ČESKÝ RÁJ OČIMA ARCHEOLOGIE 300 tajemných míst a jejich příběhy

*  Talli - 24.5.2006

Zcela nový pohled na krajinu Českého ráje a jeho historii nabízí nová obrazová publikace libereckého nakladatelství KNIHY 555. Jejím autorem je archeolog mladoboleslavského muzea PhDr. Jiří Waldhauser, CSc., který se nejstarší historií této turisticky oblíbené oblasti zabývá více než 40 let.

     PhDr. Jiří Waldhauser, CSc. (nar. 8. dubna 1945 v Praze)

     Vystudoval archeologii na univerzitách v Brně a Marburku (SRN) a dále působil v muzeích v Liberci, Teplicích, v pražském Národním technickém muzeu a od roku 1995 v muzeu mladoboleslavském.
      Patří k našim předním odborníkům na archeologii Keltů, o nichž publikoval přes stovku studií a článků. V širokém záběru zájmů o Kelty se snažil o udržování zahraničních kontaktů, což se odrazilo účastí na více než 60 sympoziích v 15 zemích Evropy, přednášel na univerzitách v Marburku, Vídni, Pa-říži, Münsteru, Poznani ad.
      V letech 1992–94 koordinoval a vedl českou sekci projektu nadace Volkswagen o prehistorickém a keltském zlatě. Patří k zakladatelům časopisu Archeologické fórum, který od roku 1990 přispěl alespoň k částečné transformaci české archeologie. V roce 1999 se stal spolurealizátorem projektu Phare na téma Keltové na šumavském Obřím hradě. Jeho zájem o Mlado-boleslavsko vyústil jednak desítkami záchranných terénních akcí a kompletním soupisem téměř 900 archeologických lokalit regionu v databázi SAS Národního památkového ústavu.
     Jiří Waldhauser se archeologii Českého ráje se věnuje přes 40 let. některé své práce již publikoval v knihách Keltové na Jizeře a v Českém ráji (1996, 2002), Germáni v Pojizeří a v Českém ráji (1997), Jak se kopou hroby Keltů (1999), Encyklopedie Keltů v Čechách (2001).

     Dosavadní výzkumy včetně poznatků svých kolegů shrnuje v právě vycházející publikaci Český ráj očima archeologie - 300 tajemných míst a jejich příběhy. Několik slov o knize :
Zcela nový pohled na krajinu Českého ráje a jeho historii nabízí nová obrazová publikace libereckého nakladatelství KNIHY 555. Jejím autorem je archeolog mladoboleslavského muzea PhDr. Jiří Waldhauser, CSc., který se nejstarší historií této turisticky oblíbené oblasti zabývá více než 40 let. V knize shrnuje dosavadní archeologické výzkumy v Českém ráji a seznamuje nás se třemi stovkami archeologicky cenných lokalit, z nichž mnohé dodnes zůstávají obestřeny tajemstvím. Dešifruje archeologické objevy nejen z pravěku, ale i ze středověku a novověku a prostřednictvím 450 fotografií a kresebných rekonstrukcí podává originální a názorné svědectví, jak mohla jednotlivá místa v dávné minulosti vypadat.
      Historické příběhy vyprávějí o životě, obživě, bojích, kultech a pohřbívání lidí doby kamenné, bronzové, železné, Keltů, Germánů a Slovanů. Publikace je členěna do šesti oblastí: Trosky, Prachovské skály, Kost, Mužský, Vyskeř a Hruboskalsko. Najdeme zde i přehlednou historii Českého ráje a jeho archeologického objevování. Kniha může rovněž sloužit jako turistický průvodce, nechybí podrobné mapky a tipy na výlety po stopách našich předků
     Zároveň s knihou vychází i samostatná archeologická mapa: Český ráj očima archeologie, 300 tajemných míst lokalizovaných na turistické mapě 1 : 25 000 (vyd. Geodézie On Line, spol. s. r. o., Česká Lípa).

     Vázaná publikace, formát 23 x 28 cm, 216 stran, 450 kreseb a fotografií, cena 550 Kč. Vyšlo v květnu 2006.)

     S autorem můžete nad jeho knihou besadovat v následujících dnech na těchto místech regionu:
     Středa 24. května v 17 hod. – Mladá Boleslav (Knihkupectví Eva Holečková, Staroměstské nám. 13)
– křest knihy spojený s malou výstavou fotografií a autorským vyprávěním – host: PhDr. Miloslav Slabina (archeolog Národního muzea Praha)      Úterý 6. června v 17 hod. – Sobotka (Zdravotnické středisko)
– vernisáž výstavy Archeologie Českého ráje (výstava potrvá do 9. července 2006))
– beseda s autorem v rámci festivalu Šrámkova Sobotka (1.–9. července))

     Pondělí 12. června v 19 hod. – Liberec (Experimentální studio, Lidové sady) – křest knihy a beseda s autorem na téma Archeologické záhady Českého ráje)

     Čtvrtek 15. června v 16.30 hod. – Turnov (Muzeum Českého ráje) – beseda s autorem na téma Keltové v posvátné krajině Českého ráje – mýtus, nebo realita? )

     Čtvrtek 29. června v 17 hod. – Jičín (Regionální muzeum a galerie) – beseda s autorem na téma Archeologická tajemství skal za Jičínem)



--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 25.11.2024 1:58:25 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------