sbírek lze získat potřebný souhrn poznatků o světě, o přírodě, o společnosti o vztazích o vývoji vývoji myšlení lidské společnosti, o nás samých. a tyto poznatky jsou nezbytným předpokladem k tomu abychom správně jednali. Sbírky jsou jedním z médií paměti společnosti a umožňují možnosti vyvozovat z toho poznatky a soudy."

     Další vystoupení patřilo Přemyslu Sobotkovi. Vyzdvihl dlouhou a nepřerušenou kontinuitu činnosti muzea. "Tady v Turnově nebyly Sudety, tady se kořeny češství válkou nevytrhly. A to je strašně důležité pro každou obec, vesničku, pro každé řemeslo, pro každou činnost," zdůraznil Sobotka. Když hovořil o zvýšení prestiže muzeí hlavně mezi mladými lidmi, tak na sebe přiznal. "Mně se také jako malému nechtělo do muzea, nevěděl jsem proč a hledal jsem tam nějaké to kouzlo, ale postupem času jsem našel úctu k historii a ke svým předkům."

     Na závěr vystoupení předseda Senátu ČR poděkoval ředitelce Vladimíře Jakouběové a všem "těm šílencům, fanatikům a bláznům, kteří nehledí na svůj čas a na peníze a starají se o muzeum." Současně ocenil i podporu městské samosprávy v Turnově. (moh)

* moh
jirimohaupt@volny.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -