16.6.2019

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

5349

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 12.10.2010 Rubrika: Region

Milovníci kulturního dědictví se setkali pod dominatou Českého ráje
Oficiální tisková zpráva o průběhu VII.konference Památková péče v občanské společnosti která proběhla ve dnech 8.-10.října 2010 v obci Troskovice
Nad setkáním zástupců státní správy, samosprávy, vysokých škol, NNO a soukromých badatelů v oblasti péče o kulturní dědictví převzal oficiální záštitu senátor Parlamentu ČR Jaromír Jermář.

Páteční večer byl věnován zhodnocení rozsáhlému projektu Stavaři a archeologie z pohledu územního plánu,který vzešel z loňské konference Památková péče v občanské společnosti TROSKY 2009. Projekt byl od ledna 2010 realizován ve spolupráci ČVUT Praha-fakulty stavební,katedry společenských věd, Památkové komory České republiky, spolku Svatobor , os. Zachraňmě kulturní dědictví a os. Ochrana Klokočkých skal. Součástí projektu byla mezinárodní výtvarná soutěž Archeologie očima dětí, konference Stavaři a archeologie ve Stříbře, příprava a vydání odborné publikace, výstava dětských prací v Galerii NACH, několik přednášek určených pro širokou veřejnost a celý projekt ukončilo v pátek večer ocenění tří českých dětí,které se svým vývarným uměním dokázali prosadit ve slovensko-maďarské konkurenci
Oceněni byly: Jan Votrubec, Adéla Šafářová a Anna Kolářová . Ceny předali ing. Petr Vaškovic z Fsv ČVUT Praha a kronikářka města Železný Brod paní Eva Vozková. Repliku šamanského chrastítka z doby bronzové věnovalo dětem občanské sdružení Zachraňmě kulturní dědictví.

Večer pokračoval přednáškou na téma Příšovice v roce 10, v podání archeologa Severočeskému muzea v Liberci Mgr.Petra Brestovanského. A dále přednáškami na téma nejnovější objevy v Hrádku a Frýdlantě od odborníka. Následovala dlouhá diskuse.

Sobotní program odstartoval slavnostním zahájením v 10.hodin. Dále aktivity sdružení Český ráj představil Aleš Hozdecký .
O Archeologických výtzkumech ve Dvoře Králové nad Labem a přístupu o.p.s. k Archeologii referoval Mgr. Milan Kuchařík ze společnosti Labrys.o.p. s. O aktivitách muzea Český ráj na Prachově přednášel Petr Lazurko.

Zajímavými příspěvky byliy bezesporu krátké filmy zachráněné pro další generace amatérským etnografem Ladislavem Šourkem z Pelešan. Filmy se týkaly Břidlice a Bratříkově a jejího zpracování. Pozoruhodný byl rovněž dokument o malé vodní elektrárně v Železném Brodě.

Z jiného soudku byl příspěvek ing. Aleny Šťovíčkové z ústředního pracoviště NPÚ v Praze o zapojení NPÚ do celoevropského programu CARATE, který vyvola dlouhou diskusi o využití digitálních technologí v péčí o kulturní dědictví a archivnictví . Do technologií péči o památky zasvětil účastníky Tomáš Šimůnek ze Sdružení pro záchranu hradu Kumburku. O Mladějovské železnici přednášel Ing.Petr Sýkora. Na vycházku po drobných památkách v okolí Klučenic pozval přítomné soukromý badatel Petr Chip Kčičenský.

Podvečerní blok patřil přednáškám k 55.výročí založení CHKO Če ský ráj. Přednášky zahájili manželé Šolcovi vzpomínkou na laskavého mecenáše J.B. Horáčka, jehož 8.výročí úmrtí si v listopadu připomeneme. Vzpomněli na akademického sochaře mistra Nováka, jehož ateliér pod Hrubou skálou také letos navždy osiřel. Dále se představili ing. Jemelíková s příspěvkem na téma Stavby v Českém ráji a Mgr.Hoření seznámil přítomné s programem Motýlí louky. Závěru konference se ujal vedoucí správy CHKO Český ráj ing. Mocek, který hovořil krátce o fauně a flóře tohoto mimořádného území.

. Nedělní ráno patří pracovní snídani během které byli vyhlášeni vítězové 5.ročníku mezinárodní výtvarné soutěže Vezmi žlutou barvičku maluj třeba věžičku aneb památka očima dětí .

Konferenci bude ukončila prohlídka nových expozic zámku Hrubý Rohozec. Auditorium konference vysoce ocenilo expozice věnované více jak 300 letům působení příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours a následně Des Fours Walderode na Turnovsku a zejména citlivý přístup průvodců k ožehavé problematice chování posledních dvou členů této šlechtické rodiny v průběhu let 1938 -1945 . Rovněž vysvětlení dlouhotrvající kauzy o navrácení majetků včetně zámku dědičce posledního majitele byla věnována náležitá pozornost.
Konference byla oficíálně ukončena v zámeckém parku.

Výstupem z konference je elektronický sborník příspěvků a Česko-slovenský adresář NNO a ostatních institucí spolupracujících v oblasti Péče o kulturní dědictví.

Hana Talli Hlubučková
hlavní koordinátorka konference.

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Radeč
Jeskyně pod Troskami znepřístupněna

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -