Místostarosta Bíma rozhoupal zvony pro Českou televizi

*  moh - 2.3.2013

Rovensko pod Troskami: Tři známé rebelantské zvony zavěšené v památné zvonici na Týně se opět objeví na obrazovce. Ve čtvrtek 28. února je tentokrát natáčel čtyřčlenný štáb z ostravského studia ČT v čele s režisérkou Jolanou Matějkovou. O památných zvonech na kameru vyprávěl otec František, zvoníka zastala Marie Pánková a nakonec přišel do zvonice i místostarosta města Jiří Bíma.

Mimochodem Jiří Bíma už několik roků patří do jedné skupiny zvoníků, kteří se v této zvonici pravidelně scházejí. Na kameru také zmínil, že je to pro něj velká pocta, že se mohl do této komunity dostat. Kameran Miroslav Kousal nejdříve zvoníka natočil, jak se takový zvon, upevěný srdcem nahoru, šlapáním na dřevěnou páku se zvonem houpá.

Zvoník Jiří houpe dvanáctimetrákový zvon Jan Křtitel. Ten je ve zvonové stolici zavěšený jako první v řadě, bráno směrem k sousednímu kostelu sv. Václava. A jeho ovládání je důležité, protože udává rytmus pro zvoníky zbylých dvou zvonů. Jiří Bíma na kameru ještě uvedl, že samotné zvony jsou významnou památkou, která do Rovenska každoročně přiláká mnoho návštěvníků. Dodal zajímavost, že jsou i rodiny, kde dali svým synům jména po jménech zvonů - Janu, Jiřím a Václavovi.

O správném rytmu zvonění hovořil před kamerou také farář František Kocman. Přitom hůlkou poklepem ukazoval, jaké mají ladění. „Když zvony nemají ten správný rytmus není zvonění zvukově příjemné, uším neladí“, uvedl farář.

Vysvětlil i jejich historii. Během náboženských nepokojů za třicetileté války lehla někdejší dřevěná zvonice popelem a zvony se roztavily. V roce 1630 ji znovu vystavěli a dva největší zvony - sv.Václav (15 centů) a sv. Jan Křtitele - odlil léta páně 1630 zvonař Martin Schrijtter z Hostinného. Nejmenší zvon Jiří (devět centů) byl pořízený až za devět roků. Obrácené zvony jsou u nás unikátní. V Kouřimi mají také zvon zavěšený srdcem vzhůru, ale pouze jediný.
Režisérka i kameraman si pochvalovali zajímavou světelnou atmosféru. Vytvářelo ji světlo pronikající do zvonice otevřenými okenicemi. A protože bylo celkem chladno, objektiv kamery často zaznamenal i obláčky mlhy kolem úst. Zvukař Jiří Mach ale někdy dával pokyn k opakování rozhovoru, protože do natáčení několikrát zasahoval rušivý zvuk projíždějících traktorů.

A jak se houpe nejmenší zvon Jiří, předvedla pastorační tajemnice Marie Pánková. Tento postup často předvádí exkurzím a návštěvám zvonice. V minulosti bylo tady bylo i několik žen zvonic.
Podle informací režisérky Jolany Matějkové se zvony i z dalších kostelů na Hruboskalsku se objeví v dubnovém pořadu Folklorní výlety na ČT 2.
(moh)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 2.3.2021 2:16:37 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------