22.4.2021

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

9415

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 21.4.2006 Rubrika: Zajímavosti

Vědci pozorovali zatmění Slunce
Snímek úplného zatmění Slunce, které vyfotografoval Ing. Vít Lédl v oblasti Side v Turecku . Použil přitom speciální optiku vyvinutou právě ve Vývojové optické dílně Akademie věd v Turnově.     TURNOV - Několik pracovníků z pracoviště Akademie věd České republiky ve Skálově ulici v Turnově vzbudilo při nedávném zatmění Slunce zasloužený údiv kolemjdoucích. Jak je na snímku vidět, pomocí malého optického zrcadla si přímo na ulici promítali malý srpeček sluníčka na papír formátu A4. Hlavního pozorovatele úplného zatmění však měli v Turecku, potvrdil nám to vedoucí pracoviště RNDr. Zbyněk Melich.

     "V Turecku v oblasti Side u Manavgatu byl doktorand Ing. Vít Lédl, který si dovezl velmi zdařilé snímky úplného zatmění. Pro oborníky dodám, že přitom použil speciálního Expozice částečného zatmění Slunce promítaná malým optickým zrcadlem na papír.objektivu z naší Vývojové optické dílny akademie věd v Turnově o světelnosti 1:8 a s ohniskovou vzdáleností f 700 mm. Fotoaparát měl Canon D 350 a expozicí 2 sec. Přikládám jeden z jeho snímků zatmění. Ostatní pracovníci z našeho pracoviště se 29. března po poledni venku na ulici dívali alespoň na jeho částečné zakrytí."

     Čím žije vaše vědecké pracoviště? Vím, že jste byli do nedávna nejmenším ústavem v rámci Akademie ČR.

     "Od nového roku je naše Vývojová optická dílna pod křídly Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR v Praze. Tento ústav byl i v minulosti jedním z největších odběratelů vyvíjených a vyráběných zakázkových optických dílů z našeho pracoviště. Chtěl bych se v této souvislosti pochlubit, že se nyní podílíme značnou měrou na vybavování gigantického laseru PALS v Praze optickými díly. Na tomto výkonovém pulsním laseru se dělají vědecké pokusy s horkou plazmou. Těchto experimentů se účastní vědci z řady zemí. Přitom se v Praze připravuje stavba haly pro další špičkové vědecké pracoviště tzv. TOKAMAK, ve kterém se budou simulovat pomocí plazmy možnosti termojaderné syntézy. Ta by mohla do budoucna řešit energetickou potřebu lidstva. Dá se říci, že čeští vědci zde drží krok s vědeckým pokrokem."

     Vraťme se k zatmění. Pozorování Slunce má pro turnovské výzkumníky hlubší význam.

Pracovníci Vývojové optické dílny Akademie věd v Turnově sledují zatmění slunce přímo ve Skálově ulici. Zájemcům promítají na kus papíru srpeček stínu, získaný pomocí malého optického zrcadla. Nikdo se tak nemusel dívat na kosmický úkaz přímo do oslnivého slunce.     "Samozřejmě. V současné době vyvíjíme pro Astronomický ústav v Ondřejově univerzální interferenční dvojlomně-polarizační filtr, který bude sloužit pro pozorování sluneční chromosféry v několika zajímavých čarách spektra. Pomocí takového filtru mohou astronomové podrobně zkoumat činnost Slunce. Jeho činnost má pro veškerý život na zemi, jak víte, zcela zásadní význam."

     O vaše pracoviště se nedávno zajímal senátor za Turnovsko MUDr. Jaroslav Mitlener.

     "Byla to neformální schůzka. Pana senátora jsem seznámil s našimi výsledky výzkumu a také proč došlo ke sloučení s Ústavem fyziky plazmatu AV ČR. Zajímal se o financování a zda se dostáváme k různým grantům, jaké máme přístrojové vybavení. Chtěl také vědět, co děláme pro astronomická pozorování a vůbec kosmický program. Současně projevil zájem seznámit se s pražskými pracovišti Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, zejména s oddělením PALS, a také s oddělením Tokamak, kde se připravuje stavba nové budovy z vládou přidělených investic a stěhování velkého přístroje z Anglie."

Senátor MUDr. Jaroslav Mitlener (ODS) se v rozhovoru s vedoucím turnovského vědeckého pracoviště RNDr. Zbyňkem Melichem (vpravo) zajímá o výsledky zdejších vědců a techniků. Speciální optická
výroba má v Turnově dlouholetou tradici.     Senátor se měl také zajímal o polarizační filtry pro zlepšení viditelnosti za špatného počasí nebo při odrazu slunečních paprsků.

     "Pan senátor (na snímku vlevo) se dotazoval na možnost ostrého vidění v případě pohledu do mlhy, či v případě inverze. Zde mohou pomoci vhodné brýle se zabarvenými filtry, které sníží rozptyl na mikročásticích mlhy - vhodné je odříznout krátkovlnou oblast spektra, tj. fialovou a modrou barvu, například použitím žlutě zabarvených filtrů. U dobrého očního optika lze dnes získat takto zabarvené brýle i s polarizační úpravou. Pozorované
prostředí se pak oku jeví ostřeji, neboť se sníží barevná vada oční čočky a zároveň rozptyl na částicích. Dokonalé odstranění rozptylu na mlze však při prostém pohledu okem není možné, neboť jde o fyzikální vlastnost zamlženého prostředí. (tim)-----

* moh
jirimohaupt@volny.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -