KONEC PRÁZDNIN A DOVOLENÝCH JE NEJLÉPE PROŽÍT NA SOBOTECKU

L.  Sluka - 13.8.2006

Konec prázdnin na SoboteckuProžijte konec prázdnin v Sobotce a okolí..1OO LET ŽELEZNICE

V loňském roce jsme si připomněli 100 let od zahájení provozu na železniční trati Skalsko – Mladá Boleslav – SOBOTKA. Na letošní rok připadá stejně kulaté výročí na pokračování této místní dráhy – Sobotka - Libuň – Lomnice n.P. - Stará Paka . Opět připravíme možnost svést se po této trati v nostalgickém parním vláčku, jehož jízda bude zároveň oslavou lidské práce – přivítáme rekonstruovanou parní lokomotivu 423.0145 (z r.1937) na své první jízdě! Po příjezdu na sobotecké nádraží v 9.12 hod. bude odhalena pamětní deska soboteckému rodákovi –Jindřichu Gustavu Maštálkovi, státníkovi, který se zasloužil o vybudování této trati. Cestou uděláme zastávku na hřbitově v Mladějově, kde si připomeneme 250 let od narození další významné osobnosti regionu – prof.ing. F.J.Gerstnera, zakladatele pražské techniky. Projížďka tímto „Maštálka-expressem“ bude zpestřena i občerstvením v jídelním voze, snad se na peronu budou podávat i „horkééé pááárky“! Účastníci vzpomínkové slavnosti mohou jako suvenýr získat malou grafiku J.Boudy, brožurku o stavbě trati či pohlednici a příležitostné razítko pro filatelisty. Po návratu vlaku z Lomnice do Sobotky ve 13.57 se cestující i návštěvníci mohou zúčastnit l 8. Posvícenského jarmarku a 7. Festivalu uměleckých řemesel. Večerní odjezd „expresu“ na Mladou Boleslav je v 18.16 od.

VÝSTAVA NA HUMPRECHTĚ

Ti návštěvníci, kteří přijedou do Sobotky poprvé, se mohou vypravit na zámek Humprecht - ojedinělou stavbu v celé Evropě - kde je již od června otevřena výstava fotografií „Na Humprechtě nejen o Humprechtu“ (v srpnu foto J.Resla) a dalších zajímavostí, mohou s ochozu zámku vyhlédnout daleko do kraje, nebo si poslechnout mnohonásobnou ozvěnu v hodovní síni. Nabízí se i prohlídka soboteckého hřbitova či osvěžení na Městském koupališti pod Humprechtem.

II. FESTIVAL VIDEOFILMŮ

V pátek večer - v předvečer sobotních akcí - připravíme pohodové posvícenské ochutnávání nabízených nápojů, doprovázené koncertem skupiny Sonet z Lomnice n. Popelkou. Po setmění na velkém plátně promítneme řadu nových i starších filmů z produkce Klubu přátel města Sobotky: občané mohou shlédnout nový film „Toulky K.Vika Českým rájem“, který je vytvořen pro festival v Karlových Varech v říjnu t.r., poetický snímek „Kouzelný Český ráj“, dokument o Jarmarku z r. 2004, připomeneme si odhalení busty a výstavu obrazů Václava Špály, film o soboteckém hřbitovu aj…….

18. POSVÍCENSKÝ JARMARK

O občerstvení nebude nouze, protože současně na uzavřeném soboteckém náměstí proběhne již 18. POSVÍCENSKÝ JARMARK. Přes sto prodejních stánků nabízí tradičně široký sortiment občerstvení od posvícenských koláčů, přes grilovaná kuřata, selata, masové speciality, ryby na grilu, moravské bramboráky, různé druhy piva a moravské víno – i typické jarmareční zboží, hračky, domácí potřeby, textil, cukrovinky aj.

7. FESTIVAL UMĚLECKÝCH ŘEMESEL

Nároční návštěvníci jistě nevynechají již 7. celostátní FESTIVAL ŘEMESEL v městském parku, kde asi 120 výrobců předvádí a prodává své umělecké výrobky ze skla, keramiky, textilu, ze dřeva, těsta či kůže apod. Vysoká úroveň prací láká každoročně tisíce návštěvníků, odborná porota vyhodnotí a odmění nejoriginálnější výrobky, nejlepší kolekci i nejhezčího výrobce.

CELODENNÍ KULTURNÍ PROGRAM

V bohatém kulturním programu vystoupí na obou místech - na náměstí i v parku - soubory a skupiny, které se postarají o dobrou pohodu všech návštěvníků těchto tradičních soboteckých slavností: představí se Staropražští HELIGONKÁŘI, dámská hravá kapela VIKTORKY, jičínský loutkářský soubor SRDÍČKO, punk-roková rodinná kapela Benjaming Band, dívčí dvojice PUSSY s pořadem pro děti, velký dechový orchestr ŠKODA-AUTO z Ml.Boleslavi a v hlavním pořadu vystoupí královna české country music – VĚRA MARTINOVÁ s Jamie MARSCHALEM . Zakončení příjemného letního dne je možné na Posvícenské taneční zábavě na ploše náměstí se skupinou Eminent z Kopidlna.

NAVŠTIVTE SOBOTKU 26. SRPNA 2006!

Tentokrát nám vyšel správný termín posvícení – „…tu sobotu po sv. Bartoloměji“, proto i sváteční atmosféra bude obohacena vystoupením hostů - chrámového sboru „Chór Otwartych Serc“ ze spřáteleného města - polské Sobótky. Jejich koncert se uskuteční v chrámu sv. Máří Magdaleny v Sobotce v sobotu v 10.00 hod.

Nenechte si ujít žádný z připravených programů! Umožněte Vašim dětem obhlídku historické parní lokomotivy a svezte se s nimi po našem kraji vyhlídkovým parním vlakem! Dětem připravíte mimořádný zážitek! Nevařte doma, využijte bohatého jídelního lístku v naší největší restauraci pod širým nebem, bavte se a relaxujte při kvalitním kulturním programu!

PŘIJMĚTE NAŠE POZVÁNÍ – NEBUDETE LITOVAT!

Srdečně zvou pořadatelé: Město Sobotka
Mladoboleslavský železniční spolek a Klub přátel města Sobotky

Autor : Ivan Kafka, občan Sobotecký

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 5.3.2021 1:06:33 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------