18.4.2019

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

1797

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 10.2.2003 Rubrika: Region

Petice občanů
Vážení občané Turnova a Českého ráje, obracíme se na Vás jménem právě zakládaného občanského sdružení „S drakem rval se Michael“. Jeho cílem je zastavit zamýšlené plány na realizaci komunikace dálničního typu Českým rájem.

Jak je Vám možná známo, v předešlých měsících byly v médiích zmiňovány plány na vedení dvoupruhové komunikace údolím Libuňky v trase od Ohrazenic přes část Turnova až pod Valdštejn, Hrubou Skálu a Trosky a dále v podstatě vedle nynější silnice I/35 a těsně kolem hranic CHKO Český ráj až k Jičínu. Protože tato varianta byla shledána nevyhovující kvůli narůstající dopravní intenzitě (dvoupruh by nebyl kapacitně dostatečný a čtyřpruh se do údolí Libuňky nevejde) a patrně i vzhledem k totálnímu zničení krajiny těsně sousedící s CHKO a tudíž lokální ekologické katastrofě, upustil zpracovatel studie od této varianty a navrhl jinou, ve své podstatě však možná obludnější než byla tato.

V současnosti navržená rychlostní komunikace dálničního typu je už koncipována jako čtyřpruhová, začíná napojením na mimoúrovňovou křižovatku I/10 a I/35 v Ohrazenicích (U Pyrámu), pokračuje kolem sídliště Přepeřská přes Nudvojovice, zátopovou oblast Jizery do Mašova, dále údolím Libuňky přes spodní část Kamence po Kyselovsko, kde se mezi novou zástavbou rodinných domů a benzinovou pumpou zarývá do polí, obemyká Vystrkalov, Svatoňovice, Roudný, Štěpánovice, Blatec a Rovensko pod Troskami a dále vede kolem vesniček Královéhradeckého kraje k Jičínu, v oblasti u Jinolic se dotýká hranice CHKO. Jen v oblasti Ohrazenice – Kyselovsko je navrženo několik mimoúrovňových křižovatek a na celé trase včetně samotného Turnova několik mostů o rozpětí 380m až 680 m.

Komunikace je sice navržena tak, aby vedla poté, co opustí Turnov, především v polích, těsně míjejíc zmíněné vesnice, nicméně viditelná a slyšitelná bude jak z celého hřebene od Hlavatice po Trosky, tak i z přilehlých kopců Tatobit a Kozákova. Rovensko pod Troskami má být odstřiženo dvěma velkými mosty a komunikace má vést těsně vedle Boreckých skal. Obyvatele Pelešan a Kamence (a nejen je) čeká podívaná na točitého hada estakády vedoucí na mostních konstrukcích vedle dnešní „pětatřicítky“ kolem zástavby rodinných domů. Hluk a exhalace učiní život a bydlení v těchto lokalitách patrně nesnesitelné.

Nemusíme zmiňovat, že se jedná o zcela nesmyslný projekt, vymýšlený kdesi mimo hranice Turnova, ovšem s podporou některých starostů dotčených obcí. Stejně tak není třeba popisovat, jak nedozírné ekologické následky by stavba měla, nehledě na totální odříznutí Turnova od Českého ráje se zcela jistým destruktivním dopadem na cestovní ruch a podnikání na něm založené. Český ráj je s Turnovem nerozdílně spjat, tvoří jeho jedinou sousedící klidovou zónu. Pokud navržený projekt komunikace zvítězí, bude pro turisty Český ráj obrázkem, který lze shlédnout z oken automobilu za pět minut, na Prachovské skály zbudou odhadem minuty dvě. V případě, že by tato varianta kvůli dopadu na životní prostředí neprošla, má zpracovatel studie připravený návrh další : poddolování velké části Mašova a Pelešan tunelem, s dodatkem, že vedení tunelu by mělo zásadní dopad na statiku zástavby v tomto území. Přitom v celém projektu je počítáno s tím, že současná trasa komunikace Turnov – Jičín zůstane pro dopravu zachována.

Jistě si řeknete, že rychlostní komunikace o šířce 23 metrů protínající Turnov je v navrhované podobě finančně nerealizovatelná, že podobnou šílenost nikdo nedopustí anebo že prostě nemáte čas, že si to „ti nahoře“ stejně udělají, jak chtějí. To ale není pravda, dosud máme čas něco změnit.

Podpořte svými podpisy naši petici, ozvěte se nám (třeba i s nabídkou míst, kde je možné petici podepsat), obracejte se aktivně na Vámi zvolené zastupitele na obecní i krajské úrovni, aby Vaším jménem také protestovali.

Dosud jde o plány několika megalomanů, kteří svým myšlením patří do minulého století. Až vyjedou buldozery, bude již pozdě.

Alexandr Solženicyn napsal: „ Je možné, že zlo je nutné a že nakonec zvítězí, ale jednej tak, aby nezvítězilo skrze tebe a s tvojí pomocí.“ I my chceme učinit vše proto, aby krajina, ve které jsme se narodili a ve které žijeme, zůstala alespoň trochu živá. Svobodné myšlení jednotlivce a jeho úcta ke krajině bude znamením svobodných a otevřených lidí budoucích let. Think globally, act locally.

Přípravný výbor občanského sdružení „S drakem rval se Michael“.

Petice občanů
proti výstavbě čtyřproudé rychlostní
komunikace I/35 Turnov - JičínPetiční výbor:
Mgr. Martina Pokorná, Turnov, Sadová 1470 (zastupuje petiční výbor)
MUDr. David Pokorný, Turnov, Na Kamenci 1680
Markéta Tausigová, Turnov, Mašov, Sobotecká 79

Petici je možno podepsat v Turnově v prodejně FOTO-KINO pana Aleše Hégra v Palackého ulici, na benzinové pumpě Robin Oil (Modrá hvězda) v Turnově nebo lze kontaktovat mluvčí petičního výboru Mgr. Procházkovou na tel : 603 115 886."

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentáře

Miloslav Bernat - rychlostní komunikace Turnov - Jičín - 17.2.2003 14:35:35
Občanské sdružení "S drakem rval se Michael" - Tisková zpráva č. 1 - petiční akce - 23.2.2003 20:45:35
Občanské sdružení "S drakem rval se Michael" - Tisková zpráva č. 2 - petiční akce - 11.3.2003 21:35:29
Miloslav Bernat - Bude turnovský starosta Ropákem roku ??? - 14.3.2003 15:43:44

 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Radeč
Jeskyně pod Troskami znepřístupněna

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -