Drábské světničky

L.  Sluka - 12.7.2002

Drábské světničky Drábské světničky jsou dnes známy jako atraktivní turistická lokalita. Znalci přírody zde ocení bohatost zdejší flóry i fauny, zájemci o historii zase potěší množství památek.





Od nepaměti lidé hledali bezpečí a úkryt. Vyhledávali k tomu obtížně přístupná místa – skalní bloky, které doplnili záseky, hradbami a valy, čímž tato místa učinili takřka nedobytnými. Nějak takto zřejmě vzniklo hradiště – dnes nazývané Drábské světničky. Po několik tisíciletí se zde střídali lidé různých kultur a zanechávali zde stopy své činnosti. Tyto stopy jsou dnes – často náhodně – objevovány archeology.

K historii Drábských světniček.

Pohled do historie skalního hrádku není nijak jasný. Není ani známo, jak byl hrádek v době své existence nazýván. Neexistují žádné písemné prameny, lze tedy vycházet jen z archeologických nálezů. Název „Drábské světničky“ pochází zřejmě z výrazu „drápati", což ve staročeštině znamenalo tesat, sekat, vytesávat.

Z archeologických nálezů lze usuzovat, že místo bylo osídleno v 2. polovině 13. Století, tj. v době panování krále Přemysla Otakara II. V tomto období vzniklo v oblasti Českého ráje mnoho skalních hradů a hrádků. Po celé 14. století zůstávají dějiny Drábských světniček zamlženy. V 15. století za dob husitských válek byly však obývány. Po skončení husitských válek ztratily svoji funkci a podobně jako další skalní hrádky byly opuštěny. Na přechodnou dobu posloužily ještě jako úkryt za třicetileté války.

Skalní hrádek Drábské světničky byl vybudován na pískovcových skalních blocích, na okraji plošiny, zvané Hrada. Přístup k hradu byl z údolí, úžinou pod strmými skalami, zvanou „Ženská vrata“. Skalní bloky byly vzájemně propojeny můstky a úzků průrvy a pukliny ve skalách byly zakryty dřevěnými plošinami. Hrad byl dřevěný, vhodně doplněný místnostmi, zcela nebo z části vytesanými do pískovcových skal.

Zajímavost : Největší prostorou vytesanou ve skále je svatyně, téměř 7 metrů dlouhá a 4 metry široká i vysoká. Byla objevena až v roce 1921. Uvnitř této kaple se dochovaly podél stěn vytesané lavice, kamenný oltář i vyvýšená kazatelna.

Celkem se na Drábských světničkách dochovalo 18 světniček, vytesaných do pískovcových skal.

Drábské světničky jsou přístupné z odstavné plochy na okraji lesa u obce Dneboh. V místě parkoviště kdysi stávala osada Kavčina, která byla zničena sesuvem půdy. Viz článek Konec osady Kavčina.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 22.11.2024 5:21:27 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------