Mírová pod Koz./Vesec- Smrčí · Již více jak tři sta klet žije v kraji pod Kozákovem rod Vidunů. Podle rodokmenu se zda předkové současných hospodářů usadili kolem roku 1750. Po celou dobu s výjimkou komunistické nadvlády obhospodařovali Vidunovi a další starousedlé rody pás země mezi Kozákovem a hranou stráně Fialník. Po roce 1989 se dočkali restituce všech svých pozemků. V roce 2003 přišel šok, který nutí Vidunovi i ostatní občany Vesce a Smrčí pochybovat o demokratickém zřízení našeho státu.
ÚVODEM…
· Rozšíření CHKO Český ráj bylo vyhlášeno zákonem v říjnu 2002 a začalo platit po dlouhých jednáních k 1.1.2003.
·Odborníci na ochranu přírody, ochranáři, odborná i část laické veřejnosti tuto skutečnost vítá. Rozšíření CHKO je jedním z důležitých ukazatelů pro zápis skalních měst Českého ráje do seznamu přírodního dědictví UNESCO. Zvýšená ochrana přírody má prospět unikátním skalním útvarům i krajině mezi nimi.
· Než došlo k vyhlášení CHKO byly vzaty v úvahu četné připomínky občanů z dotčených obcí.
· I po více jak jednom a půl roce jsou však někteří občané přesvědčeni, že pávě jejich osada by měla být z CHKO vyjmuta a že vyhlášení CHKO na soukromých pozemcích proti vůli majitelů je porušením demokratického zřízení v našem státě.
· Občané Smrčí a Vesce pod Kozákokovem požadují, aby z CHKO byl vyjmut pruh cca 4km dlouhý a 200 m široký zahrnující louky, políčka, zahrádky a několik rodinných domků. drobný potůček a část stráně, na které po léta hospodaří. Tím by se hranice CHKO posunula na stráň Fialník
·Úspěšně si vyjmutí obce či její části z rozšířené CHKO již po vzájemné dohodě se Správou chráněné oblasti prosadili občané a vlastníci dotčených pozemků na Malé skále, Frýdštejně a dále vyjmutí dosáhli osady ,Samšina, Mladějov a Ohařice.
· Podle vedoucí Správy CHKO Český ráj Dr Lenky Šoltysové : „Hranice CHKO již nelze jakkoliv upravovat. Pokud by se měla hranice měnit, musel by se absolvovat stejný proces vyhlášení CHKO jako v roce 2002.“
Současnost:
Po velmi dlouhých a složitých jednáních bylo vyhlášeno rozšíření CHKO Český ráj. A obyvatelé Vesce a Smrčí se nestačili divit. I přes vytrvalé protesty byla část jejich soukromých a po desetiletí obhospodařovaných pozemků zařazena do CHKO. A to aniž by s nimi někdo z příslušné Správy tuto skutečnost projednal.
„ Od samého počátku jme podporovali rozšíření CHKO na Kozákov, Proskálí a Klokočské skály. Nejsme žádní barbaři. Vždyť i tom zmiňovaném Kozákově vlastním hektar lesa. Tady však přišli úředníci, řekli Pana Viduna věc se má tak a tak. Rád jsem souhlasil. Pak se jednou vracím z města a zjistím, že na samé hranice mé soukromé louky trčí bez mého vědomí, bez projednání, bez řádného stavebního řízení tabule s velký státním znakem a nápisem CHKO Český ráj. A to prosím u silnici, na okraji obdělávané louky.,“ rozhořčuje se pan Viduna a jedním dechem dodává. „Na konci února 2003 jsem se při jednání s Dr. Šoltysovou dozvěděl, že na mé pozemky byl uvalen protektorát nějakou skupinou pseudoochránců přírody.Nikdo se mnou nic neprojednal, a ani prý není povinen mi to sdělit.Pozemky byla proti mé vůli zařazeny do nějakých zón a šmitec.“
Složka dopisů rodiny Vidunových, ve kterých se obrací na nejrůznější státní úřady, úředníky a instituce se svými námitkami proti zařazení části svých pozemků pod CHKO je velmi obsáhlá. Namátkou citujeme z jednoho dopisu adresovanému Ministerstvu životního prostředí dne 10.března 2002 . „Nesouhlasíme s rozšířením CHKO Český ráj na naše pozemky shora uvedené a to z těchto důvodů: Nepřejeme si, abychom byli omezováni zelenými, ekologickými fanatiky, kterých je v tomto státě pár stovek, kteří sami nic nevlastní a hospodaření nerozumí, nechceme, aby nám znovu vyvlastňovali naše pozemky a nás terorizovali nesmyslnými zákazy a příkazy….Náš rod žije ve Vesci tři sta let, a o tom, co se nyní děje se dřívějším feudálům ani nesnilo.Když sedlák zaplatil berně, odpracoval stanovenou robotu už mu do jeho hospodaření nikdo nemluvil…. Nyní se opět dozvídám, že nějaká skupina chce rozhodovat o tom, co se smí a nesmí na mých pozemcích dělat . To hraničí s komunistickou zvůlí….“
V podobném duchu, s rozhodným ne na navrhované rozšíření chráněné oblasti se nesou i další dopisy.
„ Naše protesty ale nikdo nebral na zřetel. V Pojizerských listech, Právu a jinde jsem se dočetl, že vše je již rozhodnuto a hotovo. Po nesmylsném jednání o plánu péče na našich pozemcích bez našeho souhlasu jsme se v MF DNES dočetli následující prohlášení Dr. Šoltysové : „Revizi hranic CHKO požaduje asi 35 obyvatel Mírové a na druhé straně stojí osm tisíc lidí….padesát let docházelo k devastaci přírody, tak to nyní musíme dát do pořádku…“ Vždyť při místních podpisových akcích bylo 90% obyvatel proti rozšíření CHKO na soukromé pozemky, A navíc, byli to právě hospodáři a občané Mírové, kteří dokázali ochránit přírodu před devastací. Každý, kdo se přijde podívat uznává, že tady žádný zdevastovaný kout nenajde. Byl bych velmi rád, kdyby se už konečně našla rozumná dohoda mezi úředníky ze Správy CHKO a námi,“ konstatoval pan Viduna a dodal, že rozhodně nemíní svůj boj proti nucené ochraně vlastních pozemků před ním samým a jeho dětmi vzdát.
V těchto dnech vzniká ve Vesci občanské sdružení na obranu obyvatel, vlastníků pozemků a nemovitostí proti ekologické zvůli a fanatizmu a za rozumnou a skutečnou ochranu přírody. Podle našeho bleskového průzkumu bude mít také podporu obyvatel ostatních obcí, trampů, jeskyňářů ,myslivců, cykloturistů atd.
Pokud je o soukromé pozemky obrací se Vidunovi na Ústavní soud, pokud neuspějí podají žalobu k mezinárodnímu soudnímu dvoru. Zároveň se obrátí na UNESCO, aby se komise, která rozhoduje o zařazení přírodních památek, dozvěděla jakým způsobem se jedná s lidmi, kteří unikátní krajinu pomáhali po celé generace vytvářet. Vidunovi věří, že uspějí.
Zpracovala Talli.