Rozšíření CHKO a také záměr zapsat skalní města Českého ráje do seznamů přírodních památek UNESCO má mnoho příznivců, ale také odpůrců. Proto jsme se zeptali RNDr.Lenky Šoltysové na věci, které odpůrce výše zmíněných aktivit tíží.
1)Paní doktorko, víme, že jednání s vlastníky pozemků na nově vyhlášených částech CHKO byla velmi problematická, plná emocí a obsáhlého vysvětlování. Přesto je 35 vlastníků pozemků pod Kozákovem nespokojeno se zařazením svého majetku do CHKO. Rádi bychom věděli, podle jakého klíče byly některé pozemky z návrhu vyňaty a proč tam jiné pozemky byly zařazeny i přes nesouhlas soukromých majitelů?
Hranice CHKO Český ráj je výsledkem velmi složitých jednání. V některých případech byla kompromisem mezi přáním obcí, majitelů a logikou vymezitelnosti v terénu a na mapách. Její složitost byla již předmětem kritiky nejen domácích, ale i zahraničních expertů na ochranu přírody. Ochrana přírody a krajiny je veřejným zájmem nikoliv zájmem jednotlivců. Je třeba říci, že v případě vytyčení hranice CHKO Český ráj museli odborníci ustoupit zájmům a přáním obcí a i politickému nátlaku.
2)Mají majitelé dotčených pozemků šanci uspět se svým protestem proti stávajícím hranicím CHKO na Ministerstvu životního prostředí a na dalších institucích, ke kterým se odvolávají?
Ne. Hranice CHKO již nelze jakkoliv upravovat. Pokud by se měla hranice měnit, musel by se absolvovat stejný proces vyhlášení CHKO jako v roce 2002.
3)Proč mají být z prvních zón CHKO vymístěny krmelce. V případě Klokočských skal a Kozákova to znamená prakticky přestat přikrmovat zvěř ve velmi složitém a členitém terénu. Jak vypovídají zkušenosti z jiných lokalit, hladová vysoká i černá zvěř pak začne plenit zahrádky a pole. Budou další nepříjemnosti s majiteli vypleněných zahrádek a skalek. Nenutíte nařízením ke zrušení krmelců myslivce vlastně porušovat zákon o myslivosti?
Správa CHKO Český ráj předložila v roce 2002 plán péče CHKO Český ráj, jehož projednávání v současné době vrcholí. I. zóny CHKO jsou území se zachovalými přírodními ekosystémy. Pokud chceme tyto území zachovat musíme velmi rozvážně a na základě odborných studií zasahovat do těchto území. Přikrmování zvěře je zasahování do přirozeného vývoje živočišných druhů. Prioritou ochrany přírody v Klokočských skalách a na Kozákově je pískovcový temperátní fenomén a rostlinná a živočišná společenstva vázaná na skalní města. Dlouhodobým cílem je obnovit původní lesní společenstva. Úspěšnost je závislá i na početním stavu zvěře, kterou člověk může ovlivnit vhodnými opatřeními a tak zvěř koncentrovat mimo přísně chráněná území. V plánu péče je podán návrh na řešení. Výsledek bude záviset na diskusi a dohodě s příslušnými správci honiteb.