Stařičký orchestrion oživil výstavu pohlednic

*  moh - 22.1.2011

Semily - Na páteční podvečer (21.1.) připravil Státní okresní archiv Semily vernisáž výstavy dobových pohlednic Jiřího Mihala. Současně se pokřtila nová kniha o starém Semilsku. Ozdobou této události byl stařičký orchestrion obsluhovaný sběratelem Ladislavem Slukou. Vestibul archivu byl plný zvědavých návštěvníků.

Po hudební ukázce akordeonistů Petra Ochmana a Simony Mejsnarové uvedli vernisáž ředitel archivu Ivo Navrátil a současný kronikář města Miloš Plachta. Ten mimo jiné zmínil, že k největšímu rozšíření pohlednic došlo na přelomu 19. a 20. století. Pohlednice se původně vyvinuly z korespondenčních lístků a k rozvoji pomohla černobilá fotografie, a také nové tiskařské techniky. Jako kronikář ocenil sběratelský zájem Jiřího Mihala, který pro výstavu půjčil více než 200 svých dobových pohlednic z celého regionu.

Jak Jiří Mihal v rozhovoru potom doplnil, pochází z Benešova u Semil, takže o staré pohlednice ze svého rodiště má velký zájem. Není jich mnoho a tak často na jejich získání musí vydat i dost peněz. Mimo to má specializaci na pohlednice s blahopřáními k novému roku a hlavně sbírá svaté obrázky z poutí a procesí.

Potom došlo na představení nové knížky z edice Zmizelé Čechy z Nakladatelství a knihkupectví Paseka, která nese titul Zmizelé Semilsko. Jejími autory jsou přední pracovníci semilského archivu Ivo Navrátil a Pavel Jakubec. Jejich práce se rovněž opírá o téměř 180 dobových snímků. Po křtu této odborně a pečlivě připravené publikace pak oba tvůrci zájemcům knihu podepisovali.

Na konec dostal prostor stařičký orchestrion vyrobený po roce 1900, tedy právě v době, kdy se vydávaly vystavené pohlednice. Majitel a jeho restaurátor Ladislav Sluka nejdříve klikou vytáhl do výšky těžké závaží ukryté na zadní stěně orchestrionu. Vhozením mince se pak spustila jedna z devíti melodií uložených na válci orchestrionu.

Pro lepší představu zvědavých diváků a posluchačů otevřel sběratel čelní prosklené dveře této hudební skříně. Melodii tady vytvářel svými trny široký otáčející se válec. Pomocí kladívek vyklepával tóny na klavírní struny. Současně pomocí táhel podle potřeby spouštěl doprovod dvou bubínků, činelu a trianglu.

Takové a další hrací stroje byly hlavně ozdobou šenků a různých hospod. Stačilo do patřičného otvoru vhodit platnou minci a orchestrion zahrál k tanci i poslechu. Ladislav Sluka ještě doplnil, že dřevěný válec s trny byl vlastně předchůdcem gramofonové desky a dalších moderních záznamových nosičů.

Výstava dobových pohlednic potrvá do 11. března 2011.

(moh)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 24.11.2024 5:35:00 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------