Poštovní známka připomene výročí železnice

*  moh - 29.3.2009

Turnov - K dubnovému výročí 150 let železniční trati z Pardubic do Liberce přes Turnov připravují zdejší filatelisté křest nové poštovní známky. Slavnost se uskuteční symbolicky - v čekárně hlavního nádraží Českých drah v Turnově 24. dubna od 14 hodin.

Mojsl - Duchovní otec turnovských filatelistů Jaroslav Mojsl, starší - má mnohem širší záběr. Sbírá například staré pohlednice.Podle informací organizátora akce Jaroslava Mojsla z Klubu filatelistů v Turnově, budou křtu přítomni autoři nové známky - výtvarník Jiří Bouda a rytec Bohumil Šneider. Po křtu se oba tvůrci zúčastní autogramiády. Co je zajímavé, grafik a malíř Jiří Bouda (75 r.)má k železnici velmi blízko. Železnice ho od mládí přitahovala natolik, že po ukončení vysokoškolského studia začal pracovat jako signalista na stavědle nádraží v Praze - Bubenči. Jaroslav Mojsl dále slibuje, že bude rovněž přítomen vítěz ankety o Nejkrásnější poštovní známku České republiky roku 2007 Adolf Absolon. Z jeho tvůrčí dílny je i řada známek s dalšími motivy Českého ráje.

Motiv Pardubicko-liberecké dráhy, který bude na příležitostných filatelistických materiálech.Na přípravě filatelistické akce se podílí také Krajský úřad Libereckého kraje a Klub filatelistů z Jilemnice. Součástí křtu nové známky v Turnově bude také prodej nové poštovní známky, dopisnice s přítiskem a dalších filatelistických materiálů. Zájemci je získají v prostorách nádražní čekárny v době mezi 13 až 16 hodinou. Pobočka České pošty Turnov 2, která sídlí na okraji nádražního areálu, bude celý den využívat příležitostné razítko s obrazem lokomotivy v tunelu, a také příležitostný Apost s textem Turnov 2 - 150 let dráhy.

Grafik, malíř a ilustrátor Jiří Bouda je dlouholetým členem prestižního sdružení Hollar.Zmíněná Pardubicko-liberecká dráha se začala stavět v roce 1856 a už během roku 1858 už byla sjízdná z Pardubic přes Hradec Králové, Starou Paku, Semily a Železný Brod do Turnova. První zkušební vlak až do města pod Ještědem dojel krátce po poledni 29. ledna 1859. Veřejný provoz však vídeňské ministerstvo obchodu povolilo až Turnov – Pohled na Uzlovou železniční stanici Turnov30. dubna před 150 lety. Charakter této 160 km dlouhé trati zůstal vlastně zachován až do současnosti. O jejím významu svědčí i to, že ve své době to byla teprve třetí dráha tohoto druhu v Čechách.

O pár desítek let mladší je pak Klub českých filatelistů v Turnově, který založilo 14 prvních členů v hotelu Svoboda v únoru před 80 lety. Dnes má klub na 40 členů. Podrobnosti o aktivitách lidí spojených s tímto pozoruhodným zájmovým oborem na Turnovsku pak přináší nejnovější číslo vlastivědného sborníku Od Ještěda k Troskám(1/2009).

Jiří Mohaupt

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 29.11.2020 20:42:46 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------