20.4.2019

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

4521

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 23.5.2006 Rubrika: Region

Drahou po Českém ráji -úsek Stará Paka – Sobotka
První díl povídání o regionální dráze vzbudil řadu ohlasů. Plním slovo, byť s mírným zpožděním a přináším další část stručného regoinálního průvodce krásnými kouty našeho kraje z pera našeho spolupracovníka a místního znalce Bc. Martina Vaistauera Podtitul zní:
Orientační průvodce okolím železničního spojení (v paměť blížícího se výročí 100. let od zahájení provozu v úseku Sobotka - Stará Paka

     Tímto jménem nazývá se pohádkový kraj mezi Turnovem a Jičínem s Prachovskými skalami, Hruboskalskem a Troskami, údolí Jizery mezi Semily a Turnovem, Sobotecko, Lomnicko, Mnichovohradištsko, z části i Mladoboleslavsko.
         Nikde jinde v České republice není nahromaděno na tak poměrně malém území tolik přírodních krás a starobylých památek, jako právě zde. Romantika rozervaných pískovcových skal, malebnost tichých údolí, lidové stavby, starobylé hrady, kouzelné zámky, vznosné kostely, vzácné nerosty, botanické zajímavosti, průzračná voda řek a potoků, koupaliště, křišťálové studánky, vesničky, vklíněné v područí rozervaných skal i položené v širokých údolích, dopravní síť, hostince, hotely, pensiony…čili všechny podmínky pro rozvoj turistiky a turistického ruchu. Dobře značené cesty a turistická orientace jsou bezpečnými vůdci. Výškové rozdíly nejsou příliš značné, rozhledů je rozseto mnoho na všech stranách, většinou jsou velmi rozsáhlé a překrásné.
        Tímto čarokrásným krajem prochází několik železných drah - mj. i trať Skalsko – Stará Paka, jež jako celek byla uvedena do provozu v roce 1906.
        Přijměte pozvání k putování po tomto zemském ráji. Naší cestou nechť jsou její koleje. Tuto drobnou publikaci vemte, prosím, za svého tichého, stručného a věrného průvodce.
        Není posláním tohoto drobného orientačního dílka zabývat se historií tohoto dopravního spojení. Ostatně – v roce 2006 oslaví toto spojení 100 let od uvedení do provozu – a já věřím, že jsou zde mnohem znalejší lidé, kteří svým perem tuto skutečnost přiblíží mnohem fundovaněji. I když … tato písmenka mají být jistým předvojem a připomenutím této skutečnosti.
             Naše putování začíná „proti prvotnímu toku“ této dopravní komunikace. Přijměte milé pozvání, lokálka z koleje „pod skalou“ směr Mladá Boleslav je připravena ke svému odjezdu.
     Usměvavá výpravčí již dává znamení k odjezdu … prosím, vydejme se na pomalou klidnou jízdu…. Nechme za sebou shon všedních dnů; lidé, krajina i čas jsou nyní našimi přáteli, zdrojem pozitivní energie… Podlehněme volání stříbrných stužek kolejí… vydejme se poznat a pozdravit náš domov…
U zastávky stará Paka jsme se již zdrželi. Pojeďme tedy o kousek dál.

          V poznámce „Přístup “ písmena Č, M, Z, ŽL označují barvu značené turistické trasy (červená, modrá, zelená, žlutá).


3. STANICE A ZASTÁVKY V ÚSEKU ST. PAKA - SOBOTKA
          Levín – zaniklý hrad na ostrohu nad říčkou Oleškou. nedaleko Levínské Olešnice. První zmínka z roku 1333, zpustl po roce 1421 po připojení panství k hradu Kumburk. Na hradišti jsou v současné době patrné základy obytné věže, příkopy, valy.
          Přístup ze stanice ČD Stará Paka – po Z do obce Levínská Olešnice, odtud po Č směr Nová Paka – celkem přibližně 7 km. Možný též přístup ze zastávky ČD Levínská Olešnice žel. tratě 030 Pardubice – Liberec.

          Nová Paka – (427 m) – město nad říčkou Rokytkou. Přirozené kulturní a hospodářské centrum. První zmínka roku 1357, kdy se připomíná farní kostel sv. Mikuláše. Původně poddanské městečko kumburského panství. Klášter Paulánů s kostelem založen roku 1655 Tiefenbachy na místě mariánského gotického kostela, zrušen reformami Josefa II., od druhé poloviny 19. století využíván jako nemocnice. Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie vystavěn v letech 1709 – 1724 s hodnotnou výzdobou. Dřevěný řeckokatolický kostel na Husově kopci – přenesen roku 1930 z tehdejší Podkarpatské Rusi. Podkrkonošské muzeum v Suchardově domě, u muzea též vitrína s aukaritem (zkamenělý strom – stáří kolem 230 milionů let). Unikátní klenotnice drahých kamenů z roku 1952. Při říčce Rokytce roubené domy podkrkonošského typu. Z Nové Paky pochází umělecký rod Suchardů. K městu a okolí se vztahuje řada románů K.V. Raise. Hlavní dopravní tahy - městem prochází žel. trať 040 Chlumec nad Cidlinou – Stará Paka - Trutnov a silnice I/16 Praha – Krkonoše.
          Přístup ze stanice ČD Stará Paka – po silnici směr Nová Paka – 3 km. Možno využít i železničního spojení 040 směr Chlumec nad Cidlinou.

          3.2 Ústí u Staré Paky
     Železniční zastávka. Bývala zde tvrz. Roku 1414 se připomíná panoš Jan Předslavec z Ústí. V obci se narodil roku 1890 František Brož, numismatik, založil též kroniku svého rodiště a Jindřich Soukup - akademický sochař – žák Bohumila Kafky a francouzského sochaře Despiana. Obec protíná mj. silnice II/284 z Nové Paky do Lomnice nad Popelkou, též i železniční tratě 030, 040 ze Staré Paky (bez zastávek).

          Obcí neprochází žádná značená turistická cesta. Přístupy individuelně !
           Okolí
          Bradlec - blíže viz zastávka ČD Syřenov
          Kumburk - blíže viz zastávka ČD Syřenov
          Nová Paka – blíže viz stanice ČD Stará Paka

          3.3 Syřenov
          Železniční zastávka, jedna z nejmladších na této trati, otevřena krátce po 2. světové válce. Obec (448 m) pod Kumburkem. Rodiště Mudr. Františka Cyrila Kampelíka (1805–1872) - hlasatele hospodářského osvobození. Doporučoval zakládati záložny v kolaturách, nynější venkovské spořitelní a záložní spolky, zvané po něm Kampeličky. Zasloužil se též o založení I. české rolnické školy ve Stěžerech u Hradce Králové. Jeho rodný dům, roubený mlýn čp. 54 na potoce Ćerná, stával na křižovatce silnic pod obcí Krsmol. Zbořen roku 1972, zachovány nepatrné trosky. Pamětní deska přenesena na budovu obecního úřadu.
          Přístup do obce ze zastávky ČD Syřenov po ŽL na křižovatku silnic, odtud po silnici směr Jičín (neznačeno) - celkem přibližně 2,5 km.
      Do okolí této zastávky Vás zavedu příště.
Martin

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Radeč
Jeskyně pod Troskami znepřístupněna

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -