13.7.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

13578

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 6.8.2009 Rubrika: Region

PRÁZDNINOVÁ NABÍDKA ČESKÉHO RÁJE V POLOVINĚ SEZONY
Oficiální tisková zpráva
Již pátý týden mohou návštěvníci regionu i místní obyvatelé navštívit některý ze zajímavých programů „Prázdninové nabídky pro každý den“, kterou ve spolupráci s partnery připravilo Sdružení Český ráj. Najdou v ní několik tipů na výlet, nebo i celodenní program.

Červencové a srpnové neděle na zámku Mnichovo Hradiště patří především rodinám s dětmi. Na ty zde čeká prohlídka Muzea města Mnichovo Hradiště, v průběhu které se seznámí s pověstí o obrovi z nedalekých Drábských světniček, která vychází ze hry „Za pověstmi Českého ráje“. Dále mohou navštívit výstavu Kočárky a dítě. Zámecké interiéry si děti prohlédnou s dobově kostýmovaným průvodcem, který je zasvětí do pověsti o zámku. Pohádkové dopoledne vždy zakončí loutkové představení v sale terreně, které pro děti zahraje Divadlo z půdy Fr. Pešána. Dle informací vedení NPÚ Státního zámku Mnichovo Hradiště navštívilo doposud program na zámku na 400 účastníků, přibližně stejný počet i pohádkový program v muzeu. Na divadelní představení v sale terreně se již přišlo podívat 500 diváků. Celý program, je tak považován pracovníky NPÚ doposud za úspěšný. Tomuto úspěchu také napomáhá dobrá spolupráce všech tří subjektů a podpora ze strany Města Mnichova Hradiště.
Velká spokojenost s dosavadní návštěvností panuje i na Hradu a zámku Staré Hrady u Jičína, kde jsou každou středu prostory nádvoří oživeny programem pod názvem „Čest a právo středověku“. Jak řekl majitel zámku Rudolf Suk, program vhodným způsobem doplnil stálou nabídku prohlídek expozic a přispěl k navýšení v současné době již dosti vysoké návštěvnosti objektu. „Čest a právo středověku“ je atraktivní program plný šermířských soubojů, historických scének, do kterých jsou zapojeni i sami diváci, součástí je také řada zajímavých přednášek. Vstup na vystoupení šermířů je zdarma.
Už 78 zájemců se během červencových pondělků zúčastnilo prohlídek turnovských kostelů s kostýmovaným průvodcem. Na středeční večery připravený Magický Turnov již objevilo 68 účastníků. Dle slov pracovníků RTIC Turnov u všech účastníků převažovalo nadšení a chuť absolvovat další podobné programy. Dokladují to i velmi kladné příspěvky v návštěvní knize synagogy Turnov a Regionálního turistického informačního centra Turnov. Každý červencový čtvrtek navštěvují zájemci také komentovanou prohlídku výstavy skla v prostorách Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě. O prohlídky je však velký zájem i v ostatních dnech v týdnu, kdy pracovníci SUPŠS účastníky podrobně seznamují s celou Prázdninovou nabídkou pro každý den a poskytují jim propagační materiály města Železný Brod a Českého ráje.
V Semilech připravila Galerie XY ve spolupráci s Městem Semily program „Řemeslné pátky na Semilsku“, který nabízí řemeslný workshop, návštěvu věže kostela sv. Petra a Pavla a prohlídku Hydroelektrárny ve Spálově. Protože v krámečku Galerie XY jsou propagovány Regionální výrobky Českého ráje, pozvali si na každý letní pátek jednoho z regionálních výrobců, aby zde představil svůj um. Návštěvníci se mohou přiučit řemeslu nejen pasivně, ale také si mohou sami zkusit něco vyrobit. „Každý návštěvník, který si na řemeslo sáhnul a vyrobil si něco pro radost, odchází nadšený. Hlavně děti. Člověk přijde na jiné hodnoty, než na které je v dnešní době zvyklý. Mnohdy lidé odcházejí překvapení, jak je takováto řemeslná výroba časově náročná,“ říká provozovatel galerie Lukáš Dlouhý. Jak sám přiznává, letos v březnu otevřené Galerii XY zatím její záměr vychází. Cílem je podpora drobných řemeslníků a setkání s řemeslníky je jednou z nejlepších forem, jak řemesla lidem přiblížit. V rámci Řemeslných pátků na Semilsku je možno zakoupit jednotnou vstupenku zahrnující vstupné na páteční setkání s řemeslníkem, vstupné na věž kostela sv. Petra a Pavla a vstupné do Muzea a Pojizerské galerie, kterou lze využít v průběhu celého týdne. Celkem se již prodalo 64 jednotných vstupenek pro dospělé a 33 pro děti (od 6 do 15 let).
Programy Magický Turnov a program Řemeslné pátky na Semilsku byly finančně podpořeny Libereckým krajem.
Podrobné informace o celé „Prázdninové nabídce pro každý den 2009“ získáte v turistických informačních centrech Českého ráje, na speciálně vydaném plakátu a na oficiálních stránkách turistického regionu Český ráj www.cesky-raj.info
Zpracovala: Ing. Hana Ledabylová

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -