(pokračování)
V loňském roce Vlastenecko – dobročinná obec baráčníků pro Sobotku a okolí oslavila 75. výročí svého trvání. A tak uděláme opět jeden návrat do historie, tentokrát do roku 1930, a přečteme si první zápis z ustavujícího sedění (kniha zápisů je uložena ve státním archivu).
Slovo úvodní "Svépomocí k lepšímu životu!"
Toto heslo zvolili si „Baráčníci“ českoslovenští. Nepolitický tento spolek baráčníků bral si za úkol sociálně pracovati mezi lidem, pěstovati vzájemnost všech vrstev společenských, překlenouti tak rozdíly stavů vzájemnými styky a poznáním se, pomáhati sociálně slabým.
Své členstvo také vzdělává, pracuje kulturně, navazuje na staré tradice a snaží se, aby se vrátila stará česká ryzost a poctivost.
Podporuje školu, všímá si prospěch a chování mládeže školní i škole odrostlé. Vede mládež, aby se dále vzdělávala. Z té příčiny podporuje veřejné knihovny a čítárny.
Ale zraky své obrací i k našim bratřím v chudých horských krajích a také tam, v uzavřeném území, školy podporuje. Přispívá na zakoupení školních pomůcek a potřeb pro chudou školní mládež.
Spolek tuto vzájemnost pěstuje také společenskými zábavami, při nichž se tato pospolitost má vyvíjeti a dále udržovati. Toto vše tanulo na mysli několika našim občanům, když svolali na neděli dne16. března t.r. do Syrovandy přípravnou schůzi, aby se poradili o založení spolku baráčníků v našem městě. Na ní referovali 2 členové župy Václava Budovce z Budova z Mladé Boleslavi. Bylo usneseno za týden svolati ustavující schůzi. Provolání k občanstvu podepsali pánové: Josef Folprecht ze Spyšové, Josef Janatka, Josef Černý, Karel Novák, Josef Krsek, František Novotný, Dufek, Josef Jaroš z Čálovic.
Výzva učiněná i k občanstvu obcí přiškolených, Lhoty Staňkovy, Čálovic, Nepřívěci, Stéblovic, Vesce, Oseka, Střehomě, Kdanic, Trní a Spyšové.
Tak učiněny kroky k založení spolku baráčníků se sídlem v Sobotce, kterým má býti dán počátek odstraniti zaujatost občanů proti sobě, již v době popřevratové způsobilo přílišné rozvrstvení politické.
Přípravné komité je si vědomo, že sdružením občanstva bez ohledu vyznání náboženského a přesvědčení politického v jednu mohutnou obec zavládne vlastní svépomocí nový, lepší, krásnější život mezi spoluobčany.
V Sobotce v březnu 1930.
Zápis o ustavující schůzi obce baráčníků v Sobotce, konané v neděli dne 23. března 1930 ve 2 hodiny odpoledne v hostinci na Syrovandě.
Schůzi zahájil pan Josef Černý, rolník, jako předseda. Přivítal přítomné, kteří v hojném počtu se dostavili. Zvláště vřele uvítal sousedy a mladou chasu baráčníků ze Března u Mladé Boleslavě s panem Třešňákem v čele, kteří počtem 17 do schůze přijeli.
Slovo vyžádal si rychtář obce baráčnické ze Března a člen župy soused Třešňák. Ten vysvětlil a objasnil úkoly obce baráčníků a poukázal na to, že nejen vzájemný styk občanů místních, ale i poznáním sousedních obcí baráčnických o společných schůzkách a výletech zavládne pěkný pospolitý poměr občanstva v celém kraji, v župě.
Potom promluvil ještě ředitel měšťanských škol v Sobotce Josef Boudyš, přečetl stanovy schválené Veleobcí baráčníků 18. července 1926.
Předseda sdělil, že na prezenční listině podepsalo se 56 přítomných. Na výzvu jeho, kdo se hlásí za člena, přihlásilo se 53 za členy obce.
Volba. Nato provedena byla volba konšelstva. Schváleno bylo jednohlasně provésti volby aklamací.
Rychtářem zvolen ředitel Josef Boudyš, místorychtářem Josef Janatka, syndikem František Macoun, berním Štěpán Svoboda, škrabákem Josef Černý. Slídily účtů jsou František Holman a V. Hlavatý. Drábem jest František Tůma, poslíčkem V. Mašivka, ponocným Jan Jaroš, šafářem Jan Borovička, švandymisterem František Dufek, krčmářem František Macoun. Zvolení všichni volbu přijali.
Rychtář a místorychtář složili slib do rukou zástupce župy, rychtáře souseda Třešňáka. Ostatní členy konšelstva vzal do slibu rychtář. Všichni podánám ruky prohlásili, že budou dbáti prospěchu obce baráčnické.
(ze zápisu Josefa Boudyše)
Pozn.: Slovo úvodní – „Svépomocí k lepšímu životu!“ je dosud stále uloženo v rychtářském právu, které má u sebe úřadující rychtář.
Příště: Současnost v baráčnickém hnutí