13.7.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

13650

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 29.12.2003 Rubrika: Region

Pojizerské listy končí? (aneb jak to vidím já.)
     Tak se nám ke konci chýlí rok 2003. Do paměti lidí se zapíše všelijak. Do té mé, a také do vzpomínek několika stovek čtenářů se také zapíše jako rok, kdy lidské lajdáctví, závist, komerčnost a lhostejnost k hodnotám jiným než ryze ekonomickým nechala zahynout nejstarším samostatným a nezávislým novinám v regionu totiž Pojizerským listům.

     Jaká je situace kolem legendárních listů u jejichž kolébky stály legendy české literatury? Nejasná a špatná, tedy stručně řečeno.

     Už v roce 1999 kdy jsem začínala pracovat jako samostatná a nezávislá novinářka, hovořilo se o tom, že tyhle noviny někdo vytuneloval, že jsou na zrušení. Tehdy vycházel čtrnáctideník Týden v Českém ráji, a protože situace Pojizerských listů byla špatná, doufal vydavatel, mimo jiné dobrý novinář a prima člověk, že se nové regionální periodikum chytí. Bohužel, po necelých dvou letech přestal tento časopis zaměřený na dějiny, etnografii a přinášející souhrn zpravodajství z Pojizeří vycházet. Tehdy jsem začala psát pro Pojizerské listy. Nejprve etnografickou rubriku, pak další věci. Za 0,75 haléřů hrubého za 1 cm2 tisku!!!!

     To už byla situace kolem novin trochu jasnější a patřily k tiskárně, jejímž majitelem byl pan Novotný. Za čas mi stoupla i gáže za centimetr za téměř závratných 2,20 za cm2. Jenže idylka netrvala dlouho. Ke mně, jako k nezávislému přispěvateli se informace dostávaly velmi zprostředkovaně. Hodně se mluvilo o tom, že peníze z reklam doslova požírá zadlužená tiskárna. Také se hovořilo o tom, že majitel chce noviny prodat a už probíhají jednání. Nic bližšího jsme se nedozvěděli.

     Honoráře šly prudce dolů, asi tak na polovinu. Pro vaši představu, měsíční účet za soukromý telefon a fax používaný doma k práci pro Pojizerky byl často vyšší než honoráře. Proč jsme nepracovali v redakci? Ono se těžko pracuje na předpotopních počítačích, které nekomunikují s ostatními elektronickými médii atd.      Pak přišel šok. Pan Novotný mě požádal, zda bych na nějakou dobu nepřevzala hlavní redigování Pojizerských listů. To už jsem měla miminko a musela jsem odmítnout. Zhruba za měsíc ukončil tento podnikatel svůj život a zbyly po něm veliké dluhy. Na tiskárnu, a tím i na noviny byl uvalen konkurz.

     A tady podle mého začalo poslední kolo zkázy Pojizerských listů. V listopadu roku 2002 bylo několik vážných kupců na značku Pojizerské listy. Opravdu na známku, neb vybavení redakce nemá téměř žádnou finanční hodnotu. Tehdy pan správce požadoval, podle údajů, které se donesly k nám redaktorům, 250 000 Kč.!!!!!!! To odradilo mnohé vážné zájemce. Nakonec zhruba po roce byla prodána tiskárna. Značka Pojizerské listy byla přívažkem, a nový majitel se zavázal, že bude noviny vydávat do konce tohoto roku a slovo dodržel.

     Faktem je, že noviny vycházely po celou dobu konkurzu, tedy dalších 14 měsíců, od smrti pana Novotného do konce roku 2003 se to dělo pouze za ohromného obětování všech redaktorů. Tedy šéfredaktora pana Vodrážky. Přispíval také pan Grund, velké poděkování za vlastivědné informace patří panu Františku Mlejnkovi z Vesce a panu Aleši Mastníkovi za publicistiku i dalším občasným přispěvatelům.

     Vlastně jsme noviny platili ze svého, neboť honoráře nepokryly naše náklady a řada lidí publikovala zdarma. Víte, když fotografie pro noviny financujete ze svého, na reportáže jezdíte svým soukromým autem a za soukromý benzín a ze svého platíte e-maily, faxy a telefony a to ještě musíte pracovat doma na vlastním počítači neb ten redakční nechodí...je to těžká práce.

     Na inzerci se podílela paní Vlasta Hudcová, která s jediným, chvílemi nefungujícím telefonem dokázala malé zázraky.

     A přesto jsme boj o Pojizerské listy prohráli. 19.prosince 2003 proběhla dražba. Vyvolávací cena značky byla 90 000,- Kč. Nakonec klesla na 40 000,- Kč. a ani tak to nikdo nekoupil. Mě osobně velmi zklamalo město Turnov. Zastupitelé odmítli účast na dražbě s tím, že město dotuje Hlasy a ohlasy a další periodikum si nemůže dovolit financovat.

     Co bude se značkou Pojizerské listy ví v tuto chvíli pouze Bůh a snad současný správce konkurzu. Koncem ledna má vyjít nové periodikum, registrované pod značkou Pojizerky. Mne, jako redaktorku Pojizerských listů a nezávislou novinářku zatím nikdo nekontaktoval. Kdo stojí za novými regionálními novinami nevím. Tak si svůj novinářský průkaz Pojizerských listů uložím spolu se smlouvou o spolupráci a třemi ročníky novin, pro které jsem toho nenapsala zrovna málo. A budu čekat a snad se i trochu modlit.

     Za co? No aby se našel osvícený mecenáš, který pochopí, že náš čarokrásný region si zaslouží své vlastní noviny, zachycující besídky ve školkách, otvírání nových domovů důchodců, besedy s myslivci, hasiči atd. Noviny popisující trable nájemníků s předraženým byty, sloupkem shrnujícím události regionu a několika aktualitami. Noviny s prostorem pro prezentaci regionálních muzeí, knihoven, místních méně známých a přitom velmi kvalitních autorů. Noviny, kde mají prostor čtenáři k vyjádření svých názorů bez ohledu na to, co by si přál otisknout pan starosta té či oné obce či města. A takové noviny nám teď budou chybět.

     Vážení čtenáři, můžete se mnou nesouhlasit. Můžete namítat že v Pojizerských listech nic nebylo, že nestály za nic a že tedy žádná škoda, když zmizí. Je to Váš názor. Kupujte si Blesk a ostatní podobně kvalitní noviny se spoustou lží, krvavých či hambatých fotek a žijte si ve světě, který tato média vytvářejí... Máme demokracii.

     Já doufám, že se mezi Vámi najdou i tací, kteří pochopí co jsem výše napsaným článkem chtěla říci. Laskavý čtenář pochopí...

     PS: Pokud by někomu připadalo, že vývoj kolem Pojizerských listů byl jiný, uvítám upřesnění. Ale takto situaci opravdu vidím já.

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentáře

VáclaV Franc - Pojizerské listy - 7.1.2004 15:36:50
Jana S- Český ráj - Re: Pojizerské listy - 7.1.2004 18:15:20
Miloš Karásek - Špatný konec dobré věci - 9.1.2004 13:57:51

 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -