Pohled na Trosky nebudou rušit stožáry

*  moh - 17.3.2007

Malá sloupová zvonička nebude utiskovaná a bude volně dýchatTroskovice – Přímo pod Troskami se rozjely stavební a montážní práce, které pomohou výletníkům zlepšit výhledy na samotný hrad.

     Z okolí penzionu i hotelu, které nesou shodně jméno Trosky, postupně zmizí betonové stožáry a původní elektrické rozvody.

Jeřábník Jiří Šnajdr říká, že se už dříve podílel na výstavbě elektrického vedení pod Troskami. Teď trasy vedení nízkého napětí rozebírá     Stožáry pomáhá s automobilním jeřábem demontovat Jiří Šnajdr z Rovenska Sýkořic. „Nebudete mi věřit, ale už dříve jsem stejným jeřábem tyhle železobetonové stožáry tady po hradem a dole v Troskovicích pomáhal stavět,“ říká s úsměvem jeřábník a dodává, že sloužily pro sekunderní rozvody elektrického proudu o napětí 380 voltů.

     Sloupy s mnoha dráty křižovaly zdejší krajinu a vůbec ji neslušely. Hlavně však překážely další výstavbě. Například se připravuje výstavba nového parkoviště, které pod hradem investuje pražský podnikatel Libor Maleček. A právě na jeho náklady se kabely pro vedení proudu uložily do podzemí. „Je to sdružená investice s ČEZem,“ upřesňuje stavitel. Z pozemků zmizí také staré a nevzhledné rozvodné skříněPardubická montážní firma na jeho pozemcích spočasně odstraňovala staré rozvodné skříně.

     Zlepšení situace kolem svého penzionu uvítal i majitel Ladislav Sluka. V minulých letech vedle stavení postavil pěknou sloupovou zvoničku, která kvůli mnoha drátům neměla důstojné pozadí. Zlepšení pohledů na siluety Trosek jistě uvítají i turisté a výletníci.

     Naopak stožáry s vedením vysokého napětí 35 kW a transformátor za hotelem Trosky zůstanou. „To by tam byli bez proudu,“ uzavírá lakonicky jeřábník Jiří Šnajdr a na hromadu ukládá další odstraněný stožár.

(moh)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 3.12.2020 11:15:00 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------