První adventní neděli 29. 11. 2009 byla v prostorách vstupní haly Městského muzea a galerie Lomnice nad Popelkou zahájena v pořadí již osmá výstava betlémů. Tradiční přehlídka řezbářské zručnosti podkrkonošských tvůrců je letos významně doplněna o exponáty zapůjčené Spolkem českých betlemářů, se kterým naše instituce navázala v letošním roce plodnou spolupráci. Díky tomu tak návštěvníci výstavy uvidí zcela nové betlémy a to od řezbářů z jiných lokalit celých Čech.
Kromě betlémů z lipového dřeva je k vidění i celá řada papírových, ale nechybí ani jiné nezvyklé materiály. Návštěvníci tak mohou např. vidět Velký plástovický betlém z lipového dřeva autora Jana Rody, dále Lidový betlém z Náchodska a Frýdlantský betlém s kralickými figurkami s modelem tamějšího zámku.
Z historických betlémů je to především Velký betlém z Horní Branné, jehož nejstarší části pocházejí již z 18. století, dále práce pana Hynka Zahradníka z Lomnice n. P. z přelomu století a také tzv. Prokůpkův betlém z Roztok u Jilemnice, vyrobený ve 20. letech minulého století. Pro místní občany bude jistě velkým překvapením dílo Josefa Devátého, bývalého řidiče ČSAD, jenž vyhotovil na konci 50. let. Jedná se o jeden ze tří vystavených mechanických betlémů. Zajímavostí jsou i dva exponáty od paní Jitky Dubské z Hrádek u Lomnice nad Popelkou, která premiérově prezentuje Pohádkový betlém tvořící postavičky z dětských filmů a večerníčků. Nejmenší návštěvníky potěší jistě také stavebnicový betlém vyrobený semilskou firmou Tofa v 70. letech a určený v tehdejší době pouze na vývoz.
Samostatnou kapitolou jsou papírové betlémy vyrobené v době Rakouska – uherska a první republiky. Velkou část tvoří ukázka produkce Vojtěcha Kubašty, jenž především tvořil v období 40. – 70 let. Nechybí ani Alšův, Ladův i Wenigův betlém a kolekce reklamních betlémů různých potravinářských výrobců ze 30. let. K největším kuriozitám se řadí reliéfní a lištový betlém, ikony s motivem Narození Páně od autorky Eleonory Vlkové a textilní betlém paní Evy Pávové z Jičína.
Současnou tvorbu zastupuje staropacký řezbář pan Kristián Richtera, sklářka paní Hana Divišová z Lomnice n. P., paní Jarmila Haldová ze Sedloňova, pan Zdeněk Farský z Příbrami a pan Vladimír Kubík ze Semil. Jeho tzv. Jablíčkový betlém v moderním pojetí je umístěn v prvním patře, kde výstava pokračuje především skříňkovými a závěsnými betlémy. K největším vystaveným exponátům se řadí detailně propracovaný Betlém zapomenutých řemesel a Betlém národů autora Františka Mühla z Heřmanic vystavený v roce 2004 na Světové výstavě betlémů v Hradci Králové.
Výstavu vhodně doplňují restaurované historické obrazy s náboženskou tematikou, jenž budou prezentovány zcela poprvé. Za jejich záchranu vděčíme pražské akademické malířce paní Ivaně Přibylové, se kterou naše muzeum dlouhodobě spolupracuje.
Na prodej jsou opět drobné suvenýry v podobě obrázků z paličkované krajky, zdobené perníčky a velké množství vystřihovacích betlémů včetně Velkého českého betlému Milana Janáčka se symboly Českého ráje. Přijďte se příjemně naladit na blížící se vánoční svátky. Výstava bude jako každý rok ukončena koncertem jičínského souboru Fidle nesoucí název „Vánoční roztomilost“, který se koná 6. ledna 2010 od 18 hodin ve vstupní hale muzea.
Mgr. Jan Drahoňovský