Do Železného Brodu se vracejí zvony

*  moh - 6.12.2009

Petr Rudolf Manoušek u nového zvonu, který odlil v holandské zvonárně. Jeho dílnu na Zbraslavi odnesla povodeňŽelezný Brod - V pátek 4. prosince odpoledne dorazila do města nad Jizerou - přímo ke kostelu sv. Jakuba - netrpělivě očekávaná automobilová souprava známého zvonaře Petra Rudolfa Manouška. V přívěsném voze přivezl z Prahy dva novotou zářící zvony. Po vysvěcení doplní ve starobylé dřevěné zvonici velký zvon - sv. Jakuba Většího.

Zvonaře uvítal na kostelním vršku správce farnosti P. Jan Jucha se zvoníkem Vladimírem Vladimír Hlubůček(vlevo) děkuje Petru Manouškovi za dopravu nových zvonůHlubůčkem.
Ke stěhování zvonů do kostela, kde už čekají na sváteční svěcení, měli připravený vysokozdvižný vozík i nákladní Pragu V3-S s mechanickou rukou. V záloze bylo i služební vozidlo městské policie. Nic nebylo ale potřeba, protože parta zkušených zvonařů si poradila s jednoduchým paletovým vozíkem. Nízké schody do chrámu Páně od přívěsného vozu překlenuli širším plechovým mostem. Petr R. Manoušek se do stěhování pilně zapojil, a tak si zapomněl práci tradičně foťákem dokumentovat. Za něj to udělalo několik zvědavců, někteří událost sledovali i s kamerami.

"Jsou úplně čerstvé," svěřil se potom zvonař s úsměvem Vladimíru Hlubůčkovi. "Včera jsme Záběr ze svěcení prvního zvonu emeritním vikářem Josefem Kouklem v roce 2008je v dílně na Zbraslavi osadili dubovými hlavicemi a dnes už přepravili k vám," dodal představitel dnes nejznámějšího českého zvonařského rodu Manoušků. Pro obnovenou zvonici v Železném Brodě už vloni odléval větší téměř 500 kg vážící zvon. Ten nahradil požárem zničeného vzácného stařešinu z roku 1497. Dobří lidé na něj sebrali téměř 300 tisíc korun.

Nové dva zvony budou vysvěceny dopoledne v neděli 13. prosince a slavnostní obřad povede sám farář Jan Jucha. Jeden bronzový zvon nese jméno P. Marie Bolestné a druhý sv. Václav a oba tak nahradí zabrané zvony během druhé světové války německou okupační správou. Ve třech německých zbrojovkách se z nich tenkrát odlévaly děla či nábojnice. Naplní se tak sliby, které vloni při svěcení zvonu dal starosta města František Horáček, že se do zvonice vrátí ještě dva menší zvony.
(moh)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 18.9.2020 14:44:36 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------