Výstava k 90. výročí Československého rozhlasu.

*  Talli - 24.5.2013

V době od 2. června do 28. července letošního roku pořádá Městské muzeum a galerie Lomnici nad Popelkou výstavu historické radiotechniky a příbuzných oborů ze sbírek dlouholetého lomnického sběratele pana Jana Drahoňovského st. Akce se koná u příležitosti 90. výročí Československého rozhlasu a je v pořadí třetí výstavou tohoto charakteru ve zmíněné instituci.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout radiopřijímače z konce dvacátých a z období let třicátých, dále radiostanice vyrobené v době 2. světové války a také v 50. a 60. letech. Součástí výstavy se stane i prezentace řady telefonních přístrojů od těch nejstarších (nástěnných) až po přístroje z 60. let 20. dnes už minulého století.
Mezi nejzajímavější a kuriozní exponáty se zařadí zařízení na hlasový záznam tzv. parlograph“ - předchůdce diktafonu, u kterého se zvuk pořizoval na voskový váleček, z něhož mohla písařka zachycená slova následně přepisovat na psacím stroji.
Za zmínku stojí i premiérové uvedení drážního zařízení k předávání návěstí mezi výpravčími, což byl předchůdce telefonů a telegrafů, kterých se na železnici používalo až následně.
Výstava bude zcela poprvé obohacena i o řadu československých tranzistorovým přijímačů, magnetofonů a historických měřících přístrojů.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 17.10.2021 14:50:23 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------