Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská

*  Talli - 1.5.2002

     Železný Brod - Sláva a um českých sklářů proslavily naši republiku daleko za hranicemi. Dnes Vás zveme do školy, kde se studenti věnují technologii sklářské výroby a uměleckému zpracování skla.

     Mohutná budova SUPŠ je bezesporu dominantou města. Laskavou průvodkyní v jejích prostorách nám byla ředitelka školy akademická sochařka Zdeňka Laštovičková. „Počátkem dvacátých let byly v Čechách pouze německé sklářské školy. Snahou místních podnikatelů a za podpory ministerstva školství byla založena škola a zahájena výuka českých odborníků pro sklářský průmysl právě v Železném Brodě. Ovšem ne v těchto prostorách. Stávající školní budova byla slavnostně otevřena v roce 1926.

     Od svého počátku dosahovala česká sklářská škola mezinárodních úspěchů bezesporu díky vynikajícím osobnostem, které na ní působily. Namátkou připomeneme sochaře Jaroslava Brychtu, brusiče skla Jaroslava Pipka či rytce skla a glyptika Ladislava Přenosila a hlavně prvního ředitele školy architekta Aloise Meteláka, ale našli bychom mnoho dalších,“ prozradila nám na uvítanou něco z historie ředitelka. „Z počátku se zde vyučovaly výtvarné obory a specializace. K nim přibyl v roce 1954 také obor chemickotechnologický. Takto rozsáhlé zaměření školy vyžaduje neustálé doplňování a rozšiřování prostor v souladu s aktuálními potřebami. Výuka školy vyžaduje laboratoře, dílny, odborné učebny, posluchárnu a především sklářskou huť .“

     Dnes je škola rozdělena na dva hlavní studijní obory a studují zde žáci z poměrně široké spádové oblasti. Tím prvním je Technologie skla. Jeho studenti si mohou vybrat od třetího ročníku ze dvou specializací. Zaměřují se buď na ekonomiku a maturují z ekonomie a účetnictví, nebo mohou zvolit specializaci chemickou. Odborná maturita je pak zaměřena na chemii a praktická cvičení v laboratoři. Pro obě specilalizace jsou společnými maturitními předměty : Český jazyk, technologie skla a matematika nebo cizí jazyk. „Naši absolventi technologické větve jsou velmi žádáni na trhu práce. Již několik let nestačíme uspokojovat požadavky skláren a menších závodů“ zkonstatovala paní ředitelka.

     Druhým studijním oborem je, na veřejnosti více známé, Výtvarné zpracování skla. Pro přijetí na studium tohoto oboru je nutno složit talentové přijímací zkoušky zaměřené na kresbu tužkou, modelování trojrozměrného předmětu v určeném měřítku, dále je součástí zkoušek barevná studie a test z kulturně historických znalostí. Již od prvního ročníku se studenti výtvarné větve věnují jedné ze sedmi nabízených specializací. Nejznámější z nich je bezesporu tvorba a výroba skleněných figurek. Dále jsou to obory : rytí skla, broušení skla, vzorkařství skleněné bižuterie, tvarování, malování a leptání skla, hutnické tvarování skla, a studium výroby sklářských forem, rytí kovů. Jak nám při prohlídce školy upřesnila paní Laštovičková: „Každé oddělení je vedeno výtvarníkem a odborným učitelem. Mezi odborné předměty patří výtvarná příprava, navrhování, dílenská cvičení, dějiny výtvarné kultury a technologie. Do výuky je zařazena také tvorba na počítačích Apple Macinstoh. Součástí maturitní zkoušky je pak kromě všeobecně vzdělávacích předmětů také praktická maturitní práce realizovaná v materiálu podle vlastního návrhu. Také absolventi tohoto oboru mají dobré uplatnění a mnozí odcházejí studovat na vysoké školy – VŠUP, AVU, pedagogické fakulty a další “.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 22.11.2024 4:30:41 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------