5.6.2023

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

6227

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

Výpis komentářů k článku : Postupuje Správa CHKO Český ráj protizákonně?

Re: Re: Re: Re: K postupu SCHKO Český ráj [ODPOVĚDĚT]
P. Jenč - 19.4.2004 3:01:37
Z komentářů se bohužel stává osobní a snad i pro některé zúčastněné nedůstojná výměna názorů, nemluvě o některých nepřesnostech či křivdách vycházející z neověřených údajů. Chce-li někdo získat informace, jak se říká od "zdroje", měl by se se svými dotazy obrátit přímo na Správu CHKO Český ráj nebo navštívit konkrétní pracovníky Správy, ideálně v úředních hodinách (prosím používejte zvonku). Urážky nebo obvinění často skutečně připomínají spíše kampaň tzv. diskriminované skupiny osob, nezřídka cestovních agentur či sportovních spolků (rodinky s dětmi bývají ohleduplnější vůči přírodě, omezením i pěších turistů a zákazová nebo informační opatření více chápou). S řadou starostů, pokud je mi známo, bylo v minulém roce jednáno (podněty dokonce pocházely i z těchto řad), v některých případech si stěžovali i lidé, kteří si nemohli v klidu s dětmi projít např. naučnou stezku Údolí Plakánek (maminky s dětmi, které se báli vstoupit do míst, kde i přes zde dřive nainstalovaný zákaz vjezdu -od Kosti, tvoří pěší v sezóně pouhých 20, max.25% návštěvníků). Došlo bohužel i ke zraněním při střetech se skupinami cyklistů (v jednom případě se jednalo o vozíčkaře), postižení pak dochází na SCHKO a stěžují si "proč s tím Správa nic neudělá, jako chodci se cítíme ohrožováni bezohlednými jezdci"). O nutnosti chránit přírodu teď raději nemluvím - ochrana unikátního pískovcového fenoménu je totiž na samostatnou přednášku (ostatně i takovou Správa CHKO připravuje). Chápu, že laická veřejnost nemusí jednotlivá opatření odborných pracovišť státní ochrany přírody vždy chápat. Věřím, že brzká instalace nových (a průběžně aktualizovaných) internetových stránek pomůže vysvětlit řadu kroků. Ne vše, co bylo v minulosti zveřejněno v tisku, bylo zcela přesné - to je ale poměrně často problémem novinářů a jejich nakládání s informacemi, které si z rozhovorů odnášejí(potvrzují mé osobní zkušenosti z oblasti společenských věd). S přáním krásného jara bez emocí po ohleduplných toulkách Českým rájem Petr Jenč.
Re: Re: Re: K postupu SCHKO Český ráj [ODPOVĚDĚT]
Chuang-kung - 19.4.2004 2:15:17
Jsi ty ale vtipálek a vůl v jednom, pinpongu nebo Kinkongu nebo jak si to vlastně říkáš?
Re: Re: K postupu SCHKO Český ráj [ODPOVĚDĚT]
patpong - 18.4.2004 11:02:03
Tak ZBOHATLÍCI nám rajtují v Krkonoších pane Berane ? A jestlipak také BEZVÝHRADNĚ podporujete závěry zasedání posledního politbyra Ekologistické Strany Čech a Moravy? Nic proti vašim ideálům pane magistře, ale latentní levičáctví nerovná se ochrana přírody. Mimochodem, většina cykloturistů v Ráji jsou rodinky, nebo partičky tatíků, kteří prostě nemaj prachy na Ibizzu, víme. ... Jo, a tisková zpráva pana Bílka má informační hodnotu Rádia Jerevan. patpong.
Re: K postupu SCHKO Český ráj [ODPOVĚDĚT]
Frankie - 17.4.2004 13:03:18
Miroslave, promiňte, ale co to tady melete. Tady vůbec nikdo nezpochybňuje zákaz jízdy po pěšinách, kde můžou trpět ty vaše kořeny. Tady jde o to, źe CHKO (protizákonně) zakázala pohyb na solidních lesních a polních cestách, kde se normálně prohánéj traktory i auta. To je přece úćel, proč ty cesty vznikly a jsou udržovaný. Vaše odkazy na kácení deštnejch lesů, skůtry v krnapu a pohodlnost cyklistů jsou velice, ale velice falešné...
