Rybáři museli dvakrát šlapat blátem

*  moh - 30.10.2012

Věžický rybník – Nad vypuštěným Věžákem ještě ležela mlha a ranní tmou se už kolem hráze pohybovali rybáři. Ze svých aut si vyndavali potřebné nádobíčko, další si oblékali vysoké holínky, známé prsačky, pláště a nezbytné klobouky.. Muži patří pod středisko Březina - Rybářství v Chlumci nad Cidlinou.

Na hráz najížděla po zpátku Liazka s komorami pro transport ulovených kaprů na sádky. A řidič si zadním reflektorem svítil na cestu. Vedoucí výlovu Roman Pacholátko byl tak trochu nervozní a nás diváky často nabádal ke klidu. Ryba se neměla rušit. Náladu mu nepřidal stav loviště, kde byla hladina dost vysoká na to, aby mohla ryba unikat zpátky na volnou plochu. A taky to dělala.

Nepříjemnou komplikaci způsobily rybářům nedávné prudké lijáky, které spláchly zeminu do potoka, který se klikatí údolím a odvádí vodu z Věžáku do soutoku se Žehrovkou u Přibyla. A vyrovnání obou hladin na vyšší výšce způsobilo, že museli zátah na rybu opakovat. Tak i po druhé šlapali rybničním blátem a tloukli tyčemi o hladinu...

„Stačilo by pět centimetrů, aby nám loviště vyhovělo,“ vysvětloval Pacholátko. Stejnou informaci potom referoval vedoucím pracovníkům zdejší Správy CHKO Český ráj, kteří přišli na „inspekci.“

S rozedněním se vydala do vody parta sedmi rybářů a dlouhými tyčemi plácali do vody a tlačili rybu do loviště. Jeho hladina se stále víc vařila mrskajícími se kapříky. Nakonec se ze dna vyzvedla uložená síť – a tím se rybám uzavřela cesta. Ve vymezeném prostoru se lovilo. To už začala rutinní práce. Sehranná parta podběráky nabírala rybu do kádí a potom závěsné váhy, která automaticky odvažovala hmotnost vylovených ryb. Do velkých modrých plastových kádí se třídila jiná ryba. Mincíř měl zavěšený na svém ramenu traktor, který po naplnění rybu přenášel na přistavený auťák. Jeho řidič usměrňoval mincíř a sypal kapry do jednotlivých komor. Roman Pacholátko stačil sledovat, abychom se nevystavovali pod houpající mincíř. S Ladislavem Slukou jsme totiž fotili a filmovali celý výlov, a to chtělo občas změnit úhly a tedy i místa záběrů.. Před naším odchodem už najížděl na hráz devítihektarového Věžáku další náklaďák.
(moh)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 5.3.2021 2:29:11 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------