Turnov · Existence Chráněné krajinné oblasti Český ráj znamená už nyní pro region jednoznačný přínos. Vzácná příroda se značkou CHKO láká turisty a zvyšuje i možnost získání finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) či krajinotvorných programů MŽP. V letech 2001 – 2004 tak obce obdržely ze SFŽP dotace ve výši téměř 136 milionů korun, Program péče o krajinu přispěl na péči o cenná území téměř dvanácti miliony korun a Program revitalizace říčních systémů více než 17 miliony korun,“ uvádí se v tiskové správě MŽP
“Ačkoliv mezi lidmi kolejí různé zvěsti o řadě rozhodnutích ,která byla CHKO vrácena v odvolacích řízeních, musíme konstatovat, že práce, kterou odvádějí lidé ze Správy je vynikající,“ konstatoval při setkání v Českém ráji ředitel SOP Pavel Pešout.
Své tvrzení podložil podklady, které Správa CHKO poskytla účastníkům setkání. Z nich vyplývá že, v letech 2001 – 2004 vydali její úředníci 923 rozhodnutí a stanovisek, z toho čtyřicet nesouhlasných, tedy pouhých 4,3 %. Pětadvacet rozhodnutí (2,7 %) bylo napadeno odvoláním a jen v pěti případech dostal odvolatel za pravdu (0,5 %). Správa CHKO vydala více než 120 tisíc kusů informačních letáků či publikací, včetně podrobné mapy Českého ráje .
„Ochranu přírody není možné dlouhodobě zajistit bez pomoci lidí, kteří v daném území žijí. V Českém ráji se střetává řada různých zájmů a proto je třeba každé rozhodnutí velmi pečlivě zvažovat. Statistika, která jednoznačně dokládá, že Správa CHKO pracuje zodpovědně, mě proto velmi těší – pouhá tři procenta rozhodnutí Správy byla napadena. Chci také vyzdvihnout osvětové aktivity CHKO, které vedou k hlubšímu zájmu návštěvníků o cennou přírodu i k podpoře šetrného cestovního ruchu,“ zhodnotil činnost Správy CHKO ministr životního prostředí Libor Ambrozek.
zpracovala Talli