K postupu SCHKO Český ráj [ODPOVĚDĚT]
Mgr. Miroslav Beran - 16.4.2004 9:45:40
Smutně konstatuji, že velká část občanů se vyznačuje ekologickým analfabetismem. Nejedná se ani tak o nedostatek odborných znalostí, ale o stupnici životních hodnot, kdy zachování přírody by mělo být na místě prvním. Kritizující cykloturista jistě přistoupí na názor, že kácení deštných pralesů v Jižní Americe je celoplanetárně škodlivé, ale už není ochoten slevit ze svého pohodlí, aby respektoval omezení, bez kterých je uchování přírody nezbytné.(On sešlap kořenů, erozní rýhy atd. nejsou tak hned patrné, jako kácení pralesů... ale stokrát "nic" udolá i přírodu...) Mimochodem - nebudou si stěžovat na ředitelství Krkonošského národního parku také zbohatlíci se sněžnými skútry, kteří bezohledně "rajtují" zákaz - nezákaz - po Krkonoších? Já - byť také cykloturista - bezvýhradně podporuji opatření Správy chráněné krajinné oblasti Český ráj! Mgr. Miroslav Beran.
Oficiální tisková zpráva SCHKO Český ráj [ODPOVĚDĚT]
Lukáš Bílek - 16.4.2004 3:18:53
Cyklistika v CHKO Český ráj Na sklonku loňského roku nechala Správa CHKO Český ráj instalovat tabulky „Stezka pouze pro pěší“ v některých místech CHKO Český ráj. Jednalo se o pěší úseky turisticky značených cest, kde cyklistikou dochází k poškozování přírodních hodnot území a případně k nebezpečným střetům cyklistů s pěšími turisty. To se setkalo s velkou kritikou některých podnikatelů v cestovním ruchu, s nimiž proběhlo v pátek 9. dubna 2004 jednání na Správě CHKO Český ráj. Dle nařízení vlády č. 508 ze dne 14. října 2002, kterým se vyhlašuje Chráněná krajinná oblast Český ráj, je na celém území oblasti možné pouze se souhlasem Správy provádět cyklistiku mimo pozemní komunikace a místa k tomu určená. Kvůli předejití konfliktům mezi cyklisty a ochranou přírody tak byly vyznačeny úseky mimo místní komunikace a vymezené cyklotrasy, aby upozornily cyklisty na to, že za touto tabulkou není místo určené pro cyklistiku. Bylo označeno také několik míst na pozemních komunikací, kam je vjezd zakázán dopravními značkami. To bylo provedeno zejména kvůli sjednocení takového označení na celém území, přestože dopravní značka sem zakazuje vjezd všem vozidlům, tedy i cyklistům. Ve většině případech se jednalo o obnovu obdobných tabulek, umísťovaných již v roce 1998 při značení cyklotras, které však byly postupně zcela zničeny. Řada těchto tabulek již byla opět poškozena či zničena a budou postupně nahrazovány novými. V souvislosti s tím probíhají jednání iniciované Klubem českých turistů, na základě kterého by mělo dojít ke stabilizaci sítě cyklotras, která vznikla na konci devadesátých let jako jedna z prvních v republice. V rámci této stabilizace by měly být některé cyklisticky značené úseky přeloženy do jiných tras, kde budou vyloučeny či omezeny negativní dopady na přírodu a krajinu. Tato případná přeložení však nebudou znamenat neprůjezdnost krajiny, pouze se v takových kritických územích povedou trasy jinými úseky. V pátek 9. dubna 2004 proběhlo na Správě CHKO Český ráj jednání se signatáři výzvy za aktivní turistiku v Českém ráji, kterou podepsalo třicet podnikatelů v cestovním ruchu. Výsledkem jednání byla dohoda na konání seminářů s tématy o různých formách cestovního ruchu a jeho způsobech provozování na území CHKO Český ráj. Tato pracovní setkání by měla být koordinována spolu se Sdružením Český ráj.

Přidat komentář


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -